چند روش ایمن کردن روتر بی‌سیم برای رو به رو شدن با بدافزار VNPFilter

چند روش ایمن کردن روتر بی‌سیم برای رو به رو شدن با بدافزار VNPFilter

در این مطلب می خواهیم چند روش ایمن کردن روتر بی‌سیم برای رو به رو شدن با بدافزار VNPFilter را به شما آموزش دهیم. حتما این روزها در مورد بدافزار VPNFilter چیزهایی به گوشتان خورده است. این بدافزار تابه حال نزدیک به ۵۰۰ هزار روتر بی‌سیم را آلوده کرده و چندین مرکز تحقیقاتی امنیتی از جمله مرکز ماهر گفته که هدف بعدی این بدافزار ورود به ایران و حمله به روترهای کاربران ایرانی می باشد.

بدافزار VPNFilter تا به حال در ۵۴ کشور به چشم خورده است و برخلاف دیگر بدافزارها با ریست یا بازگردانی تنظیمات روترهای بی‌سیم به وضعیت اولیه یا کارخانه از بین نمی رود. این بدافزار جای مطمئنی برای اجرای کدهای خود پیدا کرده است و پس از آغاز به گردآوری اطلاعات برای سرورهای مشخصی ارسال می شود.

چند روش ایمن کردن روتر بی‌سیم برای رو به رو شدن با بدافزار VNPFilter

از کجا بفهمیم که به بدافزار VPNFilter آلوده شده ایم؟

فعلا راهی اطمینان از آلوده شدن روترمان به این بدافزار وجود ندارد. کاربران معمولی به خاطر پیچیده بودن این بدافزار، قابلیت شناسایی و ردگیری آن را ندارند.

اما مراکز تحقیقاتی فهرستی از روترهای بی‌سیم آسیب‌پذیر و آلوده شده تا به حال به وسیله ی بدافزار VPNFilter گردآوری کردند. کاربران می‌توانند به فهرست دستگاه‌های آسیب‌پذیر در رو به رو شدن با این بدافزار مراجعه و تحقیق کنند در مورد اینکه آیا روتر بی‌سیم آنها هم جزو این فهرست می باشد یا خیر؟

بیشتر بخوانید: ۵ باور اشتباه در مورد برون سپاری پشتیبانی شبکه

معمولاً روترهای آسیب‌پذیر از شرکت‌های لینک‌سیس، میکروتک،  نت‌گیر، کیونپ و تی‌پی‌لینک می باشند. البته، به طور حتم دستگاه‌ها و دیگر روترها هم در معرض خطر و آلوده شدن می باشند و کاربران بهتر است فارغ از اسم و برند روتر، اقدامات امنیتی لازم را انجام دهند.

اقداماتی که باید موقع آلوده شدن روتر انجام دهید

کارشناسان امنیتی گفته اند که چنان چه کاربری یکی از روترهای آسیب‌پذیر را داشته باشد؛ بهتر است فکر کند به این بدافزار آلوده شده و برای از بین بردن مشکل، اول روتر بی‌سیم را ریست سخت نماید و بعد به سراغ بروزرسانی فریم‌ویر برود. بازگرداندن روتر به تنظیمات اولیه و بعد از آن نصب و راه اندازی تازه ترین بسته فریم‌ویر احتمالا بتواند کاربران را از دست بدافزار VPNFilter خلاص کند.

آپدیت یا بروزرسانی فریم‌ویر

در صورتی که آخرین ورژن فریم‌ویر انتشار داده شده  باشد برای روتر بی‌سیم‌تان نصب کرده باشید؛ کمتر در معرض آلوده شدن به بدافزار VPNFilter قرار خواهد گرفت.

کارشناسان امنیتی گزارش دادند این بدافزار از آسیب‌پذیری‌های قدیمی روترهای بی‌سیم برای نفوذ به شبکه استفاده خواهد کرد. پس؛ یکی از مناسب ترین روش‌ها برای رو به رو شدن با آن، نصب فریم‌ویرهای جدید می باشد. همین امروز به سایت شرکت سازنده روتر بی‌سیم‌تان مراجعه کنید و اگر نسخه فریم‌ویر جدیدی منتشر شده، سریعاً آن را دانلود و نصب نمایید.

نصب و راه اندازی آنتی‌ویروس

یکی دیگر از اقدامات بازدارنده و مقابله‌کننده با بدافزار VPNFilter می‌تواند نصب یک آنتی‌ویروس مناسب روی سیستم‌عامل ویندوز باشد. آنتی‌ویروس‌ها می‌توانند از دستگاه‌های متصل به شبکه یا پروسه‌ها در رو به رو شدن با نفوذ بدافزارها محافظت نمایند. مواظب باشید حتما یک آنتی‌ویروس اصل و مطمئن نصب نمایید. بسته‌های آنتی‌ویروس رایگان را از روی هر سایتی دانلود نکنید چون خود این نرم‌افزارها احتمال دارد فریبنده و جعلی باشند.

عدم نصب فیلترشکن VPNFilter

بعضی گزارش‌ها نشان داده است کاربران با فیلترشکن VPNFilter آلوده شدند. فایل‌های نصب این فیلترشکن با اسم بدافزار شبیه هستند و احتمال جعلی یا گمراه‌کننده بودن آنها خیلی است. از نصب و راه اندازی چنین فیلترشکن‌هایی یا هر وی‌پی‌ان دیگری ممانعت کنید تا امنیت سیستم شما بهتر تامین گردد.

مطلب مرتبط:

چند ترفند برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای لپ‌تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.