آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه

آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه

در این مطلب می خواهیم آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه را برای شما ارائه کنیم . کابل‌های شبکه در اندازه و قیمت‌های گوناگونی به سادگی در دسترس ما می باشند. کافیست خودتان را به یک مغازه تجهیزات موبایل و کامپیوتر رسانده تا هر نوع کابل شبکه اترنتی را به شما بدهد. ولی بعضی وقتها احتیاج به کابلی با طول زیاد دارید که در بازار نیست. با این آموزش شما می توانید در هر اندازه که می خواهید کابل شبکه اترنت درست کنید.

آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه

برای درست کردن یک کابل شبکه احتیاج به وسایل پایین داریم:

۱- کابل اترنت به اندازه‌ای که احتیاج شما است. این کابل می‌تواند از نوع Cat ۵ یا Cat ۶ باشد.

۲- ابزار سیم‌لخت‌ کنی که کریمپر داشته باشد. این وسیله به آچار شبکه هم معروف می باشد

۳- کانکتور RJ۴۵

۴- تستر کابل شبکه

۵- قیچی

چنان چه ابزار تستر کابل شبکه در دسترس ندارید؛ می‌توانید بعد از درست کردن کابل شبکه، با بهره گیری از دو لپ‌تاپ یا یک لپ‌تاپ و کامپیوتر، آن را آزمایش کنید. در بعضی از فروشگاه‌ها، همه ی وسایل بالا در یک جعبه‌ابزار قرار داشته و به شما تحویل داده می‌شود. چنان چه تصور می‌کنید برای دفعه های زیادی احتیاج به ساختن کابل شبکه خواهید داشت؛ توصیه می‌کنیم یک جعبه‌ ابزار شبکه را بخرید.

آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه

۱- به اندازه کافی و مورد نیاز روکش روی کابل شبکه را بردارید. این کار را می‌توانید با یک قیچی یا سیم‌لخت‌ کن انجام دهید:

۲- به آرامی رشته سیم‌های جفتی تاب داده شده را از هم جدا کنید تا به ژاکت کابل شبکه دست پیدا کنید. ژاکت همان محوری می باشد که کابل‌ها دور آن تابیده شده‌اند. با آچار شبکه و تیغه آن، می بایست این ژاکت را بدون آسیب زدن به سیم‌ها ببرید. اینکار را با قیچی هم می‌توان انجام دهید.

در مرحله بعد، سیم‌های جفتی را به درستی از هم جدا نمایید تا ۸ سیم هم اندازه و جدا از هم داشته باشید. با پیچاندن برعکس سیم‌ها از همدیگر جدا خواهند شد:

۳- در این مرحله می بایست هشت سیم را به شکل استاندارد T۵۶۸B کابل استریت مرتب‌سازی نموده تا کانکتور RJ۴۵ را سوار کنید. از راهنمای رنگی پایین برای این چینش سیم‌ها می توانید استفاده کنید:

آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه

در صورتی که تا به حال متوجه نشدید که سیم‌ها چطوری می بایست مرتب شوند؛ از جدول پایین می توانید استفاده کنید:

آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه

۴- حالا این سیم‌های مرتب شده را با توجه وارد کانکتور RJ۴۵ نمایید. توجه داشته باشید که سیم‌ها نباید بزرگ و کوچک باشند. چنان چه اندازه سیم‌ها برابر نیست؛ با قیچی یک برش بزنید تا تمام آنها برابر شوند.

۵- بنابر این از اینکه اطمینان حاصل کنید که هر سیم به شکل کلی در کانکتور قرار دارد ؛ با استفاده از آچار شبکه کانکتور RJ۴۵ را پرس نمایید. می بایست کانکتور RJ۴۵ را داخل ابزار Crimping بگذارید و ۲ دسته را با انگشتان خود فشار دهید:

۶- این مرحله ها را برای یک سر دیگر کابل شبکه انجام دهید تا کابل اترنت شما کامل و آماده استفاده باشد.

۷- برای آزمایش کابل شبکه می‌توانید از تستر کابل شبکه استفاده نمایید. راهکار دیگر، متصل کردن ۲ لپ‌تاپ به همدیگر با کابل شبکه تا مطمئن شوید که به شکل صحیح کار می‌کند.

مطلب مرتبط:

چند دستگاه می تواند به مودم یا روتر من وصل شود؟

No Comments to “ آموزش قدم به قدم درست کردن کابل شبکه”

  1. علی قاسمی says :پاسخ

    بسیار مفید بود. ممنون از وقتی ک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *