بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر

بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر

در این مطلب می‌خواهیم شما کاربران عزیز را با روش بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر آشنا کنیم. در صورتی که شما نیز بسته بهبود عملکرد شبکه خود را دارید مطالعه این مطلب می تواند راهکار خوبی برای شما باشد. امیدواریم مورد توجه شما قرار بگیرد با ما همراه باشید.

بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر

بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر

از جمله مشکلاتی که باعث کلافه شدن شما می شود عبارتند از: قطع و وصل شدن تماس های ویدئویی، وقت هایی که در بازی ایجاد می شوند به همچنین استریم‌های HD که مدام در حال باطل شدن هستند. و این مسئله این زمانی که شما برای اشتراک اینترنت خود هزینه زیادی پرداخت کرده باشید بیشتر باعث اذیت شدن می شود زیرا شما هزینه زیادی داده اید از سرویس اینترنت خود مطمئن باشید و سرعت مورد نیازتان را دریافت نمایید. حال سوال پیش می آید که این مشکل چگونه به وجود می آید؟ باید بگوییم امکان دارد پهنای باند شبکه شما به درستی تقسیم نشده باشد این خود می‌تواند موجب ایجاد مسائل فوق شود.

یکی از مهم‌ترین علت‌های ایجاد اینگونه مسائل این است که احتمالاً در جای دیگری پهنای باند شما در حال استفاده می باشد. به عنوان مثال ممکن است نرم افزار خاصی مشغول آپدیت شدنخودکار باشد و یا اینکهیکی از کاربران شبکه، مشغول دانلود یک فیلم باشد. در چنین صورتی لازم است مطمئن شوید که پهنای باند شبکه به جایی اختصاص داده شود که بیشتر مورد نیاز باشد بدین ترتیب می توانید عملکرد شبکه را بهبود ببخشید. در ادامه می خواهیم روش هایی را به شما آموزش دهیم که بتوانید پهنای باند را اولویت بندی نمایید.

 

معرفی QoS یا Quality Of Service

بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر

بهبود عملکرد شبکه با استفاده از اولویت بندی پهنای باند روتر

 

کیفیت خدمات یا همان QoS یکی از امکاناتی است که روتر ها برای اولویت بندی انواع مختلفی از ترافیک در شبکه به شما ارائه می دهند. به طور معمول شما قادرید بر اساس دستگاهی که از آن استفاده می کنید اولویت بندی را مشخص نمایید و یا اینکه نوع بخصوصی از ترافیک و حتی کاربرد های خاصی از آن را مشخص کنید. یعنی در صورتی که شما از این سرویس در شبکه های شلوغ استفاده می نمایید کمتر متوجه مشکلات مرتبط با کمبود پهنای باند خواهید بود در در بعضی موارد اصلا کمبود پهنای باند به چشم نمی آید. ما چگونه میتوانیم از این روش استفاده کنیم؟ در واقع روش استفاده به این صورت است که نقل و انتقال داده روی شبکه شما به وسیله اطلاعات موجود در هدر بسته های داده یا فریم داده به انواع مختلفی از ترافیک در روتر دسته بندی می شود. در صورت شناسایی این داده ها، با اولویت بالاتری بسته ها منتقل خواهند شد. و بسته هایی که اولویت کمتری دارند لازم است منتظر فراهم شدن پهنای باند بمانند.

 

آیا QoS می تواند حجم پهنای باند بیستری ارائه دهد؟

در پاسخ باید بگوییم QoS توانایی افزایش پهنای باند شبکه شما را ندارد. در واقع کار QoS فقط این است که برای دستگاه روتر شما نوع و ترافیک خاص را اولویت بندی نمایند. در واقع در صورتی که شما یک شبکه متراکم از دستگاه‌های مختلف داشته باشید، QoS  به شما کمک می کند که دستگاه های با اولویت بیشتر، پهنای باند بیشتری به آنها اختصاص داده شود که این امر موجب می شود عملکرد شبکه به صورت نرمال تری پیش برود.

می توان گفت فقط یک راه برای داشتن پهنای باند بیشتر روی یک شبکه وجود دارد آن هم خرید یک روتر که قابلیت نقل و انتقال پهنای باند بیشتری را داشته باشد، است مثلاً یک روتر Wireless N از جهاتی قادر است نهایتا پهنای باند ۶۰۰ مگابایت در ثانیه را در اختیار شما قرار دهد و همچنین روتر سه بانده Wireless AC نیز از یک نظر نهایتاً سرعت ۵۰۰ مگابیت در ثانیه را به شما می دهد.

آیا استفاده از QoS در روتر امکان پذیر است؟

در پاسخ می توان گفت قابلیت QoS  در همه روترها موجود نیست همچنین با توجه به روتری که در اختیار دارید توانایی کنترل روی سرویس QoS  نیز خواهید داشت.قابل ذکر است که برخی از روتر ها در مقایسه با سایر روتر ها قابلیت کنترل بیشتری را به شما می دهند.  برای اینکه متوجه شوید روتر شما دارای قابلیتQoS می باشد یا خیر بهتر است به وب سایت سازنده آن مراجعه نمایید.

در رابطه با این موضوع توضیحات بیشتری لازم است ارائه شود که در این مطلب نمی گنجد و در مقاله بعدی سعی می کنیم بیشتر به بررسی موضوع اولویت بندی پهنای باند روتر و بهبود عملکرد شبکه برای شما کاربران عزیز بپردازیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.