چطوری با یک کاره ساده از خرابی روتر بی‌سیم جلوگیری کنیم؟

چطوری با یک کاره ساده از خرابی روتر بی‌سیم جلوگیری کنیم؟

در این مطلب می خواهیم در مورد اینکه چطوری با یک کاره ساده از خرابی روتر بی‌سیم جلوگیری کنیم؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. بعضی وقت ها احساس می‌کنیم روتر بی‌سیم‌مان قدرت و سرعت قبل را ندارد. بعضی از افراد در این موقعیت ها در پی روش‌هایی برای بهبود سرعت وای‌فای و اینترنت می باشند. برای مثال تقویت‌ کننده می خرند یا سرعت اینترنت را بیشتر می کنند. احتمالا هم روتر بی‌سیم تازه ای خریداری کنند و روتر قبلی را دور بریزند.

کاربران حرفه‌ای‌تر شروع می‌کنند به عوض کردن مکان روتر یا عوض کردن وضعیت آنتن‌هایش و احتمالا هم به سراغ عوض کردن باندهای فرکانسی و تنظیمات پیش‌فروش و درست روتر بی‌سیم بروند. ولی جالب است بدانید در بعضی وقتها، کم شدن سرعت روتر به خاطر کثیف بودن شیارهای تهویه هوا می باشد. روترها دستگاه‌های الکترونیکی می باشند که گرما تولید می‌کنند و می بایست این گرما به بیرون از دستگاه انتقال داده شود.

هر روتر بی‌سیم مجموعه‌ای از سوراخ‌ها و شیارها و تهویه هوا دارد. بعد از مدتی، این شیارها با گرد و غبار می گیرند و گرما روی عملکرد روتر اثر خواهد گذاشت. زمانی که بورد اصلی، خازن‌ها، تراشه‌ها و سیم‌ها داغ شوند؛ تعیین می شود که دیگر قدرت و کارایی قبلا را ندارند.

چطوری با یک کاره ساده از خرابی روتر بی‌سیم جلوگیری کنیم؟ - رایان پشتیبان

افرادی که در مناطق آلوده هوایی یا شهرهای گرد و غبار خیز مثل ایلان و خوزستان زندگی می‌کنند؛ زیادتر در معرض این خطر می باشند. همین‌طور، در صورتی که کاربری روترش را در محیط باز بگذارد یا کنار پنجره و مکان‌هایی باشد که زیادتر گردوغبار می‌گیرد و همین‌طور در صورتی که در خانه حیوانات اهلی داشته باشند؛ باز هم اطمینان دارند که بعد از مدتی روترشان مملو از گردوغبار می باشد. روترهای بی‌سیم برخلاف تصور خیلی از کاربران؛ دستگاه‌های حساس و نیازمند رسیدگی می باشند . هر ماه می بایست روترها تمیز شوند و شیارهای تهویه هوای آنها به شکل کلی تمیزکاری و گرد وغبارها از بین بروند.

اصلا یکی از امتیازات روترهای خوب و حرفه‌ای رده بالا در بازار؛ طراحی خوب شیارهای تهویه هوا می باشد. بعضی  روترها طوری ساخته شدند که شیارها تنها در قسمت زیرین روتر می باشند که در نتیجه زمانی روی میزکار یا سطح صافی قرار می‌گیرند؛ تهویه هوای خوبی ندارند.

چند ترفند آسان برای تمیز کردن روتر بی‌سیم

تمیز کاری روتر و مخصوصا شیارهای تهویه هوا کار چندان دشواری و زمان‌گیری نمی باشند . بسیار راحت می‌توانید کارهای توصیه شده پایین را انجام دهید:

۱- با بهره گیری از یک کمپرسور هوا تلاش کنید هر ماه شیارهای تهویه هوا را تمیز کنید. با دستگاه‌هایی که هوای فشرده پرتاب می‌کنند و معمولا در تعمیرگاه‌ها وجود دارد؛ هوای فشرده را به شیارهای تهویه هوای روتر بزنید تا گرد و غبارها از بین بروند. این دستگاه‌های در انواع و قدرت‌های گوناگونی در فروشگاه‌های لوزام الکترونیکی قابل تهیه می باشند. حتما تعمیرگاه‌های خودرو و پنچرگیری همچنین دستگاه‌هایی دارند.

۲- در صورتی که دستگاه هوای فشرده ندارید؛ با یک گوش‌ پاکن یا تکه‌ای پنبه تلاش کنید با صبر و حوصله یکی یکی شیارهای روتر بی‌سیم را پاک نمایید و جرم‌ها، گردوغبار و آشغال‌های دیگر را خارج کنید.

۳- این کار را به تمامی کاربران پیشنهاد نمی‌کنیم اما باز کردن کاور روتر و تمیز کردن آن می‌تواند روی عملکرد این دستگاه خیلی اثرگذار باشد.

۴- تلاش کنید روترها را به شکلی روی میزکار یا سطوح صاف قرار دهید که امکان تهویه هوا وجود داشته باشد. اطراف روتر بی‌سیم را خالی کنید که هوا جریان پیدا کند. می‌توانید زیر روتر پایه‌هایی بگذارید که هوا به شکل کامل در همه ی  محیط اطراف روتر در جریان پیدا کند.

آموزش تنظیم مودم ADSL اینترنت مخابرات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *