خدمات کابل کشی شبکه

پشتیبانی شبکه

شرکت‌ها و مجموعه‌های آموزشی، تجاری و … با نصب و راه اندازی شبکه و … تجهیزات اداری خود را همگام و یک پارچه میکنند. به این شکل کنترل شرایط و مدیریت آن بسیار راحت‌تر و بازدهی کاری بسیار بالاتر خواهد رفت. برای اجرای شبکه های کامپیوتری در یک مجموعه باید خدمات پسیو شبکه و خدمات اکتیو شبکه به طور کامل پیاده سازی شوند. اما در ابتدا کار خدمات مربوط به پسیو که شامل طراحی و اجرای زیر ساخت‌های لازم است، باید شکل بگیرد. خدملت کابل کشی شبکه از اولین کارهای زیرساختی است که اصل و بنیاد شبکه سازی بر روی آن قرار می‌گیرد.
خدمات کابل کشی شبکه و پیاده سازی آن با توجه میزان وسعت کسب‌وکار شما می‌تواند تغییر کند؛ برای این کار هم چند راه و روش مختلف وجود دارد که شما بسته به شرایط کاری خود می‌توانید قبل از شروع خدمات کابل کشی شبکه آن را مشخص کنید. اما قبل از مشخص کردن روش کابل کشی بهتر است از انتخاب آن مطمئن شوید تا بعد از شروع کار با مشکلی مواجه نشوید. بعد از این کارشناسان تیم اقدام به پیاده سازی طراحی شبکه می‌کنند تا بتوانند خدمات کابل کشی شبکه مناسب را برای فراهم کنند.

خدمات کابل شی شکبه

اگر وقت کافی برای مطالعه ندارید فایل صوتی این مقاله رو براتون گذاشتیم:

عوامل تأثیر گذار در قیمت کابل کشی شبکه

رایان

شاید در ابتدای کار، فرآیند کابل کشی شبکه راحت و ساده به نظر آید اما چنین نیست و این بخش سختی‌های کار خود را دارد. به همین دلیل هم کارشناسان این بخش برای این‌که بتوانند هزینه‌ها را محاسبه کنند موارد زیادی را در نظر می‌گیرند. در برخی مواقع پیاده سازی شبکه به منظور انجام هدفی خاص صورت می‌گیرد و کارفرما برای شرکت یا مجموعه خود، آینده را هم در نظر می‌گیرد. این موضوع می‌تواند بر هزینه‌های پیاده سازی کابل کشی شبکه به طور مستقیم تأثیر داشته باشد.

 • برای چه منظوری این شبکه را راه‌اندازی کرده‌اید؟
 • شرایط و کاربری شبکه‌ای که راه‌اندازی کرده‌اید در آینده به چه شکل خواهد بود.
 • چه تعداد سیستم کامپیوتری به شبکه متصل هستند.
 • قرار است در این شبکه‌ای که پیاده سازی کرده‌اید چه سرویس‌هایی را راه‌اندازی کنید.
 • قرار است که شبکه مورد نظر را در چه شرایطی راه‌اندازی کنید. ( اداری، خانگی، صنعتی، درمانی، محیط باز، بسته و …)
 • از این شبکه‌ای که پیاده سازی کرده‌اید قرار است به چه نحوی استفاده شود.
 • برای اجرای پروژه چه عوامل محیطی و شرایطی می‌تواند تأثیر گذار باشد.
 • برای انجام این پروژه باید به چه اندازه کابل را استفاده کنید.
 • قرار است برای پیاده سازی این شبکه از چه نوع کابلی استفاده کنید. کابل‌ها در انواع مختلف ساخته می‌شوند که کیفیت آن‌ها در قیمت آن‌ها هم تأثیر دارد.
 • باید با توجه به کاربری و نیاز خود از شبکه اقدام به انتخاب کابل مناسب کنید.

روشهای کاهش هزینه خدمات کابل کشی شبکه

آینده نگری در پروژه شبکه سازی باید به خوبی رعایت شود، به این شکل که از هزینه‌های اضافی در آینده جلوگیری میشود. البته این موضوع باید به خوبی کارشناسی شود تا نتیجه مطلوب و مناسبی را به دنبال داشته باشد. اما باید دقیت داشته باشید که هنگام قدم برداشتن در مسیر کاهش هزینه‌ها نباید از کیفیت کار و تجهیزات کم شود. برای مثال برای کم کردن هزینه‌ها در بخش خدمات کابل کشی شبکه باید مراقب باشید که این صرفه جویی در هزینه‌ها موجب کاهش سرعت سیستم نشود.

مراحل پیاده سازی کابل ‌کشی شبکه

Vertical Cabling

برای انجام خدمات کابل کشی شبکه باید یک اتاق را در هر طبقه از ساختمان در نظر گرفت تا تجهیزات اصلی شکه مانند روترها و … در آن قرار داده شود، همچنین همه کابل‌های کشیده شده ساختمان هم به آن ختم شوند. این اتاق‌ها را ER یا Equipment Room می‌گویند که بعد از اتاق‌های بخش قبلی یعنی MC از بیشترین اهمیت را دارند. همان‌طور که گفته شد این اتاق‌ها در طبقات مختلف قرار گرفته که برای کابل کشی بین آن‌ها باید سیم را به طور افقی از بین طبقات عبور داد. به همین دلیل نام این نوع سیم کشی را کابل کشی عمودی یا Backbone گذاشته‌اند. گفتنی است که این قسمت مهم‌ترین بخش سیم‌کشی در بخش زیر ساخت‌ها است.

Equipment or Telecommunication Room

برای پیاده سازی خدمات کابل کشی شبکه به مکان‌هایی نیاز است تا بتوان در آن تجهیزات اصلی شبکه و همچنین تجهیزات مخابراتی را قرار داد؛ به چنین مکانی اتاق‌ تجهیزات یا ارتباطات گفته می‌شود. همه اتصالات اصلی مربوط به شبکه در این اتاق‌ها شکل می‌گیرد. لازم به ذکر است که به اصطلاح به این اتاق‌ها، اتاق MC یا Main Cross Room هم گفته می‌شود.

Work Area

بعد از انجام همه کارهایی که در بخش‌های قبلی به آن‌ها اشاره شد، نوبت به قسمت پایانی می‌رسد؛ یعنی جایی که قرار است کامپیوتر و دیگر تجهیزات مورد نیاز کاربران، متصل شوند. این تجهیزات در اتاق‌های مختلفی قرار گرفته که مکانی برای اتصال سیستم‌ها و پریزهای زیر پوشش شبکه است.

Demarcation point

نام این بخش به فارسی نقطه علامت گذاری می‌شود. اما مفهوم نقطه علامت گذاری شده، محلی در نزدیکی مکان یا مجموعه‌ای است که سیم کشی شرکت مخابرات به اتمام رسیده است و از همان‌جا هم سیم کشی‌های داخلی ساختمان شروع شده است. این محل جایی است که تجهیزات نصب شده برای شبکه سازی و مخابرات، برای برقراری ارتباط بین این دو بخش قرار داده می‌شود. این ارتباط‌ به اشکال مختلفی مانند خطوط تلفن، لینک‌های رادیویی و … برقرار میشود.

Horizontal Cabling

با توجه به توضیحات بخش قبل شاید متوجه شوید که کابل کشی عمودی مربوط به سیم کشی بین تجهیزات و پریزهای درون یک طبقه است که به شکل هم سطح قرار دارند. در این بخش باید سیم کشی از درون داکت‌ها و ترانکینگ‌هایی که روی مسیرهای مشخص شده بر روی دیوار و سطح زمین اجرا شده اند، انجام میشود. لازم به ذکر است که برخی مواقع برای عبور سیم کشی می‌توان از بخش‌های کف و سقف کاذب هم استفاده کرد.

شرکت های فعال در حوزه پسیو شبکه چه خدماتی ارائه میدهند؟

 • انجام همه امور مربوط به کابل کشی
 • نصب انواع سوئیچ
 • نصب همه رک‌ها
 • داکت کشی شبکه
 • نصب ترانکت شبکه
 • انجام انواع تست‌ها در شبکه
 • عیب یابی
 • نصب سانترال و مرکز تلفن

در زمان انجام خدمات کابل کشی شبکه به نکات زیر توجه کنید

نکاتی وجود دارد که در هنگام انجام خدمات کابل کشی شبکه بهتر است به آن‌ها توجه کنید تا استانداردهای لازم در این زمینه بهتر رعایت شود و در نهایت شبکه سازی پیاده شده کیفیت مطلوب‌تری داشته باشد.

 • برای تهیه کابل‌ها و سایر تجهیزات راه‌اندازی شبکه به کیفیت آن‌ها توجه داشته باشید و سعی کنید از برند‌های معتبر استفاده کنید.
 • برای برقراری ارتباط‌ها از پریز شبکه یا Outlet به جای اتصال مستقیم استفاده کنید و همیشه به یاد داشته باشید که چند پریز را به شکل رزرو نصب کنید تا در هنگام نیاز بتوان از آن استفاده کرد.
 • برای این‌که از تجهیزات شبکه محافظت کنید می‌توانید از رک بهره ببرید.
 • بهتر است که پریزها و کابل‌ها را شماره گذاری کنید و برای این کار هم می‌توانید از برچسب استفاده کنید.
 • دقت کنید که فاصله بین رک تا پریز نباید بیشتر از ۹۰ متر شود.
 • برای رعایت استانداردها بهتر است که برای هر طبقه از یک عدد رک استفاده کنید.
 • دمای اتاق دیتا باید چیزی بین ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد باشد و رطوبت آن هم حداکثر چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد باشد.
 • برای هر نود کاری بهتر است که ۲ نود را شناسایی کنید. این تعداد نود به صورت نرمال است.
 • یکی از موارد ضروری در اتاق‌ها استفاده از دوربین مدار بسته و سیستم اطفاء حریق است.

نیاز به مشاوره رایگان دارید ؟

باما تماس بگیرید

مزایای خدمات کابل کشی شبکه رایان پشتیبان

به روز رسانی و تغییر ساختار شبکه

برای پیاده سازی شبکه در بخش پسیو باید قبل از شروع کار، مجموعه به خوبی توسط متخصصین این بخش دیده شود و بعد از آن طراحی‌های لازم انجام گیرد. علاوه براین، باید در نظر داشت که احتمال تغییر در ساختار کلی مجموعه وجود دارد. بنابراین باید مطمئن بود که تمامی تغییرات احتمالی در طول زمان در نظر گرفته شده است. در این صورت اگر مجموعه کوچک یا بزرگتر شود، بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافه، میتوان ساختار شبکه را متناسب با شرایط جدید، تغییر داد.

پیش بینی شرایط آینده

یکی از مزایای خوب در بخش پسیو شبکه پیش بینی شرایط آینده در ابتدای کار و در زمان طراحی است. با توجه به استانداردهای شبکه سازی می‌توان هرگونه تغییر در آینده را پیش بینی کرد و از تجهیزاتی که در آینده ممکن است به شبکه اضافه شود پشتیبانی کرد.

استفاده از تجیهزات مناسب و در دسترس در شبکه

یکی از نگرانی های اصلی که در خصوص انتخاب تجهیزات شبکه وجود دارد، در دسترس بودن آنها در مواقعی است که خراب شده یا با مشکل رو به رو می شوند. در صورتی که تجهیزات پسیو شبکه خیلی خاص انتخاب شوند، احتمال اینکه در صورت خرابی نتوان آن را با تجهیز دیگری جایگزین کرد، وجود خواهد داشت.

ارزش بالای شبکه در برابر هزینه های انجام شده

هزینه کابل کشی و به طور کلی هزینه خدمات شبکه در برابر هزینه ای که در آینده به دلیل عدم استفاده از شبکه سازی در مجموعه باید پرداخت کنید، مبلغ ناچیزی است. البته در برخی موارد، مجموعه ها نه تنها از لحاظ مالی بلکه از لحاظ معنوی نیز ضرر خواهند کرد. هزینه استفاده از خدمات شبکه رایان پشتیبان، درست مطابق با بودجه شما برای اجرای شبکه است.

ثبات و پایداری

با پیاده سازی زیرساختی با کیفیت، کارفرما می‌تواند اطمینان داشته باشد که بعد از پایان کار تا مدت‌های زیادی می‌تواند از این امکانات بهره‌برداری کرده و شبکه پیاده سازی شده را برای انجام امور شرکت، مرکز آموزشی و ... بدون هیچ مشکلی به کار گیرد.

عیب یابی شبکه

عیب یابی شبکه های کامپیوتری یکی از مهمترین مهارتهای شرکتی است که در حال استفاده از خدمات آن هستید. در صورتی که تمامی مراحل اجرای پسیو شبکه به درستی طی شده باشد، در صورت وقوع مشکل به راحتی میتوان آن را شناسایی و رفع کرد.

طراحی و اجرای کابل کشی شبکه

خدمات کابل کشی شبکه دارای استانداردهای متنوعی است. از این استانداردها برای انتقال صدا، تصویر و داده‌ها استفاده می‌شوند؛ این انتقال با استفاده از کابل‌هایی کانند کابل شبکه UTP Cat6 و … انجام می‌شود. به زبان ساده‌تر این استانداردها هستند که نحوه برقراری اتصال بین پریزها، روتر و سایر نقاط شبکه به یکدیگر را مشخص می‌کند.

برای وصل کردن این تجهیزات در ابتدا کابل‌های شبکه را به پچ پنل موجود در اتاق تجهیزات متصل می‌کنند. لازم به ذکر است که این پچ پنل‌ها در دو نوع Loaded  و  Unloaded هستند. در ادامه کار هم به وسیله‌ کابل‌های کوچکتری که Patch Cord نام دارند به سوئیچ شبکه یا سوئیچ تلفن متصل می‌شوند.  برای این‌که بتوانیم ارتباطی بین پچ پنل و سوئیچ شبکه و همچنین ارتباطی بین کامپیوترهای مجموعه و … برقرار کنیم به کابلی به نام straight-through نیاز داریم.

TOP تماس فوری باما