امنیت شبکه چیست

امنیت شبکه چیست

حتما در مورد سوء استفاده از اطلاعات دیگران در اینترنت توسط هکر ها و باج افزارها و … جسته و گریخته شنیده اید. اما اینکه این مشکلات چگونه پیش می آید و چگونه باید با آنها برخورد کرد مساله مهم است. بخصوص در سیستم های کامپیوتری شرکت ها و ادارات و سازمان ها حفظ امنیت شبکه های کامپیوتری بسیار مهم به نظر می رسد. اما به واقع امنیت شبکه چیست؟
در حقیقت حفاظت، پشتیبانی شبکه و نگهداری از داده های رایانه ای، برنامه های حساس و نرم افزارهای مورد نیاز و یا هر چیزی که مورد اهمیت باشد امنیت رایانه ای می گویند. در واقع حفظ اطلاعات در همه رایانه ها مهم است، اما اطلاعات سیستم های کامپیوتری شرکت ها، ادارات، سازمان ها و دفاتر تجاری بسیار مهم تر می باشد.
در راه ایجاد امنیت کافی در شبکه باید محدودیت های دسترسی به شکل طبقه بندی شده تعریف شده باشد. اول این که هر کسی نباید به شبکه شما بتواند دسترسی داشته باشد. برای اینکه حملات و خطرات احتمالی را از شبکه خود دور نگاه دارید باید سیستم ها و دستگاه ها و افراد طبقه بندی شده باشند. بعد از طبقه بندی، در مرحله بعد، استراتژی های امنیتی خود را تعریف کنید.
استفاده از آنتی ویروس ها و فایروال های خوب و بروز، از نکات اساسی داشتن امنیت شبکه است. بدافزار ها شامل ویروس ها، کرم ها، باج افزار ها، تروجان ها و نرم افزارهای جاسوسی می باشند. گاهی این نرم افزارهای مخرب بر شبکه تاثیر می گذارند اما روزها، هفته ها و گاهی ماه ها خاموش می مانند. فایروال ها مانعی بین شبکه داخلی امن شما با شبکه های نا امن خارجی مانند اینترنت می باشند. فایروال از یک سری قوانین از پیش تعریف شده برای اجازه و یا جلوگیری از ترافیک استفاده می کند. دیواره آتش می تواند سخت افزاری، نرم افزاری و یا هردو باشد. نباید از امنیت ایمیل نیز غافل بود. ایمیل ها در خط مقدم تهدیدات و نقص امنیتی حظور دارند. مهاجمین از اطلاعات شخصی و روش های مهندسی اجتماعی برای حملات بسیار ماهرانه فیشینگ استفاده می کنند تا قربانیان خود را به دام بیندازند. برای این موارد نیز باید آنتی ویروس های بروز شده را بکار بریم.
معمولا امنیت شبکه را بیشتر به همان صروت جلوگیری از حملات بدافزاری می شناسیم. اما امنیت فیزیکی شبکه نیز اهمیت خاص خود را دارد. امنیت سرورها در این زمینه مهم ترین بخش است. در هر شرکت یا سازمان، سرور یا سرورهایی به منظور ارائه سرویس های مختلف به کاربران وجود دارد. بدین جهت باید با در نظر گرفتن تنظیمات امنیتی خاص مانع از ایجاد اخلال در فعالیت های مهم آنها شویم. شرکت رایان پشتیبان ارائه دهنده خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه راهکارهای مناسبی در خصوص امنیت اطلاعات و دسترسی ها ارائه می نماید که در صورت نیاز می توانید از خدمات این شرکت مطلع شوید.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of