تنظیماتی که باید در مورد مودم بدانید و انجام دهید

تنظیماتی که باید در مورد مودم بدانید و انجام دهید

در این مطلب قصد داریم در مورد تنظیماتی که باید در مورد مودم بدانید و انجام دهید توضیحاتی و نکاتی را به شما آموزش دهیم. نظرسنجی ها نشان داده است بعضی از افرادی که هیچ تصوری در مورد امنیت روترهای بی‌سیم ندارند و اطلاعی ندارند اولین کاری که می بایست انجام دهند؛ ایمن کردن روتر با عوض کردن رمزعبور پیش‌فرض می باشد.

بیش از ۸۲ ٪ از ۲۲۰۵ نفر شرکت‌کننده در این نظرسنجی هیچوقت رمزعبور پیش‌فرض روتر خود را عوض نکرده اند. به طور مشابه، ۸۲ ٪ هیچوقت اسم شبکه پیش‌فرض روتر را عوض نکردند. بدتر اینکه ۸۶ ٪ این اشخاص هیچوقت فریم‌ویر روتر بی‌سیم را آپدیت نکردند. همین‌طور؛ ۷۰ ٪ این اشخاص هیچوقت بررسی نکردند آیا یک دستگاه یا کاربر ناشناس در شبکه‌شان وجود دارد یا نه ! ۶۹ ٪ هم هیچوقت رمزعبور پیش‌فرض وای‌فای را عوض نکرده اند. بسیاری از افراد گفتند هیچوقت این کارها را روی روترهای بی‌سیم یا وای‌فای خانگی خود انجام ندادند و ۴۸ ٪  نمی‌دانستند چرا که می بایست این تنظیمات را انجام دهند.

تنظیماتی که باید در مورد مودم بدانید و انجام دهید

نظرسنجی بالا به وسیله ی سایت انگلیسی Broadband Genie و از کاربران این کشور صورت گرفته است و این وضعیت اسف‌بار را نشان می‌دهد. حالا فکر کنید در کشورهای با دانش پایین تر مثل ایران وضع چگونه باشد! فکر نکنید وضعیت کاربران کانادایی یا امریکایی بهتر است. در یک نظرسنجی دیگر از کاربران امریکایی؛ ۳۴ ٪ کسانی که جواب داده اند اصلا آگاه نبودند ماجرا چیست و چطورری باید انجام‌اش دهند. ۶ ٪ گفتند درک نمی‌کنند چرا می بایست این تنظیم صورت گیرد و ۳ ٪ گفتند کار با فریم‌ویروهای روترهای بی‌سیم دشوار است. فقط ۵۲ ٪ افراد گفتند می‌دانند که می بایست چنین کاری انجام دهند. انتظار نداریم تمامی افراد خانگی با تنظیمات و پیکربندی روترهای بی‌سیم آشنا باشند اما  حداقل چیزی که می بایست بدانند؛ عوض کردن رمزعبور پیش‌فرض روتر می باشد.

علت عوض کردن رمز عبودم روتر چیست؟

هر روتر بعد از اینکه از کارخانه بیرون می آید و به دست کاربر می‌رسد؛ یک رمزعبور پیش‌فرض برای ورود به پنل مدیرتی دارد. رمزهایی مثل ۱۲۳۴ یا Admin یا اسم خود روتر که همه می‌دانند و حتی روی جعبه روتر یا پنل پشتی آن درج شده است.

کاربران یا مدیران شبکه یا نصب کننده های اینترنت برای نخستین بار با این رمز وارد پنل مدیریتی روتر شده و نخستین  کاری که می بایست انجام دهند؛ عوض کردن این رمزعبور می باشد. چون هکرها فهرستی از رمزهای‌ عبور روترهای بی‌سیم را دارند و لازم است از راه دور به روتر شما دسترسی پیدا کنند تا روتر را هک کنند یا وارد شبکه وای‌فای شما شده و نرم‌افزارهایی برای شنود و سرقت اطلاعاتتان؛ مخصوصا اطلاعات بانکی نصب کنند.

حتی می‌توانند مدیریت روتر را از دست بدهید و کاری کنند که شما هیچوقت به وای‌فای یا اینترنت خودتان اتصال نداشته باشید. نمی‌توان زیاد کاربران را سرزنش نمود چرا نمی‌توانند با فریم‌ویرهای روترهای بی‌سیم کار کنند یا چرا رمزعبور پیش‌فرض روتر را عوض نکردند اما حداقل انتظار این است از افراد آگاه درخواست کنند برایشان چنین کاری انجام دهند یا زمانی که نصب کننده های اینترنت به منزلشان مراجعه می‌کنند؛ تقاضا کنند چنین تنظیمی هم صورت گیرد.

البته؛ به تازگی بعضی از روترهای بی‌سیم به شکل پیش‌فرض در نخستین ورود به پنل کاربری رمز را عوض می کنند یا بعضی روترهای مش وای‌فای به شکل اتوماتیک فریم‌ویر را آپدیت خواهند کرد اما باز هم کاربران می بایست حداقل کاری انجام دهند چک کردن رمزعبور پیش‌فرض روتر و تغییر آن است.

مطلب مرتبط:

چند دستگاه می تواند به مودم یا روتر من وصل شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.