خدمات تخصصی شبکه

خدمات تخصصی شبکه

یک شبکه شامل برخی از دستگاه‌ها و سیستم‌های شبکه معمولی و تخصصی است. سرورهای DHCP و فایروال‌ها دستگاه‌هایی هستند که در اکثر شبکه‌ها یافت می‌شوند و در دسته دستگاه‌های رایج قرار می‌گیرند اما برخی از سیستم‌ها را شرکت‌های پشتیبانی صرفا” برای شرکت‌های بخصوص و متناسب با نیاز آن‌ها پیاده سازی می‌کنند.

به برخی از دستگاه‌ها که در همه شبکه‌ها یافت نمی‌شوند، دستگاه‌های تخصصی گفته میشود. نمونه‌هایی از این دستگاه‌ها متعادل کننده بار و سرورهای پروکسی هستند. استفاده از دستگاه‌های تخصصی در شبکه در دسته‌ی خدمات تخصصی شبکه قرار می‌گیرد.

پشتیبانی تخصصی شبکه

کادر فنی و مجرب شرکت رایان پشتیبان همواره آماده ارائه‌ی خدمات تخصصی و پشتیبانی از شبکه‌ی سازمان شما می‌باشد و با نیازسنجی و مشاوره با کارفرما می‌کوشد تخصصی‌ترین منابع مورد نیاز شما را برای پیشرفت هرچه سریع‌تر کارتان، در شبکه راه اندازی نماید. برای دریافت مشاوره و عقد قرارداد با ما می‌توانید با شماره‌های پایین صفحه تماس بگیرید و از خدمات تخصصی شرکت رایان پشتیبان رایان بهره ببرید.

دستگاه‌های تخصصی شبکه کامپیوتری مورد استفاده توسط رایان پشتیبان جهت ارائه خدمات تخصصی:

سوئیچ چند لایه (Multilayer switch):

سوئیچ چندلایه (MLS) یک دستگاه شبکه کامپیوتری است که لایه ۲ سیستم‌های باز (OSI) را مانند یک سوئیچ معمولی شبکه روشن می‌کند و مسیریابی را ارائه میدهد. ۲۴ پورت MLS بهترین‌های جهان به شما ارائه میدهد. این در لایه ۳ (مسیریابی) عمل می‌کند کاری که روتر نمی‌تواند از پس آن براید.

تفاوت عمده بین عملکرد تعویض بسته روتر و سوئیچ لایه ۳ یا چند لایه در پیاده سازی فیزیکی نهفته است. در روترها، تعویض بسته‌ها با استفاده از ریزپردازنده انجام میشود، در حالی که سوئیچ لایه ۳ این کار را با استفاده از سخت افزار مدار مجتمع (ASIC) مخصوص برنامه انجام می‌دهد. این تصویری از یک سوئیچ لایه ۳ است، آنها دقیقاً شبیه به سوئیچ‌های لایه ۲ معمولی هستند.

متعادل کننده بار (Load Balancer):

روتر معمولی فقط بسته‌های ورودی را به آدرس IP مشخص شده و ارتباطی آنها در شبکه ارسال می‌کند، اما یک متعادل کننده بار میتواند بسته‌های ورودی را به چندین دستگاه که در پشت یک آدرس IP پنهان شده‌اند ارسال کند.
روترهای متعادل کننده بار امروز از قوانین مختلفی پیروی می‌کنند تا مشخص کنند که چگونه ترافیک شبکه را هدایت می‌کنند. بسته به نیاز خود، می‌توانید قوانین را بر اساس کمترین بار، تحمل خطا، سریعترین زمان پاسخگویی یا تقسیم (متعادل سازی) درخواست‌های خروجی برای عملیات شبکه را تنظیم کنید.
در واقع، تحمل خطا یا افزونگی و همچنین مقیاس پذیری بسیار حیاتی برای محیط‌های شبکه بزرگ و تجارت الکترونیکی، برخی از مزایای بزرگی است که ما با استفاده از بالانس کننده‌ها به دست می‌آوریم.

سرور سرویس نام دامنه (DNS):

سرور سرویس نام دامنه (DNS) یکی از مهمترین سرورهای شبکه شما و همچنین اینترنت است. زیرا بدون سرور DNS ، به جای وارد کردن www.bookofnetwork.com ، باید https://182.50.135.93 را تایپ کنید. بنابراین می توان به سیستم DNS به عنوان دفترچه تلفن اینترنت فکر کرد.
نام میزبان معمولاً نام دستگاهی است که دارای آدرس IP مشخصی در اینترنت است، بخشی از چیزی است که به عنوان نام دامنه کاملاً واجد شرایط (FQDN) شناخته میشود. FQDN شامل نام میزبان و نام دامنه است.

فرایند یافتن آدرس IP برای هر نام میزبان معین به نام رزولوشن نام شناخته میشود و میتواند به چند روش انجام شود: یک فایل HOSTS (به این معنی که شما به طور ایستا همه نام‌ها و آدرس‌های IP را در هر میزبان تایپ می کنید)، یک درخواست پخش در شبکه محلی، DNS و سرویس نامگذاری اینترنت ویندوز مایکروسافت.DNS

سرور پروکسی :(proxy server)

سرور پروکسی در اصل نوعی سرور است که درخواستهای کلاینت-سرور خود را با ارسال به سرورهای دیگر در حالی که امکان کنترل دقیق ترافیک بین LAN محلی و اینترنت را دارد، مدیریت می‌کند. هنگامی که درخواستی دریافت میکند، پروکسی به سرور خاصی متصل میشود که می‌تواند درخواست را برای سرویس گیرنده‌ای که می خواهد برآورده کند.
با این حال، سرورهای پروکسی همچنین می‌توانند در دسترس بودن انواع سایت‌هایی را که کاربران شبکه LAN به آنها دسترسی دارند، محدود کنند. در صورتی که کاربران به طور مداوم به سایت‌های غیرکاری و با استفاده از تمام پهنای باند WAN متصل شوند، به نفع مدیر شبکه تمام میشود.

رایان پشتیبان از دو نوع اصلی سرور پروکسی در شبکه‌ استفاده می‌کند:

Caching Proxy Server: سرور پروکسی ذخیره سازی با بازیابی اطلاعات اولیه درخواست مشتری یا سرویس گیرنده، درخواست خدمات شبکه را افزایش می‌دهد. پروکسی‌های ذخیره شده نسخه‌های محلی منابع مورد درخواست را با هدف به حداقل رساندن استفاده از پهنای باند نگهداری می‌کنند. این سرورها می‌توانند عملکرد شبکه را تا حد زیادی افزایش دهند.
Web Proxy Server: سرور پروکسی وب معمولاً از یک پروکسی سرور وب برای ایجاد یک وب کش استفاده می‌کند. هنگامی که سایتی را که قبلاً بازدید کرده‌اید در Google جستجو می‌کنید، این را تجربه می کنید. پراکسی وب شما را به خاطر می آورد و سایت نه تنها سریعتر بارگیری میشود، بلکه حتی گاهی اوقات اطلاعات شخصی شما را نیز به خاطر می آورد.

دستگاه‌های رمزگذاری (Encryption Devices ):

مزیت استفاده از این دستگاه‌ها این است که به طور معمول انتخاب بیشتری از روش‌های رمزگذاری و گزینه‌های رمزگذاری قوی‌تر را ارائه می‌دهند. آنها همچنین این فرایند را از دستگاه‌های دیگر مانند روترها و سرورها بارگیری می‌کنند که این امر خوبی است زیرا فرآیند رمزگشایی بسیار فرایندهای فشرده ای دارد و عملکردهای دیگر روترها و سرورها را بالا میبرد.

گاهی به این دستگاه‌ها دروازه‌های رمزگذاری گفته میشود. آنها می‌توانند در یک سرور یا یک شبکه محلی قرار بگیرند، تمام ترافیک را رمزگذاری و رمزگشایی کنند، یا به عنوان یک سرور برنامه عمل کنند و هر فایلی را که در شبکه برای آنها ارسال میشود رمزگذاری کنند.

فیلتر محتوا (Content filtering):

دستگاه فیلتر محتوا، محتوای موجود در آن را اسکن می‌کند و محتوا یا انواع خاصی از محتوا را بنا به نیاز فیلتر می‌کند. اختصاص یک دستگاه به این فرآیند کار را از سرورها یا روترهایی که می‌توانند این کار را انجام دهند، اما باعث کند کردن دستگاه‌ها میشوند بسیار مطلوب نیست. ایمیل نمونه خوبی از مواردی است که ممکن است قبل از تحویل ایمیل برای فیلتر کردن محتوای خواسته و ناخواسته، در یکی از این دستگاه‌ها اجرا کنید. مثال دیگری از استفاده از فیلتر محتوا ممکن است مسدود کردن وب سایت‌ها بر اساس محتوای صفحات وب باشد نه بر اساس URL یا آدرس IP.

مودم آنالوگ (Analog Modem):

مودم مدرن (تعدیل کننده-تغییر دهنده) دستگاهی است که سیگنال حامل آنالوگ را برای رمزگذاری اطلاعات دیجیتالی تعدیل می‌کند و سیگنال را برای رمزگشایی اطلاعات منتقل شده تغییر شکل می‌دهد.

هدف این است که سیگنالی تولید شود که بتوان آن را به راحتی منتقل و رمزگشایی کرد تا داده‌های دیجیتالی اصلی تولید شوند. این سیگنال‌ها از طریق خطوط تلفن منتقل میشوند و توسط مودم دیگری در طرف گیرنده به منظور خواندن داده‌های دیجیتال تغییر شکل می‌دهند.

شکل دهنده بسته (packet shaper):

شکل دادن به بسته‌ها (همچنین به عنوان شکل دهی به ترافیک شناخته میشود که این خود نوعی محدودیت نرخ است) یک روش مدیریت ترافیک در اینترنت است که برخی یا همه بسته‌ها را به تأخیر میاندازد تا آنها را با مشخصات ترافیک شرکت شما مطابقت دهد.

این نمایه برای بهینه سازی یا تضمین عملکرد، بهبود تأخیر و یا افزایش پهنای باند قابل استفاده برای برخی از بسته‌ها با تأخیر استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *