پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

آشنایی با پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری به طور کلی به مجموعه فعالیت های نگهداری که در رابطه با خدمات شبکه کامپیوتری می باشد گفته می شود که در این حوزه نسبت به رفع مشکلات شبکه های کامپیوتری، حفظ و نگهداری این شبکه ها اقداماتی صورت می گیرد. که ما در این مقاله تمامی هر انچه را که برای پشتیبانی شبکه های کامپیوتری و آشنایی با خدمات آنها نیاز دارید به شما معرفی خواهیم کرد.

مفهوم کلمه شبکه چیست ؟

شبکه بدین معنی است که مجموعه ای از افراد یا اشیا برای رسیدن به هدفی خاص و هوشمند و یا برنامه ریزی شده با یکدیگر به صورت واحد در حال کار هستند. مهمترین اصل در هر شبکه اشتراک گذاری و تبادل اطلاعات است، با اشتراک گذاری اطلاعات بین مجموعه شبکه هدف مشخص شده و با دقت و سرعت بیشتری تحقق پیدا می کند که در بین یک شبکه معمولا محدودیت زمانی و مکانی وجود ندارد.

شبکه های کامپیوتری چیست؟

به دو یا چندین کامپیوتر که به یکدیگر متصل شده اند تا از منابع نرم افزاری و سخت افزاری مشترک در راستای هدف واحد استفاده کنند یک شبکه کامپیوتری گفته می شود. این شبکه می تواند هر چیزی را به اشتراک بگذارد، به عنوان مثال یک چاپگر را با استفاده از کابل رابط بین آن دو که رابط فیزیکی سیستم ها می باشد تبادل اطلاعات می کند.

مزایای استفاده از شبکه های کامپیوتری

+ اشتراک گذاری اطلاعات و منابع نرم افزاری
+ اشتراک گذاری منابع سخت افزاری
+ قابلیت اطمینان
+ صرفه جویی در زمان
+ امکان ایجاد راه های جدید
+ قابلیت توسعه
+ کاهش هزینه ها

مشکلاتی که ممکن است در شبکه های کامپیوتری به وجود آید

مشکلات سخت افزاری

در مجموع مشکلاتی که در سطح سخت افزار های یک شبکه مانند کامپیوتر ها، تجهیزات تحت شبکه، سرورها ، زیرساخت ها و تجهیزات امنیتی و الکترونیکی مانند کابل شبکه، رک، ترانک شبکه، کیستون ها، پچ پنل و غیره بوجود می آید. این ها مشکلات سخت افزاری بودند که در سطح یک شبکه کامپیوتری به وجود می آید.

مشکلات نرم افزاری

همچنین مشکلاتی ممکن است در سطح نرم افزار های یک شبکه کامپیوتری بوجود آید که همانطور از نام این مشکل مشخص است نرم افزارهای شبکه مانند نرم افزار های کلاینت، سیستم عامل و سرورهای یک شبکه دچار عیب و ایراداتی شده که پشتیبانی شبکه های کامپیوتری عامل رفع این معایب می باشد.

تعریف شبکه کامپیوتری

شبکه های کامپیوتری مجموعه ای از کامپیوتر های مستقل متصل به یکدیگرند که با استفاده از کانال های ارتباطی مختلف با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می کنند. مستقل بودن کامپیوتر ها بدین معناست که هر یک دارای واحدهای مستقل بوده و به طور جداگانه در یک بستر شبکه فعالیت می کنند. همچنین متصل بودن کامپیوتر ها بدین معناست که از طریق یک رسانه یا زیرساخت مانند کابل، فیبر نوری، ماهواره ها و غیره به هم متصل می باشند. مستقل و متصل بودن دو شرط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می باشند اما شرط کافی برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری داشتن ارتباط و تبادل اطلاعات بین دیگر سیستم ها می باشد.

دسته بندی شبکه های کامپیوتری

بر اساس نوع اتصال

شبکه های کامپیوتری را می توان براساس نوع سخت افزاری و یا نرم افزاری که به منظور اتصال دستگاه ها در شبکه استفاده می شود، دسته بندی کرد؛ مانند فیبر نوری، اترنت، شبکه محلی بی سیم و غیره.

بر اساس تکنولوژی اتصال

شبکه های کامپیوتری را می توان بر اساس تکنولوژی بستر اتصال دستگاه ها در شبکه، دسته بندی کرد. از طریق سیم کشی: زوج به هم تابیده، کابل هم محور و فیبر نوری. همچنین از طریق بی سیم: مایکروویو، ماهواره های ارتباطی، سیستم های پی سی اس، شبکه های محلی بی سیم و ارتباطات فروسرخ

بر اساس اندازه

ممکن است شبکه های کامپیوتری بر اساس اندازه ناحیه ای که شبکه پوشش می دهد دسته بندی شوند. مانند، شبکه محلی (LAN)، شبکه کلان شهری (MAN) یا شبکه گسترده (WAN).

بر اساس لایه شبکه

همچنین شبکه های کامپیوتری بر اساس مدل های مرجع پایه ای و استاندارد دسته بندی می شوند؛ مانند مدل مرجع ۷ لایه OSI و مدل ۴ لایه TCP/IP و بر اساس نوع لایه شبکه نیز دسته بندی می گردند.

بر اساس معماری

ممکن است شبکه های کامپیوتری بر اساس معماری که بین اعضای شبکه وجود دارد دسته بندی شود، مانند معماری های Active Networking ،Client-Server و Peer-to-Peer

بر اساس توپولوژی

همچنین ممکن است شبکه های کامپیوتری بر اساس نوع توپولوژی شبکه نیز دسته بنده شوند، مانند Bus ،Star ،Ring ،Mesh ،Tree ،hierarchical و ترکیبی.

روش ها پشتیبانی شبکه های کامپیوتری

- از طریق پشتیبانی از راه دور
- پشتیبانی تلفنی
- همچنین اعزام تکنسین جهت رفع اشکال

چه موقع یک شبکه کامپیوتری نیاز به پشتیبانی شبکه های کامپیوتری خواهد داشت؟

همانطور پیشتر گفته شد یک شبکه کامپیوتری از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری بسیار زیاد و پر هزینه ای ساخته و تشکیل شده است که برای عدم اخلال در نظم و روند کاری این شبکه نیازمند به یک متخصص برای پشتیبانی شبکه های کامپیوتری هستیم لذا برای ثبات سیستم ها و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و زیر ساخت های آی تی، یک شبکه نیاز خود را به پشتیبان شبکه های کامپیوتری را امری حیاتی می کند.

سرویس های پشتیبانی شبکه های کامپیوتری طوری طراحی می شوند تا سیستم های فناوری اطلاعات سخت افزارها نرم افزارها و زیر ساخت ها به صورت روان و بدون ویروس کار کنند تا از اینکه یک شبکه به درستی و قابل اطمینان به فعالیت خود ادامه دهد اطمینان حاصل شود.

غالبا هر شبکه کامپیوتری به صورت تخصصی در اختیار یک شرکت می باشد و روند کاری روزانه خود را با آن شبکه و سیستم ها سپری می کند که این امر کاملا مسلم است اگر اخلالی در سیستم به وجود آید باعث صرف هزینه های بسیار زیاد در جهت بهبود شبکه داشت، پس این نکته را خاطر نشان باید کرد که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است لذا پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نیز این نکته را به اثبات می رساند.

چه نشانه هایی ما را مجاب می کند که به پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نیاز داریم؟

کم شدن توان مصرفی شبکه و کاهش در حداکثر مقدار داده ای که توسط شبکه به وسیله یک یا چند واحد اندازه گیری زمان منتقل می شود. مورد دیگر اینکه تاخیر زمانی زیاد و همچنین تاخیر در ذخیره سازی، بازیابی و تاخیر در انتقال داده های در درون یک شبکه از سازمان می تواند از عامل های پشتیبانی شبکه های کامپیوتری باشد. دیگر مورد اینکه هنگامی که بسته های داده ها در یک شبکه حرکت می کنند به دلیل خطاهای انتقال و تراکم به مقصد خود نمی رسند. از موارد دیگر این است شبکه کامپیوتری شما کهنه تر و تندتر از پیشرفت سازمانی شما شده است و شما از این شبکه سرعت پیشرفت بالاتری یافته اید و مشکلات شبکه باعث کند شدن کار شما می گردد لذا در این صورت یک پشتیبان شبکه های کامپیوتری می تواند ضمن مشاوره اقدام به تعویض موارد ضروری مانند سخت افزار های شبکه و یا زیر ساخت ها کند. بنابراین این نکات در یک بازه زمانی معین مشخصی می کند که یک شبکه کامپیوتری به پشتیبانی شبکه های کامپیوتری نیاز مبرم خواهد داشت.

از مزایایی که پشتیبانی شبکه های کامپیوتری باعث پیشبرد شبکه می شود چیست؟

با توجه به اینکه هرگونه کندی سیستم، قطعی شبکه و می تواند تاثیرات جبران ناپذیری را بوجود آورد از این رو پشتیبانی شبکه های کامپیوتری از این امر پیشگیری کرده و باعث پیشبرد شبکه می گردد.

اگر به سیستم یک مهندس نفت که با شبکه سر و‌کار دارد بنگرید و متوجه شوید سرویس های شبکه را دریافت می کند، از ایمیل و اشتراک گذاری فایل ها تا سیستم های اتوماسیون و مدیریت منابع به راحتی بیش از ۳۰ سرویس برای هر کاربر می فرستد، پس اگر این شبکه مختل شود مسبب هزینه و اتلاف وقت بزرگی خواهد شد لذا بایستی یک پشتیبانی شبکه های کامپیوتری بر این امر نظارت لازم را داشته باشد.

هر شبکه کامپیوتری می بایست با توجه‌به‌شرایط و‌نیاز های یک سازمان طراحی و پیاده سازی گردد. شبکه های کامپیوتری زیرساخت های لازم برای بهره برداری از منابع فیزیکی و منطقی را در یک سازمان فراهم می کنند. این واضح است که اگر زیر ساخت های لازم به درستی طراحی نگردند در زمان استفاده از شبکه با مشکلات مختلفی مواجه می گردد و‌می بایست هزینه بسیار زیادی را به منظور تطبیق آن با نیاز مورد نظر صرف کرد که از علت های اصلی در بروز چنین مشکلاتی از طراحی شبکه بوده که وجود یک پشتیبان شبکه های کامپیوتری را مطرح می کند.

اجزای اصلی سخت افزاری در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری:

برای اتصال شبکه های کامپیوتری از سخت افزار های پایه ای بایستی استفاده کرد. این سخت افزار ها با نام های: کارت های شبکه که وظیفه ارتباط گیری بر روی یک شبکه دیگر در سیستم های دیگر را برقرار می کند و دسترسی فیزیکی به رسانه یک شبکه را برقرار می کند. و دیگر سخت افزار نیز با نام تکرارگر شناخته می شود که وظیفه این قطعه دریافت سیگنال و ارسال آن بدون کاستی دامنه به فواصل دور تر می باشد. دیگر قطعه نیز هاب یا جعبه تقسیم بوده که وظیفه اتصال قسمت های یک شبکه با هدایت به قسمت های دیگر شبکه را دارد. دیگر قطعه اساسی، پل می باشد که وظیفه اتصال قسمت های شبکه در لایه فیزیکی را دارند. قطعه دیگر نیز سوئیچ نام دارد که قسمت های مختلف شبکه را به یکدیگر متصل می کند. دیگر قطعه سخت افزاری، روتر یا مسیریاب هستند که وظیفه اتصال بین بسترهای فیزیکی متفاوت را امکان پذیر می کنند. و بسیاری از قطعه های دیگر که در این بحث نمیگنجند.

با این تفاسیر نیاز یک شبکه به پشتیبانی شبکه های کامپیوتری امری حیاتی بوده که هر شبکه سازمانی بایستی داشته باشد. همانطور که پیشتر گفته شد در شبکه های کامپیوتری شهری با توجه به اینکه سرعت دریافت و اتصال پایین تر است بنابراین عیب یابی آن به مراتب بسیار پیچیده و وقت گیر در حیطه تخصصی می باشد که نمی توان پشتیبانی از آن را به صاحبین شبکه کامپیوتری سپرد لذا چنانچه این شبکه ها با توجه به اینکه در سازمان ها و شرکت ها استفاده می گردند اگر دچار عیب و ایراد شوند بسیار پر هزینه برای مسئول شبکه کامپیوتری خواهد بود زیرا هم اینکه نیروی انسانی خود را گاها از دست می دهد و هم سخت افزار ها که غالبا هزینه ای زیاد را در بر دارند دچار آسیب می گردند پس بایستی در جهت پیشگیری از این آسیب ها آن ها در حیطه تخصصی و ایمن تضمین کرد و این تضمین تنها از طریق تخصصی پشتیبانی شبکه های کامپیوتری صورت می گیرد. پس بایستی هر شبکه به زبان ساده یک پشتیبان شبکه های کامپیوتری داشته تا از سخت افزار ها، نرم افزار ها و زیر ساخت ها و همچنین آینده نگری در جهت پیشبرد شبکه را داشته باشد. لذا صرف هزینه برای اتخاذ یک پشتیبان شبکه های کامپیوتری به مراتب بهتر از شاید خوابیدن راندمان یک شرکت که از شبکه کامپیوتری استفاده می کند باشد. که غالبا این پشتیبان شبکه های کامپیوتری را شرکت های مختلف ارائه می دهند و پشتیبان و آینده نگر نرم افزار ها، سخت افزار ها و زیرساخت ها می باشند.

رایان پشتیبان نیز با 13 سال سابقه در زمینه پشتیبانی شبکه های کامپیوتری در این زمینه تجربیات فراوانی داشته و همیشه سعی می نماید با حفظ رضایت مشتریان به خدمات خود ادامه دهد.

TOP
درخواست بازدید
×
تماس فوری با ما