نگهداری سرور

نگهداری سرور

پشتیبانی و نگهداری از سرور

اگر از چگونگی نگهداری سرور آگاه باشید و بدانید چگونه آن را حفظ کنید، می‌توانید بیشترین کارایی را برای سرمایه‌گذاری خود داشته باشید و عمر آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. مراقبت و نگهداری سرورها خطر خرابی آن را کاهش می‌دهد و شبکه‌ای ایمن برایتان به ارمغان میاورد.

باتوجه به اهمیت سرورها در شبکه، این مطلب را به راه‌های نگهداری و پشتیبانی از سرور اختصاص می‌دهیم.

سرور چیست و چگونه کار می‌کند؟

سرور یک کامپیوتر مستقل است که داده‌ها و سایر خدمات را به یک یا چند کامپیوتر دیگر در یک شبکه معین ارائه می‌کند. مزیت اصلی یک سرور این است که امکان مدیریت و نظارت متمرکز دسترسی به شبکه و داده‌های شبکه را فراهم می‌کند و سرورها می توانند دارای انرژی اضافی، هارد دیسک و پردازنده باشند که معمولاً در رایانه شخصی در دسترس نیستند.

انواع رایج سرورها کدامند؟

 • سرور فایل
  یک حافظه مرکزی برای فایل‌ها که توسط رایانه‌های مشتری قابل دسترس است.

 

 • کنترل کننده دامنه
  سروری که به درخواست‌های احراز هویت امنیتی (ورود به سیستم، بررسی مجوزها و غیره) در داخل شبکه پاسخ می‌دهد. دامنه مفهومی است که در آن کاربر ممکن است با استفاده از یک ترکیب نام کاربری و رمز عبور به تعدادی از فایل‌ها، پوشه‌ها، مکان‌های شبکه دسترسی داشته باشد و می‌تواند از دسترسی کاربران خاص به فایل‌های خصوصی دیگر جلوگیری کند.

 

 • سرور دسکتاپ از راه دور (ترمینال)
  یک سرور دسکتاپ از راه دور (یا سرور پایانه) به جای اینکه هر کامپیوتر مشتری نرم افزاری را اجرا کند، دسترسی از راه دور ایمن به دفتر و خط برنامه‌های تجاری را برای کارمندان یا پیمانکاران از یک سرور متمرکز فراهم می‌کند. این امر استقرار نرم افزار و کارکنان بیشتر را بسیار مقیاس پذیر و مقرون به صرفه می‌کند.

 

 • وب سرور
  وب سرور وبسایت‌ها را از طریق اینترنت ذخیره و به اشتراک میگذارد. بسیاری از افراد و شرکت‌های کوچک فضای وب سرور را از شرکت‌های دیگر اجاره می‌کنند، اما برای شرکت‌های بزرگی که ترافیک زیادی را تجربه می‌کنند، یک وب سرور اختصاصی منطقی‌تر است.

 

پشتیبانی و نگهداری از سرور

روش‌های نگهداری از سرور

برخی از مردم ممکن است از فکر نگهداری سرور ترسیده باشند. در حقیقت، نگهداری از یک سرور بسیار شبیه نگهداری از یک رایانه شخصی است. برای کسانی که می‌خواهند این عملکرد را خودکار کنند، از مشکلات آگاه شوند و گزارش‌های منظم دریافت کنند، می‌توانند آن را به یک شرکت قابل اعتماد مدیریت فناوری اطلاعات و پشتیبانی از شبکه و سرور برون سپاری کنند.

 

 1. بررسی کنید که پشتیبان‌گیری‌ها کار می‌کنند

قبل از ایجاد هر گونه تغییر در سرور تولیدی خود، مطمئن شوید که نسخه پشتیبان شما کار می‌کند. اگر میخواهید داده‌ها را حذف کنید و یا برخی از بازیابی‌های آزمایشی را اجرا کنید، فراموش نکنید که در صورت بازنویسی تصادفی یک فایل، بازیابی نسخه قدیمی یک فایل را امتحان کنید. در حالی که روی پشتیبان گیری متمرکز هستید، ممکن است بخواهید مطمئن شوید که یک راه حل خوب پشتیبان گیری و بازیابی دارید.

 1. استفاده از ذخیره سازی داده‌ها را فراموش نکنید

از سرور خود به عنوان راه حل بایگانی استفاده نکنید. لاگ‌ها، ایمیل‌ها و نرم‌افزارهای قدیمی را که به آن نیاز ندارید حذف کنید. نرم افزار و داده‌های قدیمی سیستم و خطرات امنیتی را محدود می‌کند. بنابراین، بهتر است به طور مرتب سرور را اسکن کنید و فایل‌های قدیمی و نسخه قدیمی نرم افزار خود را حذف کنید. بسته به راه‌حل بازیابی و پشتیبان‌گیری، یک ردپای داده کوچک‌تر می‌تواند به معنای بازیابی سریع‌تر باشد. اگر میزان استفاده شما بیش از ۹۰ درصد ظرفیت دیسک است، مصرف را کاهش دهید یا فضای ذخیره‌سازی بیشتری اضافه کنید. وقتی سرور شما به ۱۰۰% می‌رسد، کل عملیات شما متوقف میشود، رایانه‌ها مسدود می شوند، جداول پایگاه داده ممکن است خراب شوند و داده ها از بین بروند. بنابراین انجام این کارها به این سادگی‌ها هم نیست و بهتر است از کارشناسان شبکه کمک گرفته شود.

 1. هشدارهای RAID را جدی بگیرید

اگر از RAID استفاده می‌کنید (و باید استفاده کنید)، بررسی کنید که سیستم اطلاع رسانی خطای RAID شما به درستی پیکربندی شده است و همانطور که انتظار می‌رود کار می‌کند. اکثر سطوح RAID تنها یک شکست دیسک را تحمل می‌کنند. اگر یک اعلان RAID را از دست دادید، تعویض نکردن دیسک خراب به سرعت ممکن است به خرابی کامل سرور تبدیل شود. برای کسانی که می‌خواهند فعال باشند، سرویس‌های RMM (نظارت و مدیریت از راه دور) هشدارهای ایمیل یا متنی و حل خودکار مشکلات را در صورت تجربه فعالیت غیرعادی در سرور ارائه می‌دهند و می‌توانند بسیاری از موارد موجود در این لیست را بررسی کنند.

 1. سیستم عامل را به روز کنید

بروزرسانی سیستم‌های لینوکس تقریباً روزانه و به صورت هفتگی برای ویندوز منتشر میشود. بسیاری از این موارد مشکلات امنیتی مهم را برطرف می‌کنند. اگر سرویس مدیریت یا به‌روزرسانی خودکار را فعال نکرده‌اید، حتماً سیستم‌عامل خود را برای هرگونه به‌روزرسانی امنیتی مهم بررسی کنید. در لیست پستی سیستم عامل خود قرار بگیرید تا از زمان انتشار وصله‌های امنیتی مهم مطلع شوید.

 1. سرور خود را تمیز نگه دارید

از هوای فشرده برای حذف گرد و غبار و زباله از داخل سرور هر ربع یک بار استفاده کنید. به هیچ یک از اجزای داخل آن دست نزنید اما مطمئن شوید که تمام گرد و غبار خارج شده است. همچنین، مطمئن شوید که سرور در مکانی با تهویه مناسب و خنک نگهداری میشود.

 1. به روز رسانی برنامه‌ها را بررسی کنید

بیشتر مسائل امنیتی که بررسی می‌کنیم به دلیل برنامه‌های کاربردی وب قدیمی مانند جاوا و فلش پلیر است. پس از اینکه سیستم عامل خود را به روز کردید، حتماً برنامه‌های وب نصب شده را بررسی کرده و آنها را نیز به روز کنید.

 1. خطاهای سخت افزاری را بررسی کنید

ممکن است بخواهید گزارش‌ها را برای هر گونه نشانه‌ای از مشکلات سخت افزاری بررسی کنید. هشدارهای داغ شدن بیش از حد، خطاهای خواندن دیسک، خرابی شبکه، عدم تکثیر صحیح داده‌ها، می‌توانند نشانه‌های اولیه خرابی سخت افزار بالقوه باشند. خطاهای سخت افزاری نادر اما مهم هستند زیرا نشانگر مسائلی هستند که در صورت عدم رسیدگی بسیار پرهزینه خواهند بود.

 استفاده از سرور را بررسی کنید

دیسک سرور، CPU، RAM و استفاده از شبکه را بررسی کنید. اگر به محدودیت‌ها نزدیک می‌شوید، ممکن است لازم باشد سرور خود را ارتقا دهید یا به سرور جدید منتقل کنید. هرچه بیشتر منتظر بمانید، ارتقا زمان بیشتری خواهد برد.

 حساب های کاربری را بررسی کنید

اگر تغییرات کارکنان، لغو مشتری یا سایر تغییرات کاربر داشته‌اید، این کاربران را از سیستم خود حذف کنید. ذخیره سازی سایت‎ها و کاربران قدیمی هم یک خطر امنیتی و هم قانونی است. همچنین، رمز عبور حساب‎هایی را که ممکن است به پیمانکاران داده شده باشد، تغییر دهید.

 امنیت سیستم را دائما چک کنید

اطمینان حاصل کنید که ابزارهای امنیتی را بر روی سرور خود حداقل به صورت سه ماهه یا ماهانه برای اطمینان از ایمن بودن آن نظارت کنید. مراقب باشید کدام یک را دانلود می‌کنید و مطمئن شوید که از یک شرکت معتبر است. بررسی‌های امنیتی منظم در ترکیب با سرویس امنیتی مدیریت‌شده ما به‌عنوان بررسی پیکربندی سیستم، به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل و سایر خطرات امنیتی احتمالی عمل می‌کند.

 

پشتیبانی و نگهداری از سرورهای خود را به ما بسپارید

با پیروی از این ۱۰ مرحله در مورد نحوه نگهداری سرور خود، عمر سرور چندین ماه و حتی سالها افزایش می‌یابد. ابزارهای مدیریت‌شده فناوری اطلاعات و امنیت به‌طور مرتب تغییر می‌کنند، بنابراین بهترین ابزار برای استفاده بسته به زمان و نیاز شما می‌تواند متفاوت باشد. ما در شرکت رایان پشتیبان با بیش از یک دهه تجربه بهترین راهکار و کیفیت را به شما ارائه می‌دهیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا جزئیات بیشتر در مورد ابزارهای موجود با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.