قرارداد پشتیبانی شبکه

پشتیبانی شبکه از جمله خدماتی است که در حوزه برون سپاری خدمات IT قرار میگیرد. با توجه به اینکه بعد از نصب و راه اندازی شبکه، بسیاری از مجموعه ها به خدمات پشتیبانی شبکه توسط یک شرکت مجرب برای کاهش هزینه های استخدام نیرو به صورت حضوری دارند، در این مطلب قصد داریم نمونه ای از قرارداد پشتیبانی شبکه در اختیارتان قرار دهیم.

اگر وقت کافی برای مطالعه ندارید فایل صوتی این مقاله رو براتون گذاشتیم:

مفاد قرارداد پشتیبانی

مفاد قرارداد پشتیبانی شبکه شامل چه مواردی است؟

در یک قرارداد پشتیبانی شبکه باید شرایط قرارداد و انتظاراتی که طرفین از یکدیگر دارند، به طور صریح و واضح درج شود تا در آینده هیچکدام از طرفین نتوانند از زیر مسئولیتی که پذیرفته‌اند، شانه خالی کنند.

به طور کلی و خلاصه، موارد ضروری که در قراردادهای پشتیبانی شبکه باید به آنها پرداخته شود عبارتند از:

 • درج اسامی طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • ذکر کلیات قرارداد
 • تاریخ عقد قرارداد
 • مدن زمان قرارداد
 • مبلغ توافق شده برای انجام خدمات
 • درج تعهدات کارفرما و پیمانکار
 • شرایط فسخ قرارداد

چرا تنظیم قرارداد پشتیبانی شبکه ضروری است؟

عدم چشم پوشی

در صورت نقض یا عدم اجرای هر یک از شرایط و ضوابط این موافقت نامه در هر زمان، از کوچکترین حق دو طرف چشم پوشی نخواهد شد و تحت تأثیر شرایط قرار نخواهد گرفت.

استفاده از شبکه برای اهداف تبلیغاتی

مشتری به شرکت‌ پشتیبانی حق استفاده از اسم شرکت‌ را می‌دهد تا از آن برای تبلیغات استفاده کند. بدین ترتیب مشتری به شرکت حق تبلیغات و بازاریابی می‌دهد و در صورت رضایت از خدمات، آن‌ها را به سایر همکاران خود معرفی می‌کنند.

منفعت دوجانبه

این توافق نامه به نفع مشتری و شرکت است چراکه تکالیف هریک از آنها به طور دقیق و به صورت کتبی تحت نظر یک سازمان یا شخص ثالث ذکر خواهد شد. بنابراین با نوشتن قرارداد پشتیبانی، مسئولیت‌های هر دو در قبال یکدیگر تضمین میشود. در واقع این قرارداد مانند یک ضمانت نامه برای هر دو طرف عمل می‌کند.

حق غرامت

: مشتری در قرارداد لحاظ می‌کند که هر آنچه به شرکت پشتیبان تحویل می‌دهد از نظر قانونی متعلق به خود مشتری است و شرکت نمی‌تواند هیچگونه ادعایی در این باره داشته باشد.

قانونی بودن

این توافق نامه توسط قوانین دولتی کشور اداره و تفسیر میشود. هرگونه تخطی و زیرپا گذاشتن مسئولیت‌هایی که شرکت پشتیبانی و مشتری پذیرفته‌اند، پیگرد قانونی دارد.

عدم حق انتساب برای مشتری

مشتری حق انتساب یا تغییر این توافق نامه را ندارد، مگر در صورت موافقت کتبی شرکت، که نماد رضایت قلبی طرفین است.

درج قرارداد کامل

قرارداد پشتیبانی شامل توافق نامه بین طرفین در رابطه با موضوع این ماده است و جایگزین تفاهم‌‌ شفاهی بین طرفین می‌باشد. پس از انجام قرارداد، هیچ تغییری در توافق نامه معتبر نخواهد بود مگر اینکه به صورت کتبی درج شود و توسط هر دو طرف قرارداد امضا شود.

حسن نیت

زمانی که قرارداد نوشته میشود، هر یک از طرفین نماینده دیگری است و به دیگری ضمانت می‌دهد که با حسن نیت عمل کرده است و به تمامی شرایط توافق نامه متعهد خواهد ما

خدمات پشتیبانی شبکه رایان پشتیبان شامل چه مواردی میشود؟

رایان

عمده فعالیت این شرکت در زمینه پشتیبانی شبکه و کامپیوتر میباشد. که بیش از 14 سال در این زمینه سابقه کاری دارد و در این مدت با بسیاری از شرکت ها و موسسات تجاری ، بازرگانی ، تولیدی ، کارخانجات و … قرارداد همکاری داشته و تجربه کسب نموده است.

در طول مدت قرارداد پشتیبانی شبکه این شرکت مراحل زیر انجام می پذیرد:

 •      ثبت و بایگانی كلیه مراحل خدمات پشتیبانی
 •      ارائه و ثبت كلیه مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مورد نیاز به تقكیک مكان و تجهیزات
 •       ارائه مشاوره‌های مورد نیاز جهت بهینه‌سازی سیستم‌های رایانه‌ای
 •      انجام رفع نواقص ( سخت‌ افزاری و نرم‌ افزاری ) بر اساس اعلام كارفرما
 •       به روز رسانی آنتی ویروس و نصب patch های امنیتی
 •        سرویس ادواری از كلیه تجهیزات و ادوات رایانه‌ای و انجام كنترلهای لازم (QC)
 •        بازدید دوره‌ای از كلیه مراكز
 •        تهیه و تنظیم شناسنامه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم ، ادوات و تجهیزات انفورماتیكی
 •         سرویس اولیه كلیه سیسمتهای رایانه‌ای
 •         تعمیر دستگاه‌های معیوب و نصب نرم‌افزارهای لازم

ممکن است مشکلات احتمالی در طول ایام تعطیلات رخ دهد و مشتری در دسترس نباشد. کارشناسان فنی رایان پشتیبان کلیه ایرادات احتمالی را حتی در صورت تعطیل بودن مرکز برطرف خواهند نمود. همچنین در صورتی که سؤالاتی مرتبط با خدمات شبکه داشته باشید، کارشناسان فنی این مرکز آماده پاسخ گویی خواهند بود. 

ملزومات قرارداد شرکت رایان پشتیبان با مشتریان

با در نظر گرفتن پیمان‌های متقابل مندرج در این توافق نامه، مشتری و شرکت رایان پشتیبان به شرح زیر توافق می‌کنند:

توسعه شبکه

شرکت رایان پشتیبان با نصب، مدیریت، توسعه و عملیات مبتنی بر شبکه مطابق با شرایط مندرج در قرارداد موافقت می‌کند.

مشخصات فنی

شرکت قبول می‌کند شبکه را طبق مشخصات مندرج در قرارداد توسعه دهد.

خدمات ارائه شده

در قرارداد مشخص میشود که سرویس‌ دهی برای کدامیک از سیستم عامل‌های لینوکس، ویندوز، مکینتاش، سان ، یونیکس ارائه میشود.

تاریخ تحویل و نقاط عطف

تیم فنی رایان پشتیبان حداکثر تلاش خود را بکار خواهد گرفت و تلاش می‌کند یک شبکه عملیاتی را حداکثر تا تاریخ تحویل مندرج در قرارداد به مشتری ارائه دهد. با این حال در بیشتر مواقع مشتری اذعان می‌کند که مهلت تحویل به صورت تخمینی ذکر شود و تاریخ تحویل دقیق لازم نیست.

تامین امنیت

شرکت پشتیبانی شبکه یک محیط عملیاتی برای ردیابی فراهم می‌کند تا به طور مداوم سیستم‌های موجود را بازرسی ‌کند و به محض تشخیص کوچکترین نقص فنی و یا اختلال عملکرد، آن را برطرف کند. شرکت خدماتی رایان پشتیبان یک سرویس 12 ساعته برای حافظت در برابر قطعی برق برای همه سرورها و سیستم‌های مهم فراهم می‌کند.

امنیت داده و شبکه

رایان پشتیبان سیستم‌های نظارتی را برای ثبت دسترسی غیرمجاز و ورود به سیستم فراهم می‌کند. شرکت هر زمان احساس خطر کند به طور خودکار حساب‌ها را بسته و رمز عبور را تغییر می‌دهد. همچنین مشاوره‌های CERT را که مشکلات امنیتی نرم افزارها را شناسایی می‌کند، اجرا خواهد کرد. مهندسان رایان پشتیبان برای جلوگیری از استفاده غیرمجاز از سیستم‌ها، افزایش پایداری شبکه و ترمیم یا رفع تهدیدهای شناسایی شده در شبکه، هرگونه محافظتی مناسب را که صلاح بداند به کار خواهد گرفت.

نصب نرم افزارهای شبکه

بر طبق قرارداد، شرکت رایان پشتیبان بسته‌های نرم افزاری مورد نیاز شبکه را نصب، بروز رسانی و پیکربندی می‌کند و کلیه ایمیل‌ها، وب سرورها و سایر نرم افزارهای شبکه را نظارت می‌کند. همچنین رویه‌های مناسب کشف و دفع ویروس‌ها و بدافزارهای رایانه‌ای را اعمال می‌کند.

نصب و راه اندازی سخت افزار

شرکت کلیه‌ی اجزای سخت افزاری مورد نیاز شبکه اعم از ایستگاه‌های کاری، چاپگرها و سایر وسایل جانبی را نصب خواهد کرد و زیرساخت‌ها و رابط‌های شبکه را حفظ و گسترش می‌دهد.

عملیات روزانه شرکت رایان پشتیبان

شرکت مسئولیت به صورت روزانه هرگونه لوازم مرتبط با شبکه (به عنوان مثال کابل، دیسک، نوار) را بازرسی و عیب یابی و در صورت لزوم تعمیر می‌کند. شرکت با ایجاد یک فضای ذخیره سازی در خارج از سازمان به یکپارچگی شبکه و محافظت از آن می‌پردازد.

سرویس پشتیبانی عمومی

شرکت خدماتی رایان پشتیبان همواره آماده است تا به سوالات مشتریان سازمان از طریق ایمیل و تلفن پاسخ دهد.

اداره و برنامه ریزی

این شرکت با مشتری، مدیران و کارکنان خود همکاری خواهد کرد تا در مورد هرگونه نیاز محاسباتی، مدیریت شبکه و اطلاعات، تقاضای کاربران، خرید سخت افزار و نرم افزار مشاوره دهد.

جبران خسارت

زمانی که یکی از طرفین خارج از تعهدات خود عمل کند موظف به پرداخت خسارت است. تیم خدماتی رایان پشتیبان تماما مسئولیت کار خود را می‌پذیرد و زمانی که نتواند به یکی از تعهدات خود جامه‌ی عمل بپوشاند، برای جبران آن حاضر به پرداخت غرامت می‌باشد.

نمونه قرارداد پشتیبانی شبکه

ماده1: مشخصات طرفين

اين قرارداد بین شرکت رایان پشتیبان به آدرس تهران ، سعادت آباد ، بالاتر از میدان کاج ، خیابان پنجم ، پلاک 12، واحد 1 و شماره تلفن 22340492 22340476 كه منبعد پيمانكار ناميده مي‌شود و شرکت .......................................... به آدرس ....................................................................................................  و شماره تلفن ............................................ که منبعد كارفرما ناميده مي‌شود، در تاریخ ...................... منعقد مي‌گردد.

ماده2: موضوع قرارداد

1-2- پشتیبانی و نگهداري نرم افزاری و سخت افزاری کلیه‌ی تجهيزات كامپيوتري و شبکه

2-2- عیب یابی و بروزرسانی تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری کارفرما

3-2- ارائه مشاوره در حوزه خدمات IT جهت بهبود عملکرد سیستم و ارائه خدمات مشاوره در زمینه امنیت شبکه کارفرما

4-2- ارائه خدمات جهت ایجاد بستر مناسب برای نصب و راه اندازی نرم افزارهای کاربردی، اداری، مالی و ..

ماده3: مدت قرارداد

مدت قرارداد از تاريخ  ........................... لغایت ........................... معتبر مي‌باشد و در صورت توافق طرفين قابل تمديد خواهد بود.

ماده4: مبلغ قرارداد

دستمزد اين قرارداد براي مدت يك ماه مبلغ ........................... ريال مي‌باشد كه در پايان هر ماه بایستی به پيمانكار پرداخت گردد.

ماده5: تعهدات پيمانكار

پيمانكار موظف به ارائه سرويس و خدمات سخت افزاري و نرم افزاري شبكه مي‌باشد. این خدمات شامل یکی از موارد زیر است:

-1-5  پشتیبانی از تجهیزات سخت افزار، نرم افزار و شبکه اعم از سرورها، کامپیوترها، سوییچ‌ها و فایروال‌ها به عهده پیمانکار بوده و آنها را بصورت دوره‌ای بررسی می‌کند. در صورت نیاز به تعویض و یا تغییر باید کار با هماهنگی کارفرما انجام شود

2-5- هر گونه نصب مجدد و راه اندازی دوباره سرویس‌های موجود در مجموعه، بدون هزینه اضافی خواهد بود

پيمانكار متعهد به نصب سيستم عامل و نرم افزارهاي كاربردي بر روي كامپيوترها مي‌باشد-3-5

4-5- تعمیرات مورد نیاز حتی الامکان در محل کارفرما انجام خواهد شد.

5-5- آماده سازی بستر مناسب جهت نرم افزارهای خریداری شده توسط کارفرما نظیر نرم افزارهای مالی، اتوماسیون اداری، آرشیو اسناد و نرم افزارهای ارتباط با مشتری به عهده پیمانکار می‌باشد

6-5- پیمانکار تاجایی که ممکن است استفاده بهینه و مقرون به صرفه از امکانات به عمل می‌آورد و با بکارگیری IT در جهت پیشبرد اهداف مجموعه بکوشد

7-5- پیمانکار متعهد می‌گردد با توجه به شرح خدمات اعلام شده، کلیه‌ی خدمات قابل ارائه را با حسن نیت کامل و طبق موازین تخصصی و حرفه‌ای انجام دهد

8-5- کلیه‌ی اسناد و مدارک کارفرما جزو اطلاعات محرمانه تلقی میشود و از در اختیار قرار دادن آنها به دیگران بدون هماهنگی کارفرما اکیدا خود داری خواهد شد

9-5- پیمانکار کلیه اطلاعات، یوزرها و پسوردهای آپدیت شده‌ی مجموعه را به مدیر شرکت تحویل می‌نماید؛ حتی اگر کارفرما در حساب و کتاب‌های خود قصور کرده باشد، پیمانکار می‌بایست این خطا را به کارفرما گزارش دهد

در صورت خريد تجهيزات جديد، پيمانكار موظف به ارتقاء كامپيوترها مي‌باشد-10-5

11-5- هزينه تامين قطعات يدكي مورد نياز برای تعمير و نگهداري به عهده كارفرما مي باشد. پيمانكار با هماهنگي قبلي و تائيد مسئول مربوطه، نسبت به تهيه و نصب قطعه معيوب اقدام کرده و فاكتور هزينه‌ها وارده را جهت بازپرداخت به كارفرما ارائه مي‌نمايد

12-5- پیمانکار موظف است پس از اعلام خرابی از طرف کارفرما اقدام به رفع مشکل به صورت تلفنی و یا ریموت نماید و در صورت عدم رفع مشکل به صورت حضوری مراجعه کرده و مشکل را برطرف کند.

13-5- پیمانکار در قبال خسارت‌های ایجاد شده از طریق آتش سوزی، زلزله، سیل، قطعی برق و همچنین مشکلات بوجود آمده برای سیستم ها، سرورها و شبکه بر اساس نوسانات برق، قطعی برق و یا قطعی اینترنت هیچ مسئولیتی ندارد

ماده6: تعهدات كارفرما

1-6- کارفرما ابتدا باید اشکالات ایجاد شده را به صورت تلفنی به پیمانکار اطلاع دهد

2-6- كارفرما موظف است در پايان هر ماه صورتحساب و فاكتورهاي مربوطه را مطابق قرارداد پرداخت نمايد

3-6- كارفرما بایستی شرايطي فراهم نمايد تا پيمانكار بتواند براي اجرای تعهدات خود به طور آسان، به تجهيزات دسترسي داشته باشد و در مواردي كه تعمير هر يك از تجهيزات در محل كارفرما ممكن نباشد دستگاه مزبور را به شرکت پشتیبانی پیمانکار ارسال نمايد

4-6- کارفرما بدون هماهنگی با پیمانکار مجاز به پیاده سازی نرم افزار جدید و یا اعمال تغییر در شبکه از طریق کارشناسان دیگر نمی‌باشد و در صورت خلاف تعهد خود هیچ مسئولیتی بر عهده‌ی پیمانکار نیست

5-6- کارفرما میتواند از یک نماینده‌ی از پیش تعیین شده جهت هماهنگی تماس‌ها و رفع مشکلات تلفنی کمک بگیرد

ماده7 : رفع اختلاف احتمالي

1-7- چنانچه بر اثر وقوع شرايط خارج از كنترل، برطرف کردن مشکل غیر ممکن باشد و یا با تاخیر صورت گیرد، کارفرما و پیمانکار براي یافتن راه حل مناسب باید مشارکت کنند.

2-7- سعی میشود که كليه اختلافات احتمالي ناشی از قرارداد ابتدا از طريق مذاكره رفع شود و در صورت عدم توافق طرفین به صورت قانونی پیگیری خواهد شد.

ماده8 : كليات قرارداد

اين قرارداد در 8 ماده و در 2 نسخه تنظيم گرديده و كليه نسخه‌های آن داراي اعتبار يكسان می‌باشد و از تاريخ عقد قرارداد قابل اجراست. طرفين قرارداد متعهد به اجراي كليه تعهدات مربوطه به خود و مفاد آن می‌باشند. در صورت هرگونه تغيير در قرارداد باید حتما به صورت کتبی و با رضایت دو طرف درج شود.

 

مهر و امضای کـارفـرما                                                                                    مهر و امضای پیــمانکار

 

این نمونه قرارداد آماده شده توسط شرکت رایان پشتیبان کامل و جامع بوده و متفاوت از نمونه قرارداد اجرای شبکه است. با این حال بعد از دانلود و مطالعه این نمونه، میتوانید آن را کاملا شخصی سازی کرده و متناسب با شرایطتان، بندهایی به آن اضافه و یا از آن حذف کنید.

TOP تماس فوری باما