آشنایی کامل با ویروس باج گیر ( باج افزار )

آشنایی کامل با ویروس باج گیر ( باج افزار )

اخیر شاهد ویروس ها یا بد افزار هایی هستیم که بتعث مختل شدن سیستم قربانی می شود. در این مطلب می خواهیم شما کاربران عزیز را با ویروس باج گیر ( باج افزار ) آشنا کنیم. در ابتدا بصورت مختصر این ویروس را معرفی می کنیم و در ادامه به راه های نفوذ آن به سیستم و همچنین روش های مقالبه با آن را بیان خواهیم کرد. امیدواریم این مطلب بتواند راهنمای خوبی برای رها شدن سیستم شما  از این بد افزار باشد. تا پایان این مطلب ما را همراهی بفرمایید.

آشنایی کامل با ویروس باج گیر ( باج افزار )

آشنایی کامل با ویروس باج گیر ( باج افزار )

معرفی ویروس باج گیر یا بد افزار( Ransomware ): 

ویروس باج گیر با باج افزار درواقع یکی از اواع بد افزار هایی است که این قابلیت را به طراحان خود می دهد که سیستم و کامپیوتر قربانی را از طریق کنترل از راه دور ، آلوده نماید.  همچنین این ویروس می تواند با قفل کردن سیستم هدف و رمز نگاری Encrypt  فایل های به اشتراک گذاشته شده  کاری کند که کاربر قادر به استفاده از سیستم خود نباشد.

روند عملکرد این ویروس باج گیر به این صورت است که بعد از اینکه وارد سیستم هدف شد و آلوده شدن این سیستم به ویروس باج گیر (Ransomware) پنجره ایی پاپ آپ مانند روی دسکتاپ کامپیوتر فرد نمایش داده می شود. و به فرد اخطار می دهد که تا وقتی هزینه لازم برای باز کردن فایل ها به حساب هکر وارد نکند، قادر به باز کردن قفل فایل ها ی خود نخواهد بود.

 

کاربران شبکه و کامپیوترها  از چه طریقی به ویروس باج افزار Ransomware آلوده می شوند؟

روش های زیادی برای آلوده شدن به سیستم به این ویروس وجود دارد که در زیر به چند مورد آن ها اشاره خواهیم کرد:

۱- در صورتی که فرد یک ایمیل که ویروس به آن ضمیمه شده باشد را باز کند

۲-  از طریق باز کردن فایل های آلوده به ویروس های باج گیر (Ransomware)

۳- از طریق متصل شدن به دستگاه های جانبی usb مانند  انواع Memory ، هارد اکسترنال، Player Mp3و…

۴- یکی دیگر راه های آلوده شدن به این ویروس کلیک  کردن روی  لینک های مخربی که در شبکه های اجتماعی، ایمیل،  یا سایر سایت ها وجود دارد.

۵- گاهی نیز از طریق مشاهده سایت های مشکوک که در اکثر موارد ماهیت مستهجن  دارند، سیستم قربانی براحتی به این ویروس آلوده می شود.

۶- در صورتی که کاربران ماکرو های فاسد در اسناد برنامه را باز کنند ،مثلا واژه پرداز ها و صفحه کستر ها، ممکن است که ویروس به سیستم هجوم آورده و آن را آلوده کند.

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چگونه می توانیم از ورود این ویروس به سیستم خود جلو گیری نماییم؟ در زیر روش های مقابله با این ویروس را بیان می کنیم

 

روش های مقابله با  ورود باج افزار (Ransomware) به سیستم:

۱- سعی کنید تحت هیچ شرایطی ایمیل هایی که به صورت ناشناس به پوشه اسپم (spam) ایمیل شما وارد می شوند را باز نکنید و پاسخ ندهید

۲- همچنین سعی کنید از سایت هایی که امنیت بالایی دارند و شناخته شده هستند استفاده کنید.

۳-  پیشنهاد بهتری که می توانیم به شما ارائه دهیم استفاده از  آنتی ویروس و دیوار آتش مؤثر  قبل از اینکه سیستم آلوده شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.