بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر- قسمت۲

بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر- قسمت۲

در این مطلب می‌خواهیم توضیحات تکمیلی در مورد بهبود عملکرد شبکه به وسیله اولویت بندی پهنای باند روتر را برای شما  کاربران گرامی ارائه دهیم. در مطلب قبل توضیحات مختصری در مورد QoS بیان کردیم حال می‌خواهیم به بررسی میان افزار وسایل توضیحات در این زمینه به پردازیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد. با ما همراه باشید.

بهبود عملکرد شبکه

بهبود عملکرد شبکه

  • در ابتدای بحث لازم می دانیم تا نکته ای را برای شما یادآوری نماییم در صورتی که حنای باند اینترنت بیشترین نیاز دارید اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که سرویس بالاتری را از ارائه دهنده خدمات اینترنت خریداری نمایید.

 

نصب کردن میان افزار های منبع باز  (DD-WRT, Tomato, OpenWRT) :

یکی دیگر از روش‌های ایده آل جهت افزایش عملکرد شبکه نصب میان افزار منبع باز روی روتر می باشد که باعث می شود قابلیت های زیادی به روتر شما داده شود که یکی از مهمترین نیم قابلیت ها، QoS  می باشد.

دقت داشته باشید در صورتی که بخواهید میان افزار را روی روتر نصب کنید ممکن است میان افزار اصلی روتر شما حذف شود و حتی در مواردی نیز می توانند مشکلات جدی برای روتر ایجاد نمایند مثلا  ممکن است تنظیمات اولیه حذف شوند، گارانتی از بین برود و یا روتر کلا از کار بیفتد.

 

روش اولویت بندی پهنای باند با استفاده از QoS  با نصبDD-WRT

با توجه به نوع روتر و میان افزاری که آن رو تر اجرا می‌کند، تنظیمات DD-WRT متفاوت است. در اینجا می خواهیم طبق رایج‌ترین میان افزار منبع بازDD-WRT تنظیمات را انجام دهیم.

 

سطوح اولویت بندی در DD-WRT

پیش از اینکه تنظیمات DD-WRT را تغییر دهیم می بایست با سطوح اولویت بندی در DD-WRT آشنا شویم که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

  1. Maximum: 60% – ۱۰۰%
  2. Premium: 25% – ۱۰۰%
  3. Express: 10% – ۱۰۰%
  4. Standard: 5% – ۱۰۰%
  5. Bulk: 1% – ۱۰۰%

همانطور که مشاهده می کنید بیشترین اولویت به Maximum  میزان اولویت به Bulk  مربوط می شود

به این معنی که زمانی که یک دستگاه با سرویس سطح Maximum  وارد شود در شرایط پرتراکم حداقل ۶۰ درصد پهنای باند را به خود اختصاص خواهد داد.

فرایند  عملکرد اولویت بندی در میان افزار

گام اول: ابتدا لازم است وارد میان افزار روتر شوید و سپس قسمت مرتبط با تنظیمات QoS پیدا نمایید. جهت انجام این کار می توانید روی گزینه NAT/QoS در نوار بالای صفحه کلیک کنید و گزینه QoS را انتخاب کنید.

گام دوم: مرحله بعدی این است که گزینه QoS  را فعال کنید.  برای فعال کردن QoS  کافی روی کادر enable در کنار Start QoS  کلیک کنید.

گام سوم: برای تنظیمات پیش فرض  و یا چند سرویس متفاوت HTB گزینه HFSC  را کلیک کنید. گزینه HTB  کنترل بیشتر ی را از بین دو گزینه به شما خواهد داد. ما نیز می خواهیم برای ادامه آموزش از گزینه HTB  استفاده کنیم.

گام چهارم: به وسیله تنظیمات Downlink  وUplink  خواهید توانست تعیین کنید که شبکه شما تا چه حد می تواند از QoS  استفاده نمایند. لازم است که این مقدار را در ۹۰ درصد از سرعت اینترنت خود تنظیم کنید.

توجه داشته باشید مقدار QoS  را از اندازه سرعت  واقعی بیشتر انتخاب نکنید زیرا انتخاب میزان خیلی زیادهQoS  باعث می شود استفاده از آن تاثیری نداشته باشد و معمولاً زمانی که میزان QoS  را بسیار کمتر انتخاب کنید،  بیشتر می توانید از آن استفاده نمود.  از این رو پیشنهاد می کنیم سرعت اصلی اینترنت خود را پیش از تنظیم تعداد به وسیله Speed Test چک نمایید.

بعد از فعال سازی QoS، جهت فعالیت های متفاوت نیاز به زحمات خواص آن خواهید داشت.

 

بهبود عملکرد روتر جهت انجام بازی

در صورتی که قصد دارید برای بازی شبکه خود را بهینه سازی نمایید فقط لازم است رویکا در کنار Optimize for Gaming کلیک نمایید تا به طور خودکار میان افزار این کار را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *