خدمات شبکه در پاسداران | نصب و راه اندازی شبکه در پاسداران

خدمات شبکه در پاسداران | نصب و راه اندازی شبکه در پاسداران

پشتیبانی شبکه و یا نگهداری شبکه در پاسداران به شکل کلی به مجموعه‌ای از کارها در حوزه خدمات شبکه می گویند که برای حفظ، نگهداری و از بین بردن اشکالات شبکه‌های کامپیوتری انجام می شود. این اشکالات احتمال دارد به شکل کلی در سطح سخت‌افزار شبکه مثل سرورها، کامپیوترها، ماشین‌های اداری، تجهیزات تحت شبکه،  تجهیزات امنیتی الکترونیکی و یا در سطح خدمات زیرساخت شبکه مثل کابل شبکه، رک، ترانک شبکه، پچ پنل، کیستون‌ها و غیره روی دهد و یا احتمال دارد در سطح نرم‌افزار شبکه مثل سرویس‌های شبکه، نرم‌افزارهای کلاینت و سرور و هم چنین سیستم‌ عامل به وجود آید.

خدمات نصب ، راه اندازی و نگهداری شبکه در پاسداران

نفوذ سریع فناوری و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری در همه ی کسب و کارها باعث شده که تمامی  مجموعه‌ها از جمله سازمان‌ها و شرکت‌ها برای حفظ و نگهداری سیستم‌های کامپیوتری تجهیزات شبکه خود با مشکلات زیادی رو به رو شوند. آنها توانایی و دانش حل اشکالات خود را در این زمینه ندارند و از طرفی امکان استخدام نیروی حرفه ای و ماهر به شکل کارمند به علت های گوناگون از جمله کاهش نیروی کار متخصص و یا هزینه زیادی آن را ندارند. از این رو احتیاج به کارفرمایان و شرکت‌های پشتیبانی شبکه و ارائه دهنده خدمات IT به شدت احساس می گردد. این شرکت‌ها به شکل قراردادهای پشتیبانی شبکه کوتاه‌مدت و بلند مدت ، در قسمت پشتیبانی شبکه های کامپیوتری می‌توانند خیلی از مشکلات شرکت‌ها را در این زمینه بر طرف سازند.

این مجموع فعالیت‌ها در خدمات پشتیبانی شبکه که وظیفه کارشناس شبکه های کامپیوتری است که به شکل  کلی، شامل قسمت های زیر می باشد :

  • حفظ و نگهداری شبکه
  • از بین بردن مشکلات شبکه
  • آینده نگری و از بین بردن احتیاجات آتی شبکه

حفظ و نگهداری شبکه

هدف اصلی در این قسمت ، حفظ و نگهداری از تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شبکه و یا به عبارتی خدمات پشتیبانی شبکه و سخت‌افزار با رعایت اصول و استانداردها است. در این قسمت باید تمامی وسایل، شامل کامپیوترها، سوئیچ، سرورها، مودم، روتر ، اکسس پوینت و غیره به همراه تجهیزات پسیو شبکه و زیرساختی مثل  کابل، کیستون‌ها، داکت، پریزهای شبکه، رک، پچ پنل و غیره به شکل کلی مستندسازی شده و نقشه شبکه به همراه جزئیات تجهیزات، در آن تعیین شود.

این کار نخستین گام و یکی از اصلیترین قسمت های خدمات و پشتیبانی شبکه به شما می رود، به دلیل اینکه داشتن اطلاعات مکتوب شده و به اصطلاح مستندسازی سازی شده از شبکه، به خصوص در شبکه‌های بزرگ، به شدت می‌تواند در حل مشکلات و از بین بردن مشکلات به مدیران شبکه و کارشناسان پشتیبانی، کمک کند. داشتن اطلاعات شبکه به شکل مکتوب می‌تواند یک آگاهی نسبی از وضعیت شبکه را برای مسئولین آن فراهم سازد.

به جرأت می‌توانیم بگوییم که نداشتن اطلاعات مستندسازی شده از شبکه، یکی از اشکالات بزرگ شرکت‌ها در بحث نگهداری از شبکه است . هرچقدر وسعت و جزئیات شبکه زیادتر باشد احتیاج به این مدارک زیادتر احساس می شود. در شبکه‌های بزرگ عدم داشتن چنین اطلاعاتی می‌تواند موجب هدر رفتن روزها و حتی ماه‌ها زمان و انرژی شود و هزینه‌های بسیاری را تحمیل نماید.

موردهای که متخصصان شبکه رایان پشتیبان در قسمت نگهداری از شبکه انجام می دهند:

  •  مستند سازی نقشه زیرساخت شبکه.
  •  ایجاد و ارائه گزارش از وضعیت شبکه و تجهیزات آن.
  •  مستندسازی تجهیزات و سرویس های موجود در شبکه.
  •  دریافت اطلاعات از پرسنل در رابطه با نحوه چگونگی سیستم‌ها و تجهیزاتی که به شکل مستقیم با آنها سر و کار دارند.
  •  بررسی دوره ای سرویس‌ها و نرم‌افزارهای شبکه از نظر سلامت عملکرد.

مطلب مرتبط:

کارشناس شبکه چه کارهایی را می تواند برای شما انجام دهد؟