شبکه چیست؟

زمانی بود که مفاهیمی مانند کامپیوتر، بسیار لوکس به حساب می آمدند. امروزه کامپیوتر و سایر گجت ها جزئی لاینفک از زندگی تک تک ما محسوب می شوند.

به همین ترتیب مفاهیمی مثل شبکه های کامپیوتری که زمانی برای شرکت های بسیار بزرگ و نامدار مرسوم بود نیز از حالت لوکس خارج شده و کمتر شرکتی یافت می شود که بین سیستم های خود شبکه ایجاد نکرده باشد.

هر شرکت جدیدی هم در ابتدای تاسیس معمولا از پایه برای سیستم های خود شبکه ایجاد می کند تا در ادامه راه همه چیز سازماندهی شده باشد. اما اکثر مردم عامی هنوز دقیق نمی دانند که شبکه چیست؟ در این مطلب به اختصار به توضیح پایه ای از مفهوم شبکه کامپیوتری می پردازیم.

شبکه

به صورت ساده و بدون هیچ تکلفی اگر بخواهیم شبکه را تعریف نماییم عبارت است از اتصال چند کامپیوتر به نحوی که قادر به برقراری ارتباط و اشتراک منابع با یکدیگر باشند. به عبارت دیگر شبکه مجموعه ‌ای‌ از سرویس‌ دهنده‌ ها و سرویس‌ گیرنده‌ های‌ متعدد‌ می‌ باشد که‌ به‌ یکدیگر متصل‌ هستند.

سرور یا سرویس دهنده ها بخشی از شبکه هستند که نقش خدمات دهی به سایر قسمت های شبکه را دارند. کلاینت ها یا سرویس گیرنده ها در واقع نقش خدمت گیرنده یا مشتری را در داخل شبکه دارند. در داخل شبکه کامپیوترها به هم متصل شده و با زبان پروتکل های شبکه با همدیگر ارتباط برقرار می کنند. البته جز خود کامپیوترها وسایل جانبی دیگری نیز می توانند به شبکه وصل شوند و جزئی از شبکه باشند مانند: مودم و پرینتر.

شبکه های کامپیوتری را به دو دسته اصلی می توان تقسیم کرد که عبارتند از:

۱ . شبکه های محلی یا LAN نوع اول شبکه هستند که معمولا رایانه های درون یک خانه یا شرکت یا دفتر کار را به یکدیگر متصل می کنند. این نوع شبکه ها معمولا میزبان ۲ تا ۲۰ کامپیوتر می باشد. سرعت انتقال داده در این گونه شبکه ها معمولا بالاست و حجم داده زیادی را منتقل می کنند.

۲ . شبکه های گسترده نوع دوم شبکه هستند که این شبکه ها بزرگتر از شبکه های LAN و اغلب برای امور عمومی از آن استفاده می شود. ازجمله این شبکه ها میتوان شبکه های VAN و یا شبکه های بزرگتر مانند Internet و… را نام برد ؛ معمولا به اتصال بین چندین شبکه دور از هم، شبکه گسترده اطلاق می شود.

برای طراحی و ایجاد شبکه کامپیوتری در شرکت و محل کار خود و گرفتن هر گونه مشاوره و پشتیبانی شبکه می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *