برای نصب یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت به تجهیزاتی نیاز داریم؟

در این مطلب می خواهیم در مورد اینکه برای نصب یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت به تجهیزاتی نیاز داریم؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم . علت های زیادی هستند که سایر شبکه اترنت ۱ گیگابیت پاسخگوی نیاز ما نباشد. اترنت ۱ گیگابیت همین شبکه‌ای می باشد که به شکل معمول ما استفاده می‌کنیم و در حال حاضر، مرسوم ترین شبکه کابلی در جهان به شمار می رود.

فیبرنوری یا کابل مسی

نخستین قدم برای تهیه و راه‌اندازی یک شبکه ۱۰ گیگابیتی، تصمیم‌گیری در مورد استفاده از کابل مسی یا فیبرنوری می باشد. بر حسب این که کدام نوع کابل را استفاده نمایید، کانکتورها و دستگاه‌های شما متفاوت خواهند بود.

برای نصب یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت به تجهیزاتی نیاز داریم؟

به شکل معمول برای یک شبکه با زیر ۱۰ کاربر از فیبرنوری استفاده نخواهد شد و براساس کابل مسی یک شبکه ده گیگابیت راه‌اندازی خواهد شد . تجهیزات شبکه ۱۰ گیگابیت با کانکتور RJ۴۵ و کابل‌های Cat۶ و Cat۷ ارزان‌تر می باشند و فیبرنوری هزینه‌ای زیادتر دارد.

ولی در صورتی که تمایل داشته باشیم شبکه‌ پرسرعت ۱۰ گیگابیتی برای تعداد بسیاری از کاربران راه‌اندازی کنیم؛ برای مثال ۳۰ الی ۴۰ کاربر؛ بهتر است روی پلتفرم فیبرنوری برویم! 

در فیبرنوری از کابل‌کشی فیبر استفاده خواهد شد و دستگاه‌ها همگی می بایست کانکتورهای SFP داشته باشند اما روی کابل‌کشی مسی می‌توان از درگاه RJ۴۵ و کابل‌های عادی موجود در بازار هم استفاده نمود .

تجهیزات لازم شبکه ۱۰ گیگابیت

بهتر است سوال را اینگونه بیان کنیم: برای نصب و راه‌اندازی یک شبکه ۱۰ گیگابیت به چه چیزهایی احتیاج داریم؟

چنان قصد دارید روی کابل مسی و کانکتور RJ۴۵ شبکه‌تان را راه‌اندازی نمایید؛ به شکل آسان می بایست تجهیزات پایین خریداری و تدارک دیده شود:

۱- سوییچ ۱۰ گیگابیت یا دارای درگاه‌های ۱۰ گیگابیتی

بر اساس این که چند سیستم می بایست در شبکه به هم اتصال داشته باشند؛ نخستین دستگاهی که احتیاج دارید یک سوییچ ۱۰ گیگابیتی می باشد. بعضی سوییچ‌ها تنها درگاه‌های ۱۰ گیگابیتی دارند و بعضی سوییچ‌های دیگر چند درگاه ۱ گیگابیتی و چند درگاه ۱۰ گیگابیتی دارند. سوییچ‌های گروه دوم برای شبکه‌های کوچکتر خیلی بهتر می باشند چون هم کامپیوترهای ۱ گیگابیتی و هم کامپیوترهای ۱۰ گیگابیتی می‌توانند با هم در شبکه باشند.

۲- کارت شبکه PCI ده گیگابیتی به تعداد سیستم های شبکه

بعضی کامپیوترهای سرور و ایستگاه کاری حال حاضر بر روی مادربورد مجهز به درگاه شبکه ۱۰Gbps می باشند و کار شما را آسان خواهند کرد . ولی در غیراینصورت؛ احتیاج به کامپیوتر و کارت شبکه ۱۰ گیگابیتی پیدا می کنید. خرید یک کارت شبکه تنها کافی نیست و می بایست کامپیوتر از پردازنده، حافظه رم، مادربورد و سایر سخت‌افزارهای مورد نیاز برای کار در یک شبکه ۱۰ گیگابیتی برخوردار باشد.

خوش‌بختانه؛ در یکی دو سال اخیر، چندین کمپانی اقدام به ارائه ی کارت‌های شبکه ده گیگابیتی برای مصرف های خانگی یا اداری کوچک کردند. در گذشته کارت‌های شبکه PCIe ده گیگابیتی محدود به چند نمونه و خیلی گران‌ قیمت بودند.

۳- کابل Cat۵e به اندازه ی مورد نیاز

بهتر است کابل‌های با کیفیت مناسب تری مثل کابل Cat۶a یا Cat۷ بخرید تا سرعت و کیفیت زیادتری روی شبکه داشته باشید. البته؛ هرچقدر رده کابل‌ها بیشتر می شود و کیفیت تولید بهتری دارند؛ قیمتشان هم بیشتر می شود. چنان چه احتیاجی به کابل‌کشی زیاد دارید؛ همان Cat۵e برای شما مناسب خواهد بود اما برای اتصالات نزدیکتر از کابل‌های بهتری استفاده نمایید.

مطلب مرتبط:

نحوه رفع مشکل قطعی اینترنت وای‌فای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *