خدمات it

خدمات it

خدمات فناوری اطلاعات (IT)

خدمات فناوری اطلاعات به معنای خدماتی است که برای افزایش عملکرد و تعمیر و نگهداری و پشتیبانی از سیستم‌های یک شرکت بکار میرود. خدمات it به منظور توسعه و نگهداری برنامه‌های سیستم‌های رایانه‌ای طراحی شده است.

برخی از خدمات it شامل:

 • یکپارچه سازی سیستم‌ها
 • تعمیر و نگهداری و طراحی سیستم عامل‌ها
 • برنامه نویسی نرم افزارهای رایانه‌ای
 • پشتیبانی و بکاپ گیری از سیستم‌ها
 • تامین امنیت مربوط به دستگاه‌های آی تی
 • مشاوره و مدیریت داده‌ها
 • تعیین استانداردهای فناوری اطلاعات
 • ایجاد استانداردهای مدیریت شبکه محلی
 • تعیین ایستگاه‌های کاری
 • و …

پشتیبانی از خدمات it

تیم‌های فنی بخش عمده‌ای از شرکت‌های پشتیبانی فناوری اطلاعات هستند. تیم‌های IT از سیستم‌های رایانه‌ای عمومی، سیستم عامل‌های ابری، سخت افزاهای الکترونیکی، دستگاه‌های شبکه و برنامه‌های نرم‌ افزاری آگاهی دارند. علاوه بر این، هر یک از اعضای یک تیم آی تی دارای مهارت و زمینه‌های تخصصی منحصر به فرد خود هستند. یک تیم خبره فناوری اطلاعات با داشتن دانش و تجربه‌ی کافی قادر به ارائه خدماتی گسترده برای رفع نیازهای تجاری شما می‌باشند.

یک شرکت پشتیبانی فناوری اطلاعات چه کاری انجام می‌دهد؟

شرکت‌های پشتیبانی فناوری اطلاعات عمدتا به دو روش کار می‌کنند: رفع فوری مشکلات شرکت و اجرای اقدامات پیشگیرانه در برابر مشکلات فناوری اطلاعات در آینده.

 • طرح فوری
  اگر شرکت شما ناگهان با خرابی شبکه یا سرور روبرو شود، شرکت پشتیبانی بلافاصله با دادن هشدار به آنها اطلاع می‌دهد که مشکلی پیش آمده است. سپس شرکت پشتیبانی IT با تجزیه تحلیل و تشخیص مشکل، آن را در اسرع وقت برطرف می‌کند. هدف در اینجا این است که زمان تلف شده‌ را پایین آورده و تقریباً به صفر برساند تا در صورت خرابی و مشکل تجارت شما با مشکل روبه‌رو نشود.
 • طرح پیشگیری
  شرکت‌های پشتیبانی از خدمات آی تی همزمان با استراتژی تجاری شما کار می‌کند؛ چراکه این خدمات صرفا درمورد رفع مسائل فنی نیستند، بلکه راه‌حل‌های هوشمندی را برای نیازهای فعلی و آینده کسب و کار شما فراهم می‌کنند. خدمات مدیریت شده فناوری اطلاعات با هدف افزایش بهره‌وری کسب و کار شما موجب درآمد بالاتر و رضایت بیشتر مشتری میشود.

۵ نوع از خدمات IT که بیشترین تأثیر را در تجارت شما دارند:

در یک دهه‌ی گذشته ارزش دانش IT به طور چشمگیری افزایش داشته و اکنون به جرات میتوان گفت هیچکدام از شرکت‌های بزرگ و موفق نمی‌توانند بدون بکارگیری خدمات it به فعالیت خود ادامه دهند. اما سوال اینجاست که تجارت شما بهتر است بر روی چه خدماتی سرمایه گذاری کند. ما ۵ مورد از مهمترین خدمات فناوری اطلاعات را در زیر برای شما لیست کرده‌ایم:

 1. ایجاد و مدیریت شبکه و زیرساخت آن

شرکت‌های پشتیبانی از فناوری اطلاعات کلیه تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه را تهیه می‌کنند. آنها برای دستیابی به رایانه‌ها و برنامه‌های تجاری شما تلاش می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند شبکه ارتباط از راه دور شما را از جمله اتصال به اینترنت راه اندازی کنند.

اکثر شرکت‌های تدارکاتی خدمات نگهداری و مدیریت دارایی را نیز ارائه می‌دهند و سیستم‌ها را آپدیت می‌کنند و آنها را ارتقا می‌دهند و همچنین تجهیزاتی را که آسیب دیده تعمیر می‌کنند.

برخی از دارایی‌ها IT که شرکت‌های تدارکاتی تأمین می‌کنند به قرار زیر می‌باشند:

تجهیزات سخت افزاری
اینها شامل همه دستگاه‌های ملموس و فیزیکی مانند رایانه‌ها، تجهیزات شبکه و وسایل جانبی هستند.
شرکت‌ها موظفند رایانه‌های شخصی، لپ تاپ‌ها، تبلت‌ها و ایستگاه‌های کاری را نصب و راه اندازی کنند. آنها همچنین شبکه شما را که شامل سرورها، روترها، سوئیچ‌ها و هاب‌ها است را راه اندازی می‌کنند و تمامی وسایل جانبی از جمله اسکنرها، چاپگرها و دستگاه‌های فتوکپی را به هم متصل می‌کنند.

نرم افزارها‌
شرکت‌های تهیه کننده فناوری اطلاعات همچنین نصب کامل نرم افزارهای مورد نیاز سیستم را بر عهده خواهند گرفت. اینها شامل سیستم عامل‌ها، توسعه نرم افزارهای سفارشی، درایورهای دستگاه، برنامه‌های کمکی و ویرایشگرهای متن هستند. این متخصصان فناوری اطلاعات همچنین می‌توانند برنامه نویسی برخی از نرم افزارهای مورد نیاز سازمان شما را انجام دهند.

اتصالات سیمی یا بی سیم
اتصالات بی سیم به فضای کمتری نیاز دارند و استفاده و نگهداری آنها آسان‌تر است. این ویژگی‌ها باعث مقرون به صرفه بودن آنها به ویژه برای SMBها میشود. همچنین هرچه سخت افزارهای بکار رفته در شبکه (مانند روترها و کابل‌ها) کمتر باشد به معنای کاهش هزینه‌های نگهداری است.
این در حالیست که اتصالات سیمی می‌توانند سرعت اتصال، قابلیت اطمینان و ثبات بیشتری را فراهم کنند. برخی از صاحبان مشاغل همچنین ممکن است با ارتباطات فیزیکی و قابل مشاهده احساس امنیت بیشتری کنند. با این حال، اتصالات سیمی به فضای زیادی احتیاج دارند.
البته هیچ نگران نباشید، زیرا شرکت‌های معتبر فناوری اطلاعات به شما کمک می‌کنند که ارزیابی کنید کدامیک برای شما مناسب‌تر است. اگر دفتر کار شما فضای محدودی دارد، احتمالاً آنها ارتباطات بی‌سیم را توصیه می‌کنند.

 1. تامین امنیت سایبری

راه‌حل‌های امنیت سایبری از رایانه‌ها و شبکه‌ها در برابر حملات دیجیتالی محافظت می‌کنند. این حملات یا سعی دارند از شما اخاذی کنند و یا فعالیت‌های تجاری را مختل کنند. آنها این کار را از طریق سرقت، تغییر یا تخریب اطلاعات حساس و محرمانه‌ی شرکت انجام می‌دهند.

استقرار و انتشار بدافزار یکی از راه‌های رسیدن مجرمان اینترنتی به اهداف خود است. بدافزار اشکال مختلفی دارد از جمله ویروس‌های رایانه‌ای، اسب‌های تروا و جاسوس افزارها.

هر کسی می‌تواند قربانی جرایم اینترنتی شود. در حقیقت ، مجرمان اینترنتی سال گذشته از هر SMB10، شش مورد را هدف قرار دادند.

تمام این ارقام نشان می‌دهد راه‌حل‌های امنیت سایبری برای تجارت شما چقدر حیاتی است. اقدامات موثر امنیت سایبری می‌تواند از ورود این برنامه‌های مخرب به شبکه شما جلوگیری کند. بعید به نظر میرسد که سازمان شما بدون بکارگیری خدمات آی تی از عهده‌ی این تهدیدات برآید.

خدمات فناوری اطلاعات

و اما امنیت سایبری چگونه تامین میشود؟

ابتدا متخصصان امنیت سایبری برنامه‌های محافظت در برابر بدافزارها را ایجاد و نگهداری می‌کنند. آنها همچنین دائماً داده‌هایی را که در شبکه‌های شما وارد و خارج می‌شوند، کنترل می‌کنند. به علاوه همه دستگاه‌هایی را که به شبکه شما متصل می‌شوند ردیابی می‌کنند.
در صورت بروز حمله، تیم امنیت سایبری اثرات مخرب آن را کاهش می‌دهد و به محض خلاص شدن از تهدید، از طریق نسخه پشتیبان، اطلاعات از دست رفته را مجددا بازیابی می‌نماید.

 1.  خدمات مبتنی بر ابر

سرویس‌های مبتنی بر ابر خدمات فناوری اطلاعات هستند که از یک مرکز از راه دور کار می‌کنند. ارائه دهندگان خدمات ابری، سخت افزارها و نرم افزارها و سیستم عامل‌های خود را به مشتریان اجاره می‌دهند. آنها همچنین مسئولیت نگهداری تجهیزات و برنامه‌ها را بر عهده می‌گیرند.

سرویس‌های ابری به فضای فیزیکی زیادی در مشاغل نیاز ندارند و شرکت شما را از نگهداری تجهیزات پرهزینه آزاد می‌کند.

علاوه بر این، کاربران سرویس ابری می‌توانند فقط خدمات خاص را انتخاب و پرداخت کنند و یا می‌توانند کل پکیج را که شامل زیرساخت‌ها و سیستم عامل‌های نرم افزاری هستند دریافت کنند. بسیاری از سرویس‌های مبتنی بر Cloud یا ابر نیز مقیاس پذیر هستند، بنابراین می‌توانید در صورت لزوم آن را ارتقا دهید و یا خدمات آن را کاهش دهید.

 

انوع رایج خدمات مبتنی بر ابر کدامند؟

 • زیرساخت به عنوان سرویس (IAAS)
  به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا نیازهای زیرساختی محاسباتی خود را به شخص ثالث واگذار کنند. ارائه دهنده شخص ثالث قابلیت‌های سخت افزاری یا نرم افزاری را از مکانی خارج از سازمان تأمین می‌کند. یک نمونه از IAAS مبتنی بر ابر، میزبانی وب است.
 • بستر به عنوان یک سرویس (PaaS)
  هم زیرساخت و هم قدرت محاسباتی را فراهم می‌کند. به عنوان مثال، PaaS میتواند ذخیره سازی داده‌ها، سیستم عامل‌ها و زبان‌های برنامه نویسی را فراهم کند. کلیه موارد بروزرسانی و نگهداری سیستم نیز توسط ارائه دهنده شخص ثالث انجام میشود.
 • نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS)
  این مورد را به عنوان یک شرکت کامل فناوری اطلاعات در نظر بگیرید، با این تفاوت که همه چیز خارج از سازمان انجام میشود. از میزبانی وب گرفته تا ذخیره سازی داده‌ها و تمام برنامه‌های نرم افزاری، SaaS همه آنها را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، بسته‌های SaaS خدمات ارتباطی دیگری مانند ایمیل و VoIP را نیز ارائه می‌دهند.
 1. ارتباطات مبتنی بر اینترنت

ارائه دهندگان خدمات فناوری اطلاعات همچنین می‌توانند ارتباطات مبتنی بر اینترنت را برای شرکت شما امکان پذیر سازند. آنها سخت افزار و نرم افزاری را راه اندازی می‌کنند که این برنامه‌ها را پیاده سازی کند. بسته به نیاز شرکت شما، آنها حتی می‌توانند برنامه ارتباطی خود را توسعه دهند.

در اینجا چند نمونه از خدمات ارتباطات IT وجود دارد که ممکن است تجارت شما به آنها نیاز داشته باشد:

 • پروتکل انتقال صدا از طریق اینترنت (VoIP)
  VoIP یکی دیگر از ابزارهای فناوری اطلاعات است که به عنوان یک بستر ارتباطی عمل می‌کند. VoIP به جای اعتماد به یک خط تلفن، تماس‌ها را از طریق اینترنت متصل می‌کند. برخی از نمونه‌های سیستم‌های VoIP در سطح مصرف کننده، Skype و WhatsApp هستند.
 •  کنفرانس ویدیویی
 • کنفرانس تصویری شباهت زیادی به تماس‌های VoIP دارد، با این تفاوت که در اینجا علاوه بر صدا، تصویر نیز وجود دارد و برای مشاغلی که کارگران از راه دور یا خارج از سازمان فعالیت می‌کنند، گزینه‌ی مناسبی است.
 • چت بات‌ها
  نوعی برنامه هوش مصنوعی است که مکالمات را شبیه سازی می‌کند. آنها زبان و رفتار طبیعی را تقلید می‌کنند، به همین دلیل می‌توانند با انسان تعامل داشته باشند. ربات‌های چت از طریق برنامه‌های تلفن همراه، وب سایت‌ها و نرم افزار پیام فوری کار می‌کنند.
  متخصصان فناوری اطلاعات، به ویژه توسعه دهندگان نرم افزار، می‌توانند chatbot را برای مشتریان خود ایجاد کنند تا از آن به عنوان خط اول ارتباط با مشتریان خود استفاده کنند.
 1. پشتیبانی فنی

پشتیبانی فنی کمترین پیچیدگی را در بین انواع خدمات فناوری اطلاعات دارد. با این حال ستون فقرات تمام خدمات IT به حساب می‌آید؛ زیرا به عنوان مرکز راهنما برای تمام مسائل فنی یک شرکت یا تجارت عمل می‌کنند. پشتیبانی فنی می‌تواند در محل (بخش IT داخلی) و یا خارج از سایت (ارائه شده توسط یک شرکت برون سپاری فناوری اطلاعات) صورت گیرد.

تیم‌های پشتیبانی فناوری اطلاعات افرادی هستند که از سخت افزار و نرم افزار شرکت شما استفاده می‌کنند. به عنوان مثال زمانی که یکی از کارمندان شما هنگام استفاده از رایانه با خطای سیستم مواجه میشود، پرسنل پشتیبانی خدمات it می‌توانند این مشکل را به صورت حضوری یا از طریق تلفن برطرف کنند.

 

چگونه یک شرکت خدماتit قابل اعتماد و معتبر پیدا کنیم؟

پس از تعیین انواع خدمات IT مورد نیاز، باید در جستجوی یک شرکت یا فرد مناسب باشید. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما در شروع کار کمک می کند:

 • به دنبال گواهینامه‌ها و تخصص‌ها باشید
  هنگام استخدام پرسنل فناوری اطلاعات، به دنبال گواهینامه‌های Cisco ، CISSP ، CompTIA یا Microsoft بگردید. اینها شرکت‌هایی هستند که گواهینامه‌های معتبری را در زمینه‌های مختلف IT ارائه می‌دهند. اینها اثبات دانش و مهارت‌های مورد نیاز، برای ارائه نوع خاصی از خدمات فناوری اطلاعات است.
 • نظرات مشتریان و گزارش های خبری را بخوانید
  بهترین شرکتهای فناوری اطلاعات موضوع بررسی‌های جالب مشتری و عناوین خبری هستند. آنها همچنین دارای رتبه بالایی در بازبینی شرکت و کارفرما هستند. اگر یک شرکت IT با رتبه عالی انتخاب کنید، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که متخصصان آنها همیشه شبکه‌ها و امنیت شما را کنترل می کنند. در صورت بروز مشکل نیز با خیالی آسوده‌تر میتوان به تیم پشتیبانی عالی یک شرکت درجه یک IT اعتماد کرد.
 • یک شرکت پشتیبانی با پشتیبانی ۲۴ ساعته و با کیفیت را انتخاب کنید
  این امر به ویژه در صورت استخدام یک شرکت فناوری اطلاعات با برون سپاری بسیار مهم است. اگر کسب و کار شما ۲۴ ساعته فعالیت کند خدمات پشتیبانی شبانه روزی بسیار مهم هستند.
 • برای خدمات it مورد نیاز شرکت خود سرمایه گذاری کنید
  اکنون با نگاهی عمیق به انواع خدمات it، آنهایی را که به رشد و شکوفایی کسب و کار شما کمک می‌کند مشخص کنید. حتی اگر اکنون به SaaS نیازی ندارید، حداقل باید در مورد خدمات امنیت سایبری سرمایه گذاری کنید و دارایی‌های IT خود را ارتقا داده و به روز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *