چند ترفند برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای لپ‌تاپ

چند ترفند برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای لپ‌تاپ

در این مطلب می خواهیم برای شما دوستان عزیز چند ترفند برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای لپ‌تاپ را به شما آموزش دهیم. وای‌فای یکی از مضرترین احتیاجات کاربران لپ‌تاپ به شمار می رود. در منزل، در کافی‌شاپ، در محل کار، در هتل، سر پروژه، اتاق ویدیو کنفرانس و جلسه های اداری بیرون از دفتر؛ تقریبا همه‌جا احتیاجاتی می باشد که یک لپ‌تاپ به شبکه‌های بی‌سیم اتصال می دهد تا از اینترنت استفاده نماید. که لپ‌تاپ‌های قدیمی را هم می‌توان با اضافه کردن یک دانگل شبکه USB بدان؛ برای استفاده از یک وای‌فای پرسرعت مجهز نمود.

عامل های محیطی اثر گذار بر وای‌فای:

چند ترفند برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای لپ‌تاپ

احتمال دارد برای کم کردن سرعت وای‌فای یا ضعیف بودن سیگنال‌های دریافتی؛ از خود لپ‌تاپ یا کارت شبکه و سیستم‌عامل نباشد. عامل های محیطی بسیاری هستند که می‌توانند قدرت و محدوده برد اثرگذار سیگنال‌های وای‌فای را کم کند.

راه‌ حل مناسب برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای: 

۱- عامل های محیطی ضعیف کننده وای‌فای در منزل یا محل کار را شناسایی و از بین ببرید یا از آنها دوری کنید.

۲- با عوص کردن جای روتر یا لپ‌تاپ و آزمایش کردن حالت‌های گوناگون ؛ تلاش کنید سرعت و قدرت وای‌فای را بیشتر کنید . هرچقدر روتر در مرکز یک سالن یا منزل نصب شود و لپ‌تاپ بدون مانعی مثل دیوار بدان نزدیک و متصل باشد؛ سرعت وای‌فای زیادتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چند دستگاه می تواند به مودم یا روتر من وصل شود؟

۳- در صورتی که امکان منتقل کردن لپ‌تاپ را نداشته باشید؛ یک دستگاه اکستندر (تقویت‌کننده) وای‌فای بخرید و در نزدیک‌ترین محل به لپ‌تاپ‌تان متصل کنید تا سیگنال‌های وای‌فای به شکل تقویت‌شده به دست شما برسد. می‌توانید لپ‌تاپ را با کابل شبکه به دستگاه اکستندر اتصال دهید. تقویت‌کننده‌های دیواری هم کوچکتر و هم بهتر می باشند.

۴- تعداد کاربران و دستگاه‌هایی که به روتر اتصال پیدا می کنند را کم کنید یا روی روتر دوم تنظیم نمایید تا سرعت و پهنای‌باند زیادتری برای شما مهیا گردد.

نرم‌افزار و سخت‌افزار لپ‌تاپ

چند ترفند برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای لپ‌تاپ

مظنون بعدی کم کردن سرعت و قدرت وای‌فای روی لپ‌تاپ؛ نرم‌افزار و سخت‌افزار خود لپ‌تاپ می باشد. احتمال دارد لپ‌تاپ شما بسیار قدیمی باشد و سخت‌افزار آن سرعتی زیادتر از آن‌چه هست را پشتیبانی نخواهد کرد. مشکلات نرم‌افزاری روی لپ‌تاپ هم می‌توانند در ضعیف کردن وای‌فای نقش داشته باشند. نداشتن نصب صحیح کارت شبکه لپ‌تاپ یا استفاده از یک درایور اشتباه هم اثر گذار می باشند.

راه‌ حل های مناسب برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای: 

۱- درایور و فریم‌ ویر کارت شبکه وای‌فای لپ‌تاپ را آپدیت کنید. در صورتی که بسته بروزرسانی برایش انتشار داده نشده است؛ تلاش کنید آن را حذف و مجددا نصب نمایید.

۲- سیستم‌عامل روی لپ‌تاپ را بروز و سرحال نگه دارید. تجربه‌هایی بسیاری در دست می باشد که یک لپ‌تاپ با سخت‌افزار خوب اما سیستم‌عامل آلوده و ویروسی، قدیمی و بروز نشده؛ اجازه نخواهد داد سرعت شبکه زیاد شود.

۳- در صورتی که بودجه درستی دارید؛ یک کارت شبکه خارجی برای لپ‌تاپ بخرید. حداقل می‌توانید یک کارت شبکه از دوست و آشنایی قرض بگیرید و با آن سرعت وای‌فای را بسنجید تا اطمینان حاصل کنید مشکل از کارت شبکه لپ‌تاپ می باشد.

۴- بهتر است در صورتی که قصد خرید یک کارت شبکه خارجی را دارید؛ یک دانگل شبکه USB دو بانده با پشتیبانی از استاندارد ۸۰۲.۱۱ac و دارای آنتن خارجی بخرید.

نرم‌افزار و سخت‌افزار روتر

مشکل کم شدن سرعت وای‌فای روی لپ‌تاپ می‌تواند از روتر باشد. روترهای قدیمی و بروز نشده؛ روترهایی با فریم‌ویرهای قدیمی و آسیب‌ پذیر، روترهایی که آلوده شدند و معمولا پهنای‌باند آنها برای مقاصد هکرها مورد استفاده قرار می گیرد و علت های دیگر همگی می‌توانند عامل کم شدن اینترنت و وای‌فای روی لپ‌تاپ باشند.

چنان چه سرعت وای‌فای لپ‌تاپ شما در خانه خوب است اما در محل کار بسیار کم می شود؛ می بایست به روتر و سخت‌افزار شبکه مشکوک باشید.

راه‌ حل های مناسب برای بیشتر کردن سرعت وای‌فای:

۱- اولین کاری که باید انجام دهید، بروزرسانی فریم‌ویر روترتان باشد. بعضی وقت ها یک ریستارت و بروزرسانی فریم‌ ویر می‌تواند سرعت وای‌فای را چندین برابر کند.

۲- تنظیمات شبکه‌های بی‌سیم روی روتر را بررسی نمایید. در صورتی که خودتان به شکل کامل به این تنظیمات مسلط  نیستید؛ از دیگران درخواست کمک کنید.

۳- در صورتی که برایتان مقدور است؛ روتر قدیمی و ضعیف را با یک روتر دو بانده نسل جدید AC تعویض کنید.

مطلب مرتبط:

خودمان مودم داشته باشیم بهتر است یا از مودم سرویس‌دهنده ها استفاده کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.