خودمان مودم داشته باشیم بهتر است یا از مودم سرویس‌دهنده ها استفاده کنیم؟

خودمان مودم داشته باشیم بهتر است یا از مودم سرویس‌دهنده ها استفاده کنیم؟

در این مطلب می خواهیم در مورد اینکه خودمان مودم داشته باشیم بهتر است یا از مودم سرویس‌دهنده ها استفاده کنیم؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. چند سال قبل ، زمانی که برای اینترنت ADSL ثبت‌نام می‌کردید؛ شرکت‌های ISP شما را وادار می‌کردند که از مودم های آن‌ها استفاده نمایید. این روزها هم زمانی که برای اینترنت همراه ۴G ثبت‌نام می‌کنید؛ عمدتا نمایندگی‌های اپراتورها از شما در خواست می کنند یکی از مودم روترهای همراه آنها را بخرید.

خودمان مودم داشته باشیم بهتر است یا از مودم سرویس‌دهنده ها استفاده کنیم؟

از کدام‌ استفاده کنیم بهتر است؟

به شکل قاطع نمی‌توان گفت خرید یک مودم به شکل آزاد از بازار بهتر از دریافت مودم اپراتور و ISP می باشد و برعکس!

این معادله و تصمیم‌گیری به پارامترهای گوناگونی بستگی دارد. نوع و مدل مودم اثرگذاری زیادی دارد؛ این که انتظار و احتیاج شما چیست و هزینه مودم ISP با قیمت بازار چه فرق هایی دارد؟

برای مثال: الان، شرکت ایرانسل چندین مودم ۴G LTE به مشترکان خود توصیه می کند که بینشان هم مودم ضعیف و ساده وجود دارد و هم مودم‌هایی مثل CA۶۰ و FD-M۶۰ را عرضه خواهد کرد که جزو مناسب ترین مودم‌های ۴.۵G بازار به شمار می روند.

در صورتی که شما کاربری باشید که قصد دارید مودم روتر ۴.۵G پرقدرتی خریداری کنید؛ دریافت یکی از مودم‌های بالا برایتان خیلی مناسب است اما چنان چه کاربری هستید که یک مودم همراه معمولی ۴G می‌خواهید؛ احتمالا رفتن به بازار و خرید یک مودم برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود. پس ؛ نمی‌توان گفت تمامی مودم‌های شرکتی ضعیف و بی‌کیفیت می باشند یا اینکه قیمتی ارزان‌تر از مودم‌های بازار دارند.

مزیت مودم‌هایی که اپراتورها و شرکت‌های اینترنتی می‌دهند:

۱- به شکل معمول ارزان‌تر از مودم‌های بازار یم باشند و به‌صرفه‌تر نشان خواهند داد.

۲- متخصصان شرکت سرویس‌دهنده اینترنت یا اپراتور موبایل روی آنها خدمات می‌دهند. برای مثال نصب و راه‌اندازی راحت ، گارانتی عوص کردن و تعمیر یا راهنماهایی‌های گوناگون موقع بروز مشکل

۳- از هماهنگی اینترنت و سیم‌کارت با مودم روتر اطمینان‌خاطر خواهید داشت. برای مثال بعضی از مودم‌های TD-LTE بازار احتمال دارد با سیم‌کارت اپراتور شما کار نکنند.

مزیت های مودمی که خودتان از بازار خریداری می کنید:

۱- آزادی زیادتری برای خرید یک مودم روتر مناسب احتیاج دارید.

۲- می‌توانید مودم روتر با قدرت و سرعت زیادتر، درگاه‌های اترنت و USB بسیاری بخرید.

۳- می‌توانید یک مودم روتر به شکل کاملا بروز و باکیفیت به جای مودمی قدیمی انتخاب نمایید.

۴- امکان استفاده از مودم روتر را برای اپراتورها یا شرکت‌های اینترنتی دیگر هم دارید.

۵- تجهیزات جانبی هماهنگ با مودم روترتان انتخاب نمایید.

چند نکته مهم موقع تصمیم‌گیری:

در آخر ، به شما پیشنهاد می‌کنیم موقع خرید یک مودم روتر یا دریافت یک مودم از شرکت‌ها؛ نکته های اصلی زیر را رعایت نمایید:

۱- در صورتی که حق انتخاب داشته باشید؛ حتما مطالعه و مقایسه کنید. چشم بسته مودم کمپانی ها را تحویل نگیرید و بروید در بازار و اینترنت قیمت و مشخصات آن را تحقیق کنید.

۲- از خودتان بپرسید این مودم شرکت احتیاجات شما را رفع خواهد کرد. در  صورتی که مودم شرکتی یک درگاه LAN دارد اما شما احتیاج به چند درگاه LAN داشته باشید یا می بایست درگاه‌ها یک گیگابیتی باشند؛ مشخص است که می بایست خودتان مودم روتر خریداری کنید.

۳- بودجه خودتان را بررسی نمایید. بعضی ایده‌آل شما یک مودم روتر گران‌قیمت در بازار می باشد اما این‌قدر پول در جیب‌تان نمی باشد و فعلا می بایست مودم اپراتور و ISP را بگیرید.

۴- در صورتی که شرکت سرویس‌دهنده اینترنت چند مودم به شما پیشنهاد می‌کند؛ از بین‌شان بهترین مدل را برای خود انتخاب نمایید.

۵- معمولا چنان چه خودتان مودم خریداری کرده باشید؛ نصب و راه‌اندازی آن هم برعهده خودتان می باشد و شرکت‌ها خدماتی به شما نخواهند داد. بنابر این؛ چنان چه با نصب مودم آشنایی نداشته باشید یا شخصی در نزدیکی شما نیست که چنین کاری برایتان انجام دهد؛ بهتر است مودم را از شرکت‌ها بگیرید!

مطلب مرتبط :

قرارداد پشتیبانی شبکه و نگهداری کامپیوتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *