چگونه بفهمیم که چه کسی از اینترنت وای‌فای ما استفاده می کند

چگونه بفهمیم که چه کسی از اینترنت وای‌فای ما استفاده می کند

در این مطلب سعی داریم توضیحاتی در مورد اینکه چگونه بفهمیم که چه کسی از اینترنت وای‌فای ما استفاده می کند برای شما ارائه کنیم. قطعا برای شما هم این پرسش برای شما هم پیش آمده. زمانی که احساس می‌کنید سرعت وای‌فای نسبت به قبل افت کرده یا حجم اینترنت زودتر از قبل و روال معمول شما تمام شده است ؛ احتمالا شک کنید افراد و دستگاه‌هایی شبکه وای‌فای شما را هک کردند و غیرقانونی از اینترنت شما استفاده می‌کنند.

این روزها وای‌فای دزدی بسیار رواج پیدا کرده است. آپارتمان‌ها به هم نزدیک می باشند، انواع نرم افزارهای موبایل برای هک شبکه‌های بی‌سیم به صورت رایگان روی وب ارائه می گردد و دانستنی‌های کاربران بیشتر شده است.

چگونه بفهمیم که چه کسی از اینت وای‌فای ما استفاده می کند

آمار دقیقی از هک وای‌فای خانگی در دست نیست اما به شکل یقین می‌توان گفت در هر مجتمع یا ساختمان آپارتمانی؛ بسیاری وای‌فای به وسیله ی دیگران غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. موسسه IDC در سال ۲۰۱۶ گزارشی داده بود که نزدیک به ۴۳ ٪ شبکه‌های وای‌فای جهان از سیستم رمزنگاری خیلی آسانی برخوردار است یا اصلا هیچگونه رمز عبور و مکانیزم امنیتی ندارند. پس؛ قطعا در صورتی که برای وای‌فای خودتان یک مرزعبور دشوار و به شکل ایمن انتخاب کردید و مطمئن دارید هیچ‌کس از وای‌فای شما استفاده نخواهد کرد؛ باز هم بهتر است بعضی مواقع در پی دزدان احتمالی باشید. در ادامه با چند ترفند کاربردی در این زمینه همراه ما باشید.

چراغ‌های روتر بی‌سیم خود را چک کنید:

یک روش آسان و خیلی در دسترس؛ خاموش کردن همه ی دستگاه‌های متصل شده به وای‌فای می باشد. گوشی موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی سایر اعضای خانواده را برای چند دقیقه خاموش نمایید و بعد چراغ‌های روتر بی‌سیم یا مودم روتر خود را زیر نظر داشته باشید. چنان چه چراغ وای‌فای یا شبکه بی‌سیم روتر هنوز چشمک می‌زند؛ بنابر این دستگاه دیگری به روتر متصل می باشد و دارد از اینترنت استفاده می‌کند.

معمولا می بایست این کار را در ساعت‌هایی انجام دهید که حدس می‌زنید سرعات وای فای شما کند شده است یا دیگران از اینترنت شما استفاده می‌کنند.

دیدن فهرست دستگاه‌های متصل شدن به وای‌فای روی روتر بی‌سیم

یک روش علمی و مطمئن برای پیدا کردن دستگاه‌های متصل به وای‌فای؛ مراجعه به پنل مدیریتی روتر بی‌سیم یا مودم روتر می باشد. همه ی روترها در پنل خود گزینه و قسمتی برای گزارش دستگاه‌های متصل به روتر دارند.

بیشتر بخوانید: آموزش تنظیم مودم ADSL اینترنت مخابرات

این قسمت احتمال دارد به اسم های گوناگونی مثل DHCP Client Table یا DHCP Client List و list of Attached Devices و … باشد. با اندکی جست‌وجو در قسمت شبکه بی‌سیم یا DHCP می‌توانید فهرستی از دستگاه‌های متصل به روتر مشاهده کنید.

به شکل معمول در این فهرست؛ یک اسم برای دستگاه نوشته شده است و آدرس MAC و IP دستگاه هم قرار می گیرد. با تطابق اسم و آدرس MAC دستگاه‌ها با دستگاه‌هایی که خودتان دارید و اکنون به روتر متصل می باشند؛ به آسانی می‌توان فهمید که آیا دستگاه دیگری هم به شبکه بی‌سیم متصل شده است یا خیر!

برنامه های مانیتورینگ

یکی دیگر از راه های معمول برای بررسی وضعیت امنیت شبکه وای‌فای، بهره گیری از ابزارها و نرم افزارهای مانیتورینگ وای‌فای می باشد. روی اینترنت اپ‌ها کوچک، سبک و رایگانی ارائه شده است که بسیار ساده کار می‌کنند و به شما خواهند گفت چه دستگاه‌هایی به وای‌فای شما اتصال پیدا کرده اند.

کاربران اندرویدی می‌توانند نرم افزار های ایرانی خیلی آسان و کاربردی «کی به وای‌فای وصله» را دانلود و نصب کنند. کاربران iOS هم می‌توانند با نرم افزار WiFi Device Scanner دستگاه‌های متصل به شبکه را ببینند.

البته، نرم افزارهای خیلی قدرتمند و معروفی هم در این زمینه است. برای نمونه می‌توان به NirSoft Wireless Network یا Who’s on my WiFi و Watcher اشاره نمود. بعضی از روترهای بی‌سیم مانند روترهای لینک‌سیس یا نت‌گیر اپلیکیشن‌هایی برای مدیریت روتر بی‌سیم دارند که روی خود این اپلیکیشن، ابزاری برای مانیتورینگ شبکه و مشاهده افراد متصل به آن عرضه شده است.

مطلب مرتبط:

چند دستگاه می تواند به مودم یا روتر من وصل شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *