خدمات پسیو شبکه

رایان

در این مطلب می خواهیم در مورد تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه بپردازیم .همچنین سعی داریم در مورد موضوعاتی همچون تجهیزات اکتیو شبکه (فعال) ، اکسس پوینت، سوئیچ، مودم، و مزیتهای استفاده از مودم توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. همراه ما باشید.

پسیو شبکه

کابل کشی شبکه ( Passive ) در واقع ستون فقرات یک شبکه را برای برقراری ارتباطات تشکیل می‌دهد . بدین ترتیب داشتن شبکه ای سریع نیازمند داشتن سیستم کابلی ( پسیو ) باکیفیت است .

کابل کشی ساخت یافته فقط مشروط به تنظیم کالای کیفیت عالی نیست ; بلکه اجرای درست همه استاندارد های مو جود درین فرمان باعث مهیا وارد شدن تحت ساخت شبکه ی کابلی مطمئن با بالاترین میزان پهنای باند خواهد شد تا علاوه بر بر طرف کردن نیاز فعلی قابلیت و امکان ارتقا بستر جان دار به تکنولوژی های آتی را به سادگی و با دست‌کم هزینه ها آماده آورد .

اجرای راءس داده ( دیتاسنتر ) که قلب شبکه را تشکیل می‌دهد بخش دیگری از سرویس ها هزارسو را تشکیل میدهد که اجرای آن نیازمند رعایت گروه ای از استانداردها و تکنیک هایی است که علاوه بر نازکی و زیبایی در پباده سازی و اجرا , بتوان از حداکثر گنجایش امکانات مستعمل به کار گرفت .

امکانات پسیو شبکه :

امکانات پسیو ( Passive ) به گروه ای از تجهیزاتی در شبکه اشاره دارااست که در واقع روی آن‌ها هیچ فعالیت انجام نمی پذیرد و تنها نقش زیرساختی جهت انتقال و عبور دیتا را به عهده دارا‌هستند . می توان در یک تعریف دیگر و یا این که به لهجه عامیانه خیس اینگونه ذکر کرد که تجهیزاتی که نیاز به جریان برق برای کارکرد خویش ندارند بخشی از امکانات پسیو شبکه اکانت می‌شوند . این امکانات لازمه ساخت یک شبکه هستند . رسانه انتقال در شبکه چه کابل مسی باشد و یا این که کابل فیبر نوری قسمتی از امکانات پسیو شبکه به حساب آورده می شود .

پسیو شبکه

خدمات اکتیو شبکه

رایان

اکتیودایرکتوری یکی از سرویس های شرکت های بزرگ ماکروسافت و یکی از رول های ویندوز سرور به شمار می رود. خدمات اکتیودایرکتوری با هدف کنترل متمرکز کاربران و منابع به جهان شبکه قدم گذاشت نصب و راه اندازی اکتیودایرکتوری بر روی سرور , وظیفه ای از جمله اهراز هویت کاربران و مشخص کردن سطح دسترسی افراد و کامپیوترها را به عهده سرور مذکور می گذارد. که در پایان امنیت زیادتر و مدیریت بهتر را به شما هدیه می دهد.

خدمات اکتیو شبکه به چه شکلی عمل می کنند؟

در نظر بگیرید که بدون استفاده از خدمات اکتیودایرکتوری عملا مجبور می شوید به شکل تک به تک , سیستم های موجود در شبکه را مدیریت نماید و پشتیبانی کنید. مثلا سعی داریم اطلاعات زیادتری از عملکرد سرویس در اختیارتان قرار دهیم:

فکر کنید فایلی را در شبکه به اشتراک گذاشته ایم. و سطوح دسترسی گوناگونی نسبت به فایل share شده , به اشخاص  گوناگون داده ایم. حال فکر کنید یکی از افراد تصمیم به عوض کردن رمز ورودی خود می گیرد. چنان چه در شبکه از خدمات اکتیو دایرکتوری استفاده شده باشد , پس از عوض کردن رمز , از آن جایی که همه ی سیستم ها به وسیله ی سرویس Active Directory مدیریت می گردند , اکتیو دایرکتوری همه ی سیستم ها را از این تغییر مطلع خواهد کرد. ولی در صورتی که خدمات اکتیو دایرکتوری مورد استفاده واقع نشده باشد شما در شبکه ی work group تان مجبور هستید سیستم ها را به شکل تک به تک از این تغییر باخبر کنید.

قسمت اکتیو Active :

• این قسمت وظیفه ی نصب و راه اندازی برنامه های شبکه و کنترل آن را انجام می دهد.
نصب انواع سرور ها ، تعریف انواع Domain و تعریف و کنترل انواع کاربران شبکه ، اجرای متد های امنیت شبکه ، نصب Proxy Server , ISA , VPN و غیره بر عهده ی این واحد است.
• انجام انواع شبکه های باسیم و بیسیم هم از دیگر خدمات قابل اجرای این قسمت می باشد.
کابل كشي شبکه استاندارد به منظور بیشتر کردن سرعت شبكه هاي كامپيوتري و ممانعت از کم شدن سرعت

خدمات اکتیو شبکه
اکتیو و پسیو شبکه

به شکل کلی تجهیزات شبکه به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

رایان

به شکل کلی تجهیزات شبکه به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

تجهیزاتی که برای انتقال اطلاعات به جریان الکتریکی برق احتیاج دارند که به آنها تجهیزات اکتیو یا فعال شبکه گفته می شود. از نمونه این تجهیزات شبکه می توان به : دیوار آتش، مبدل فیبر نوری، مسیریاب، اوپرینت سرور، سوئیچ و کارت شبکه اشاره نمود.
تجهیزاتی که برای منتقل کردن اطلاعات احتیاجی به جریان برق ندارند که به آن ها تجهیزات پسیو شبکه گفته می شود. از تجهیزاتی از این دسته اسفاده می شود می توان به انواع کابل، انواع کانکتور و اتصالات، داکت یا کانال و انواع رک اشاره نمود.

برای راه اندازی یک شبکه کامپیوتری باید یک کارت شبکه در بخش سخت افزاری سیستم وجود داشته باشد. به شکلی که هم برای افرادی که اطلاعات به ارسال می کنند و هم افرادی که از اطلاعات به اشتراک گذاشته دیگران بهره می برند احتیاج به کارت شبکه در کامپیوتر می باشند به شکل ساده تر برای گشت و گذار در محیط اینترنتی چه با کامپیوتر و چه با گوشی ، شما احتیاج به کارت شبکه در سیستم خود دارید.

اساس کار کارت شبکه راه اندازی ارتباط میان محیط منتقل کننده اطلاعات (از قبیل کابل فیبر نوری و کابل های مسی) و کامپیوتر است. برای متصل شدن به شبکه در کامپیوترهای تازه و قدیمی می بایست کارت شبکه بر روی آنها راه اندازی شده باشد و موقعی که کارت شبکه ندارید می توانید از اینترفیس شبکه استفاده نمود. سرعت متصل شدن کامپیوتر به شبکه اینترنتی 1000،100،10 مگابایت بر ثانیه می باشد. آدرس فیزیکی در هر کارت شبکه وجود دارد که شامل یک عدد 6 بایتی می باشد که 3 بایت اول آن نمایان کننده سازنده کارت شبکه و 3 بایت بعدی آن نمایان کننده شماره سریال کارت شبکه می باشد. کابلی و وایرلس 2 گروه مهم کارت های شبکه می باشند که هرکدوم داری مزایا نقایصی می باشند. 2 نوع کارت شبکه وایرلس داریم به اسم کارت شبکه اکسترنال و اینترنال داریم.

شرکت رایان پشتیبان باهدف گسترش صنعت IT و به منظور اعتلای سطح کیفی و کمی بنیان های ارتباطی کشور با بهره گیری از مدیران مجرب و کار آزموده و با تکیه برسال ها تجربه کارشناسان خود در علوم ارتباطات و اطلاعات ، فعالیت خود را در عرصه فناوری اطلاعات کشور همواره دنبال نموده است.

فعالیت این شرکت درزمینه سخت افزار ، نرم افزار و شبکه می باشد و در همین راستا افتخارهمکاری با بسیاری از نهادها و سازمانهای دولتی و خصوصی در زمینه مشاوره و پیاده سازی پروژه های شبکه و دیتا سنتر ، اتوماسیون و سرویس و نگهداری شبکه را کسب نموده است.

اکسس پوینت

برای داشتن ارتباط شبکه کابلی میان کامپیوتر وجود سوئیچ شبکه لازم است این در صورتی است که در اکسس پوینت برای ایجاد ارتباط میان کامپیوتر، به یک سخت افزار احتیاج داریم. با این تعریف ها می توان دریافت که نقش اکسس پوینت در شبکه های وایرلس مثل نقش سوئیچ در شبکه های کابلی می باشد.

مودم

استفاده از مودم ADSL برای اتصال به شبکه اینترنتی از رایج ترین روش ها است. لازم به ذکر است در حال حاضر روش های گوناگونی برای دست یافتن به اینترنت وجود دارد.مزیت های استفاده از مودم ADSL: سرعت اتصال این مودم زیادتر از مودم های عادی می باشد، برای راه اندازی مودم های ADSL احتیاجی به سیم کشی دوباره نیست و می توان با خط تلفن ثابت استفاده نمود. به کاربران این امکان را خواهد داد که بتوان موقع تماس تلفنی، به شبکه اینترنتی هم متصل شوند.

سوئیچ :

تجهیزات پسیو شبکه میتوان به لیست تحت اشاره نمود :

انواع کابل و پچ کورد شبکه ( کابل Cat5e , Cat6 , Cat6a )

گونه های کابل های فیبر نوری ( مالتی مد و سینگل مد )

کانکتورهای فیبر نوری ( پچ کورد , پیگتیل , آداپتور فیبر نوری )

انواع رک های ایستاده و دیواری

انواع پچ پنل کابل های مسی و فیبر نوری

اتصالات شبکه مثل سوکت RJ , کیستون

نصب امکانات پسیو نیاز به رعایت استاندارد های حتمی در بخش پسیو را دارااست و متخصص ذی‌ربط حتما بایستی تجربه واجب دراین مورد را داشته باشد . اما در شبکه های فیبر نوری آلرژی کار بیشتر میباشد , چون کابل های فیبر نوری دارای اهمیت و آسیب پذیر بوده و برای کار با این گونه کابل ها نصاب نیاز به امکانات تخصصی و گران‌قیمت دارااست . از جمله این دستگاه ها میتوان به دستگاه آزمایش otdr و آزمایش فلوک و دستگاه فیوژن فیبر نوری اشاره نمود . این دستکاه ها علاوه بر لاکچری بودن نیاز به فراگیری دارا‌هستند و برای کار با آن ها باید فراگیری اضطراری گذرانده شود و تجربه کافی در موضوع فعال سازی شبکه وجود داشته باشد .

سوئیچ:

وجود سوئیچ در شبکه های کامپیوتری ، به علت عملکرد و کارایی آن در سیستم لازم است. توسط سوئیچ امکان منتقل کردن اطلاعات کاربران به شکل همزمان به همدیگر به وجود می آید. سرعت منتقل کردن داده کابران مستقل از سرعت دسترسی دیگر کاربران شبکه است به شکل دیگر این 2 تاثیری بر روی همدیگر ندارند. کاربرد سوئیچ در ایجاد ارتباط میان چندین شبکه مثل روتر می باشد علاوه بر این سوئیچ رابط مستقیم گره های گوناگون  یک شبکه و موجب ایجاد ارتباط در شبکه های داخلی می باشد. سوئیچ و شبکه های گوناگونی وجود دارند، سوییچ های LAN در زمان مناسب، بستر ارتباط شبکه ای را صرفا میان 2 سیستم ایجاد می کند.

از دستگاه های شبکه ای اساسی و کاربردی، می توان روتر که در حدال حاضر استفاده از آن در شبکه به امری طبیعی تبدیل شده است. روتر در شبکه های LAN و WAN کاربرد دارد. از دیگر کاربردهای آن، استفاده در شبکه های وسیع برای ایجاد ارتباط است چرا که هر قسمت آن ای پی های گوناگونی دارد و بدون روتر این بخش ها نمی توانند ارتباط ایجاد کنند. امروزه روترها در طرح ها و مدل های مختلفی با شکلی متفاوت در بازار دیده می شود. روتر با ایجاد سهولت در ارتباط میان چندین شبکه یا یک شبکه مورد استقبال عموم قرار گرفته است.

TOP