پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

آشنایی با پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

رایان

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری به طور کلی به مجموعه فعالیت های نگهداری که در رابطه با خدمات شبکه کامپیوتری می باشد گفته می شود که در این حوزه نسبت به رفع مشکلات شبکه های کامپیوتری، حفظ و نگهداری این شبکه ها اقداماتی صورت می گیرد. که ما در این مقاله تمامی هر انچه را که برای پشتیبانی شبکه های کامپیوتری و آشنایی با خدمات آنها نیاز دارید به شما معرفی خواهیم کرد.

مفهوم کلمه شبکه چیست ؟

شبکه بدین معنی است که مجموعه ای از افراد یا اشیا برای رسیدن به هدفی خاص و هوشمند و یا برنامه ریزی شده با یکدیگر به صورت واحد در حال کار هستند. مهمترین اصل در هر شبکه اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات است، با اشتراک گذاری اطلاعات بین مجموعه شبکه هدف مشخص شده و با دقت و سرعت بیشتری تحقق پیدا می کند که در بین یک شبکه معمولا محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد.

شبکه های کامپیوتری چیست؟

رایان

به دو یا چندین کامپیوتر که به یکدیگر متصل شده اند تا از منابع نرم افزاری و سخت افزاری مشترک در راستای هدف واحد استفاده کنند یک شبکه کامپیوتری گفته می شود. این شبکه می تواند هر چیزی را به اشتراک بگذارد، به عنوان مثال یک چاپگر را با استفاده از کابل رابط بین آن دو که رابط فیزیکی سیستم ها می باشد تبادل اطلاعات می کند.

مزایای استفاده از شبکه های کامپیوتری

رایان

+ اشتراک گذاری اطلاعات و منابع نرم افزاری
+ اشتراک گذاری منابع سخت افزاری
+ قابلیت اطمینان
+ صرفه جویی در زمان
+ امکان ایجاد راه های جدید
+ قابلیت توسعه
+ کاهش هزینه ها

مشکلاتی که ممکن است در شبکه های کامپیوتری به وجود آید ؟

رضایت مشتری

مشکلات سخت افزاری

در مجموع مشکلاتی که در سطح سخت افزار های یک شبکه مانند کامپیوتر ها، تجهیزات تحت شبکه، سرورها ، زیرساخت ها و تجهیزات امنیتی و الکترونیکی مانند کابل شبکه، رک، ترانک شبکه، کیستون ها، پچ پنل و غیره بوجود می آید. این ها مشکلات سخت افزاری بودند که در سطح یک شبکه کامپیوتری به وجود می آید.

13 سال سابقه

مشکلات نرم افزاری

همچنین مشکلاتی ممکن است در سطح نرم افزار های یک شبکه کامپیوتری بوجود آید که همانطور از نام این مشکل مشخص است نرم افزارهای شبکه مانند نرم افزار های کلاینت، سیستم عامل و سرورهای یک شبکه دچار عیب و ایراداتی شده که پشتیبانی شبکه های کامپیوتری عامل رفع این معایب می باشد.

نیاز به مشاوره رایگان دارید ؟

باما تماس بگیرید

تعریف شبکه کامپیوتری

رایان

شبکه های کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوتر های مستقل متصل به یکدیگرند که با استفاده از کانال های ارتباطی مختلف با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می کنند. مستقل بودن کامپیوتر ها بدین معناست که هر یک دارای واحدهای مستقل بوده و به طور جداگانه در یک بستر شبکه فعالیت می کنند. همچنین متصل بودن کامپیوتر ها بدین معناست که از طریق یک رسانه یا زیرساخت مانند کابل، فیبر نوری، ماهواره ها و غیره به هم متصل می باشند. مستقل و متصل بودن دو شرط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می باشند اما شرط کافی برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری داشتن ارتباط و تبادل اطلاعات بین دیگر سیستم ها می باشد.

چه موقع یک شبکه کامپیوتری نیاز به پشتیبانی شبکه های کامپیوتری خواهد داشت؟
رایان

همانطور پیشتر گفته شد یک شبکه کامپیوتری از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری بسیار زیاد و پر هزینه ای ساخته و تشکیل شده است که برای عدم اخلال در نظم و روند کاری این شبکه نیازمند به یک متخصص برای پشتیبانی شبکه های کامپیوتری هستیم لذا برای ثبات سیستم ها و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و زیر ساخت های آی تی، یک شبکه نیاز خود را به پشتیبان شبکه های کامپیوتری را امری حیاتی می کند.

سرویس های پشتیبانی شبکه های کامپیوتری طوری طراحی می شوند تا سیستم های فناوری اطلاعات سخت افزارها نرم افزارها و زیر ساخت ها به صورت روان و بدون ویروس کار کنند تا از اینکه یک شبکه به درستی و قابل اطمینان به فعالیت خود ادامه دهد اطمینان حاصل شود.

غالبا هر شبکه کامپیوتری به صورت تخصصی در اختیار یک شرکت می باشد و روند کاری روزانه خود را با آن شبکه و سیستم ها سپری می کند که این امر کاملا مسلم است اگر اخلالی در سیستم به وجود آید باعث صرف هزینه های بسیار زیاد در جهت بهبود شبکه داشت، پس این نکته را خاطر نشان باید کرد که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است لذا پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نیز این نکته را به اثبات می رساند.

از مزایایی که پشتیبانی شبکه های کامپیوتری باعث پیشبرد شبکه می شود چیست؟

با توجه به اینکه هرگونه کندی سیستم، قطعی شبکه و می تواند تاثیرات جبران ناپذیری را بوجود آورد از این رو پشتیبانی شبکه های کامپیوتری از این امر پیشگیری کرده و باعث پیشبرد شبکه می گردد.

اگر به سیستم یک مهندس نفت که با شبکه سر و‌کار دارد بنگرید و متوجه شوید سرویس های شبکه را دریافت می کند، از ایمیل و اشتراک گذاری فایل ها تا سیستم های اتوماسیون و مدیریت منابع به راحتی بیش از ۳۰ سرویس برای هر کاربر می فرستد، پس اگر این شبکه مختل شود مسبب هزینه و اتلاف وقت بزرگی خواهد شد لذا بایستی یک پشتیبانی شبکه های کامپیوتری بر این امر نظارت لازم را داشته باشد.

TOP
درخواست بازدید
×
تماس فوری با ما