نحوه راه‌اندازی یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت

نحوه راه‌اندازی یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت

در این مطلب می خواهیم توضیحاتی در مورد نحوه راه‌اندازی یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت برای شما ارائه کنیم. علت های  بسیاری وجود دارد که دیگر شبکه اترنت ۱ گیگابیت جواب گوی احتیاج ما نباشد. اترنت ۱ گیگابیت همین شبکه‌ای می باشد که معمولاً ما داریم ازش استفاده می‌کنیم و در حال حاضر، مرسوم ترین شبکه کابلی در جهان می باشد.

احتمال دارد در شبکه‌تان احتیاج به استریم یا رندر ویدیو داشته باشید؛ با حجم خیلی زیاد از محتوای مالتی‌مدیا کار کنید؛ بازی آنلاین انجام دهید یا سرورها و سیستم‌های بکاپ گیری اطلاعات استفاده نمایید. در این کاربردها، معمولاً اترنت یک گیگابیت نمی‌تواند جواب‌گوی احتیاج شما باشد و به سرعت و پهنای‌باند بسیاری نیاز پیدا می کنید.

فیبرنوری یا کابل مسی:

نخستین قدم برای راه‌اندازی یک شبکه ۱۰ گیگابیتی، تصمیم‌گیری در مورد استفاده از کابل مسی یا فیبرنوری می باشد. بر حسب اینکه کدام نوع کابل را استفاده نمایید، کانکتورها و دستگاه‌های شما متفاوت هستند.

نحوه راه‌اندازی یک شبکه اترنت ۱۰ گیگابیت

به طور معمول برای ۱ شبکه با زیر ۱۰ کاربر از فیبرنوری استفاده نمی‌شود و بر حسب کابل مسی یک شبکه ۱۰ گیگابیت راه‌اندازی خواهد شد. تجهیزات شبکه ۱۰ گیگابیت با کانکتور RJ۴۵ و کابل‌های Cat۶ و Cat۷ ارزان‌تر می باشند و فیبرنوری هزینه‌ای گرانتر دارد. ولی در صورتی که بخواهیم شبکه‌ پرسرعت ۱۰ گیگابیتی برای تعداد بسیاری از کاربران راه‌اندازی کنیم؛ برای مثال ۳۰ الی ۴۰ کاربر؛ بهتر است روی پلتفرم فیبرنوری برویم! در فیبرنوری از کابل‌کشی فیبر استفاده می شود و دستگاه‌ها همگی می بایست کانکتورهای SFP داشته باشند اما روی کابل‌کشی مسی می‌توان از درگاه RJ۴۵ و کابل‌های معمولی موجود در بازار هم استفاده نمود.

وسایل مورد نیاز شبکه ۱۰ گیگابیت

در صورتی که قصد دارید روی کابل مسی و کانکتور RJ۴۵ شبکه‌تان را راه‌اندازی نمایید؛ به شکل اسان می بایست تجهیزات پایین را بخرید و تدارک دیده شود:

۱- سوییچ ۱۰ گیگابیت یا دارای درگاه‌های ۱۰ گیگابیتی

برحسب این که چند کامپیوتر می بایست در شبکه به هم اتصال پیدا کنند؛ نخستین دستگاهی که احتیاج دارید یک سوییچ ۱۰ گیگابیتی می باشد. بعضی از سوییچ‌ها تنها درگاه‌های ۱۰ گیگابیتی دارند و بعضی دیگر از سوییچ‌ها چند درگاه ۱ گیگابیتی و چند درگاه ۱۰ گیگابیتی دارند. سوییچ‌های دسته دوم برای شبکه‌های کوچک‌تر خیلی بهتر هستند به دلیل اینکه هم کامپیوترهای ۱ گیگابیتی و هم کامپیوترهای ۱۰ گیگابیتی می‌توانند با هم در شبکه قرار گیرند.

۲- کارت شبکه PCI ده گیگابیتی به میزان کامپیوترهای شبکه

بعضی کامپیوترهای سرور و ایستگاه کاری حال حاضر روی مادربورد مجهز به درگاه شبکه ۱۰Gbps می باشند و کار شما را آسان خواهد کرد. ولی در غیر این صورت؛ احتیاج به کامپیوتر و کارت شبکه ۱۰ گیگابیتی دارید. خرید به تنهایی یک کارت شبکه هم کافی نخواهد بود و می بایست کامپیوتر از پردازنده، حافظه رم، مادربورد و سایر سخت‌افزارهای مورد نیاز برای کار در ۱ شبکه ۱۰ گیگابیتی برخوردار باشد.

خوش‌بختانه؛ در یکی دو سال اخیر، چندین کمپانی اقدام به ارائه کارت‌های شبکه ۱۰ گیگابیتی برای مصارف خانگی یا اداری کوچک نموده اند. در گذشته کارت‌های شبکه PCIe ده گیگابیتی محدود به چند نمونه و خیلی گران‌ قیمت بودند.

۳- کابل Cat۵e به بالا در اندازه مورد نیاز

بهتر است کابل‌های با کیفیت بهتری مثل کابل Cat۶a یا Cat۷ را بخرید تا سرعت و کیفیت زیادتری روی شبکه داشته باشید. البته؛ هر چه رده کابل‌ها بیشتر باشد کیفیت ساخت بهتری دارند؛ قیمتشان هم بیشتر خواهد شد. و در صورتی که احتیاج به کابل‌کشی طولانی داشته باشید؛ همان Cat۵e خوب است اما برای اتصالات نزدیک‌تر از کابل‌های بهتری استفاده نمایید.

۴- لوازم ذخیره‌ سازی ۱۰ گیگابیتی

چنان چه از تجهیزات ذخیره‌سازی مثل NAS استفاده می نمایید؛ می بایست دستگاه مناسب شبکه ۱۰ گیگابیتی تهیه نمایید یا دستگاه NAS که درگاه ۱۰Gbps داشته باشد. بعضی کالاهای بازار در کنار درگاه شبکه اترنت ۱ گیگابیت؛ یک درگاه شبکه ۱۰ گیگابیتی هم دارند. بعضی تجهیزات رده بالای دسکتاپ یا رکموند به شکل کلی برای ۱ شبکه ۱۰ گیگابیتی ایجاد شده‌اند و از درگاه‌های ۱۰Gbps سود می‌برند.

مطلب مرتبط:

خودمان مودم داشته باشیم بهتر است یا از مودم سرویس‌دهنده ها استفاده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.