همان‌طور که می‌دانید شبکه‌های کامپیوتری به دلیل وجود داده‌های اساسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های موجود در هر سازمان به شمار می‌روند. کارشناس پشتیبانی شبکه مسئولیت پیشگیری و رفع مشکلات موجود در این زمینه را بر عهده دارد. این افراد سیستم‌های رایانه‌ای یک سازمان، از جمله شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های گسترده (WAN)، تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و سایر سیستم های ارتباط داده را سازماندهی، نصب و پشتیبانی می‌کنند. در ادامه با تیم رایان پشتیبان همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد پشتیبانی شبکه و وظایف آن کسب کنید.

پشتیبان شبکه مهارت‌های زیادی در فناوری اطلاعات، تشخیص و رفع سریع مشکلات فنی، حفظ امنیت شبکه و سازماندهی آن دارد. به‌طور کلی پشتیبانی شبکه به فعالیت‌های حفظ و نگهداری و رفع ایرادات احتمالی شبکه، گفته می‌شود. رفع مشکلات احتمالی ممکن است در سطح سخت‌افزار شبکه یا در سطح زیرساخت و نرم‌افزاری به وجود آید، بنابراین کارشناس شبکه باید با کلیه مفاهیم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه، آشنا باشد.

پشتیبانی شبکه چیست

حفظ و نگهداری از شبکه

حفظ و نگهداری به کلیه اصول و استانداردهای لازم به‌منظور به‌روزرسانی، اجرا و رفع ایرادات تجهیزات نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و زیرساخت شبکه گفته می‌شود؛ مانند سایر کارکردهای تجاری، یک اکوسیستم سالم فناوری اطلاعات به جای تنظیمات واکنشی یا ad-hoc، به فعالیت‌های روزمره و پیش‌بینی استراتژیک متکی است. از جمله راه‌کارهای نگهداری منظم شبکه عبارت‌اند از:

امنیت سایبری شبکه

اجرای robust و به‌روز رسانی شبکه‌های قدرتمند همچون فایروال های مدیریت ترافیک، شبکه‌های خصوصی مجازی، کنترل دسترسی کاربر، احراز هویت مضاعف، بررسی ورود به سیستم و امنیت تولید خودکار گزارش.

عملکرد شبکه

تحلیل عملکرد شبکه عبارت است از تأثیرگذاری بر سرعت و قابلیت اطمینان دستگاه‌ها، استفاده از پهنای باند، الگوهای ترافیک، محدودیت‌ها، تراکم سرورها، وقفه در اتصال، تأخیر و سایر موارد.

مقیاس پذیری شبکه

اطمینان از تعداد سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسب، تعداد کاربران شبکه و کارکردهای شغلی.

رفع مشکلات شبکه

یکی از مهم‌ترین وظایف کارشناسان پشتیبانی، رفع ایرادات احتمالی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شبکه است. این بخش از خدمات متناسب با مشکلات و ایرادات به وجود آمده، به شکل حضوری و از راه دور ارائه می‌شود. به‌منظور کاهش خسارت‌های وارده به سازمان، کارشناس شبکه باید توانایی تشخیص و حل مشکلات شبکه را در سریع‌ترین زمان ممکن داشته باشد.

پشتیبانی شبکه به چه صورت است؟

گذشته از راه‌اندازی سیستم، یک پشتیبان شبکه همچنین سیستم‌های رایانه‌ای را نظارت و نگهداری می‌کند. این کار ممکن است شامل عیب‌یابی شبکه‌های گسترده، سرورها و روترها، شبکه‌های محلی و سوئیچ‌ها باشد. از جمله دیگر وظایف این افراد می‌توان به نصب و به‌روز رسانی نرم‌افزار و سخت‌افزار، پاسخگویی به سؤالات فنی، ایجاد کتابچه راهنما و آموزش مشتریان، کارمندان و همکاران اشاره کرد.
به‌طور کلی یک کارشناس شبکه باید قادر به انجام موارد ارائه شده در ادامه باشد:
• کارشناس باید قبل از راه‌اندازی، نیازهای شبکه و سیستم رایانه‌ای سازمان را مشخص کند.
• تمام سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای شبکه را نصب کرده و به‌روزرسانی‌ها و تعمیرات مورد نیاز را انجام دهد.
• امنیت سیستم شبکه و رایانه را حفظ کرده و از عملکرد صحیح کلیه سیستم اطمینان حاصل نماید.
• قادر به اختصاص مجوز امنیتی در شبکه و به‌روز کردن آن باشد.
• همواره آمادگی لازم به‌منظور آموزش استفاده از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری داشته باشد.
• قادر به مدیریت و رفع ایرادات تمامی سیستم‌های سازمان باشد.
• از درستی کارکرد شبکه‌های ذخیره‌سازی داده اطمینان داشته باشد.
• برای خرید سخت‌افزار یا نرم‌افزار سازمان و تست تجهیزات به‌درستی تصمیم‌گیری کند.

کنترل از راه دور شبکه چگونه انجام می‌شود؟

تکنیک‌های مانیتورینگ از راه دور شامل ping، SNMP و Syslog است. هر کدام از این سه روش، داده‌ها را از شبکه کاربران جمع‌آوری می‌کنند و در دسترس پشتیبان شبکه قرار می‌دهند. این داده‌ها به‌منظور عیب‌یابی، شناسایی مشکلات احتمالی و حتی پیکربندی دستگاه‌ها قابل استفاده خواهند بود.
Ping
ساده‌ترین روش کنترل از راه دور ترافیک شبکه استفاده از پینگ است. با وارد کردن پینگ و آدرس IP میزبان در ommand prompt، دستگاه پیامی را برای میزبان ارسال می‌کند و منتظر پاسخ می‌ماند.
هنگامی که از طریق پینگ مشخص شد که یک دستگاه قادر به برقراری ارتباط با شبکه است، دستورات پینگ بیشتری برای تست موارد دیگر، قابل اجرا است.

SNMP
پروتکل ساده مدیریت شبکه (SNMP) رایج‌ترین روش جمع‌آوری اطلاعات از دستگاه‌های شبکه تجاری مانند رایانه‌ها و سرورها و همچنین لوازم جانبی مانند چاپگر است. با استفاده از این روش حتی امکان کنترل از راه دور برخی خدمات مانند DHCP یا Wins را نیز قابل انجام است.
پس از نصب یک agent SNMP، از این پروتکل می‌توان برای جمع‌آوری اطلاعات در دستگاه‌هایی از جمله آدرس IP، فضای دیسک موجود و فایل‌های باز استفاده کرد.

SysLogs
این سیستم پیام‌رسانی به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا پیام‌هایی را برای ورود به سیستم ارسال کنند. این پیام‌ها سپس برای یافتن اطلاعات استفاده از دستگاه و ممیزی‌های امنیتی ذخیره می‌شوند و برای تجزیه و تحلیل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به یاد داشته باشید که بیشتر بسته‌های نرم‌افزاری مانیتورینگ از راه دور مجموعه‌ای از ابزارها را برای کمک به مدیریت شبکه‌های مشتری ارائه می‌دهند و ویژگی‌های موجود در آن مجموعه می‌تواند کار شبکه را ساده‌تر کند.

در آخر باید گفت که یک پشتیبان شبکه باید اطلاعات و دانش کاملی در مورد سیستم‌ها و رفع مشکلات احتمالی آنها داشته باشد. این افراد همچنین باید قادر به شناسایی مشکلات کوچک و بزرگ آتی شبکه، افزایش سطح امنیت شبکه و ارتقا تجهیزات زیرساختی قبل از به وجود آمدن مشکلات اساسی نیز باشند.


پشتیبانی شبکه چیست ؟

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments