مفاهیم و اصطلاحات شبکه های کامپیوتری

مفاهیم و اصطلاحات شبکه های کامپیوتری

در این مطلب از سایت رایان پشتیبان می خواهیم در مفاهیم و اصطلاحات شبکه کامپیوتری توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. در اینجا سعی داریم در مورد موضوعاتی همچون Default gateway ، مفهوم Portهاي باز و بسته چيست ؟ ،Port هاي نرم افزاري چيست ؟، Port سخت افزاري چيست ؟ بپردازیم . پس تا انتهای این مطلب با این موضوع کاربردی همراه ما باشید.

مفاهیم و اصطلاحات شبکه های کامپیوتری

Default gateway :

Default gateway عددي (IP) می باشد كه نشان مي دهد ما به كدام كامپيوتر اتال پیدا کرده ایم و از آن سرويس دریافت می کنیم. برای مثال Default gateway من در حال حاضر 213.215.173.1 می باشد. به این معنی که IP كامپيوتري كه من به آن اتصال پیدا کرده ام و از آن سرويس دریافت می کنم 213.215.173.1 می باشد.

Port ها:

پورت ها را مي توان به دروازه هايي براي داخل شدن و خارج شدن اطلاعات تشبيه نمود كه رایانه با استفاده از آن ها اطلاعات را می گیرد و يا به بيرون منتقل میکند. Port ها در كامپيوتر به 2 دسته تقسيم خواهند شد. يكي پورت هاي نرم افزاري و ديگري پورت هاي سخت افزاري.

Port سخت افزاري چيست ؟

پورت هاي سخت افزاري به پورت هايي می گویند كه لوازم جانبي كامپيوتر مانند: ماوس ، مانيتور ، صفحه كليد،پرينتر ، اسكنر و غیره توسط آن ها به كامپيوتر اتصال داده مي شوند. براي هك كردن يك كامپيوتر معمولا از Port هاي نرم افزاري استفاده مي كنيم به این علت فعلا بيشتر از اين به مبحث Port هاي سخت افزاري نمي پردازيم.

Port هاي نرم افزاري چيست ؟

پورت هاي نرم افزاري به پورت هايي می گویند كه در شبكه هاي كامپيوتري از آن ها براي گرفتن و يا فرستادن داده ها از روي يك كامپيوتر به كامپيوتر ديگر مورد استفاده قرار می گیرد. تعداد پورت هاي نرم افزاري 65535 تا می باشد و هر كدام مخصوص سرويس ویژّ ای در شبكه است.

برای مثال Port شماره 80 براي مشاهده صفحات وب به كار گرفته می شود، Port شماره 110 براي گرفتن E-Mail و …. چگونه مي توان با استفاده از پورت ها ، به سرويس هاي گوناگون دست یافت؟ هر پورت زبان ویژه خودش را دارد كه ما با بهره گیری از دستوراتي كه براي هر port در نظر گرفته شده با آن حرف مي زنیم . در برخی مواقع اين دستورات در سيستم عامل هاي گوناگون (Windows,Linux,.. ) با هم اختلافاتی دارند ولی اساس كار آن ها برابر است. برای مثال براي مشاهده صفحات وب يك سايت ( يا به عبارت ديگر سرويس گرفتن از سرور وب آن) می بایست پورت مرتبط به آن را دانسته باشیم. شماره اين پورت 80 می باشد بنابر این ما می بایست با سرور وب يك ارتباط از روي پورت 80 برقرار نموده و آغاز به به حرف زدن  با اين پورت كنيم.

مفهوم پورت های ( Port ) باز و بسته چيست؟

Port باز :

Port باز به Port ي می گویند. كه بتوان با آن متصل شد و از روي آن اطلاعاتي دریافت و يا برروي آن داده اي بفرستیم.

Port بسته :

به پورتي می گویند كه نتوانيم با آن متصل شویم و در نتيجه از فرستادن و گرفتن داده برروي آن باز بمانيم . براي اينكه اصطلاحات بالا را خوب بفهمید مثال پایین را كه به ساده گفته شده خوب مطالعه کنید:

همان گونه که براي استفاده از سرويس هاي گوناگون در اينترنت از Port هاي گوناگونی كه هر کدام مخصوص يك سرويس می باشند استفاده ميشود .برای مثال من يك POP3 Mailbox دارم. در صورتی که تمایل داشته باشم ایمیل هايم رو مطالعه کنم می بایست به سرور ميل متصل بشويم. براي مطالعه ایمیل هايي كه داخل POP Box من هستند می بایست از Port 110 استفاده كنيم ، بنابر این تا يك ارتباط با Mail server Port 110 ایجاد نكنيم نمي توانيم ایمیل هاي موجود در آن را مطالعه کنیم. همان گونه كه گفته شد از نرم افزارهاي گوناگون براي اينكار ميتوان استفاده كرد. بنابر این قرار بر اين شد كه من يك درخواست روي پورت mail server 110 اي كه از آن آدرس ايميل دارم بدم تا بتوانم ايميل هايم را مطالعه کنم .

خوب ، من يه درخواست به mail server مي دهم و پس از ایجاد ارتباط به mail server ايميل هايم را مطالعه می کنم. حالا چنان چه تقاظا دادم و سرور درخواست من رو قبول نكرد چي؟ اين مي تونه معنیش اين باشد كه port 110 سرور براي جواب گویی آمادگي ندارد و اين يعني مطالعه ايميل تعطيله چون پورت 110 بسته است. از مثال بالا  می توان نتيجه گرفت كه درصورتی که تمایل داشته باشیم از 1 سرور و يا حتي 1 كامپيوتر خانگي اطلاعات دریافت کنیم و يا روي آن اطلاعات ارسال کنیم می بایست پورت مرتبط به درخواست ما باز باشد و به درخواست ما پاسخ بدهد.
ولی gateway كه لزوما” در شبكه هاي اتو بوسي و استار اگر به شکل default از آن استفاده شود ….

در شبکه ها برای فرستادن بسته های ارسالی به وسیله TCP/IP از Default Gateway استفاده می شود.

برای مثال چنان چه در شبکه ای سیستمی به اینترنت اتصال دارد و اینترنت را به اشتراک گذاشته کاربرانی که تمال دارند از اینترنت استفاده نمایند می بایست Default Gateway خود را IP آن سیستمی بگذارند که به اینترنت اتصال دارد تا بتوانند از اینترنت استفاده نمایند.

در یک شبکه می توانید GateWay های زیادی داشته باشید و یکی از آن ها به شکل پیش فرض گزینش کنید.

DNS چیست؟

Domain Name Service مخفف آن DNS است. زمانی که می خواهید به سایتی وارد شوید، می بایست آدرس وب سرور آن را بدانید. آدرس وب سرور با IP تعیین می شود. ولی به خاطر سپردن آدرس IP سخت است. می توان به جای IP از domin name ها استفاده نمود. برای هر IP یک domin name در نظر بگیرید. برای مثال IP آدرس گوگل 66.249.91.103 است. که شما برای دسترسی به گوگل می توانید از ip یا آدرس www.google.com استفاده نمایید.

DNS چیست ؟

DNS مسئولیت حل مسائل اسامی کامپیوترها ( ترجمه اسم به آدرس ) در یک شبکه و موارد مربپط با برنامه های Winsock را بر عهده دارد. به منظور شناخت بعضی از مفاهیم کلیدی و مهم DNS ، لازم است که سیستم فوق را با سیستم دیگر نام گذاری در شبکه های مایکروسافت (NetBIOS ) مقایسه کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *