5 مورد از ابزارهای مانیتورینگ شبکه رایگان و غیر رایگان

شبکه‌های کامپویتری را می‌توان قلب تپنده هر مجموعه ای در نظر گرفت؛ که اگر نظارت درست و به موقعی روی نحوه عملکرد آن انجام نگردد، احتمالاً مجموعه را با عواقب جبران ناپذیری رو به رو خواهد کرد. شرکت رایان پشتیبان، فعال در زمینه خدمات شبکه ، پشتیبانی شبکه و طراحی شبکه های کامپیوتری ، در این مقاله قصد دارد شما را با بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه رایکان و غیر رایگان آشنا کند. پس اگر به تازگی با مفهوم مانیتورینگ یا پایش شبکه آشنا شده‌اید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

اهمیت مانیتورینک شبکه در چیست؟

زمانی که صحبت از پشتیبانی و نگهداری از شبکه می‌شود، باید هم به جنبه سخت‌افزاری شبکه و هم به امنیت نرم‌افزارهای موجود در شبکه به یک میزان توجه شود. مسلماً زمانی که تعداد سیستم‌های موجود در یک شبکه کامپیوتری بیشتر شود، سختی نظارت بر شبکه نیز بیشتر شده چرا که با ایجاد یک خرابی جزئی در یک بخش از شبکه، احتمال آنکه کارایی کل سیستم دچار مشکل شود، وجود دارد.

به همین خاطر، در صورتی که قصد دارید به عنوان مدیر یک مجموعه، به موقع از نواقص موجود در شبکه مطلع شوید، باید با استفاده از انواع ابزارهای مانیتورینگ شبکه، استفاده کنید. لازم است ذکر شود که هیچ‌یک از این نرم افزاها مسئولیت امنیت شبکه را به عهده ندارند. بلکه بدون نیاز به یک نیروی انسانی، در کوتاه‌ترین زمان ممکن، شما را از مواردی نظیر حمله به شبکه، خروج یک سیستم از شبکه و … مطلع می‌کند. در نتیجه شما با این آگاهی، می‌توانید تصمیمات لازم را گرفته و اجرا نمایید.

بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه رایگان و غیر رایگان کدامند؟

در ادامه به معرفی برخی از ابزارهایی که برای پایش شبکه استفاده می‌شوند، می‌پردازیم. به خاطر داشته باشید این که کدام یک از این ابزارها برای شما بهتر هستند، به نیاز و بودجه شما برای انجام این کار بستگی دارد؛ بنابراین در صورتی که در مورد انتخاب سؤال یا ابهامی دارید، می‌توانید از خدمات مشاوره شبکه‌های کامیپوتری رایان استفاده نمایید.

5 مورد از ابزارهای مانیتورینگ شبکه رایگان و غیر رایگان

ابزار WebTitan

اگر به دنبال یک راه حل جامع در مورد نظارت، کنترل و مخافظت از داده‌ها در برابر انواع حملات هستید، استفاده از ابزار WebTitan را به شما توصیه می‌کنیم. با استفاد از این ابزار، می‌توانید یک خط مشی مشخص برای برخی از کاربران جهت حفاظت از داده‌ها در برابر برخی از حملات، تعیین نمایید. چرا که این پلتفرم که مبتنی بر ابر کار می‌کند، می‌تواند از سیستم‌های موجود در شبکه در برابر سایت‌های فیشینگ و انواع بدافزارها محاظفت کرده و اجازه ورود آنها به شبکه اطلاعاتی شما را ندهد.

علاوه بر این، با استفاده از گزارشی که این ابزار در اخیتار شما قرار می‌دهد، می‌توانید متوجه عملکرد سیستم و امنیت موجود در بخش‌های مختلف شده و اطلاعات لازم از این گزارش را در اختیار افراد مربوطه قرار دهید.

قیمت ابزار WebTitan بسته به مدت زمان خرید و تعداد کاربران شبکه متفاوت است. به عنوان مثال اکر به صورت ماهیانه از این ابزار استفاده کنید، باید به آزاری هر کاربر ۱٫۴۴ دلار پرداخت نمایید. اما اگر به طرح خریداری شده دارای اعتبار ۱ ساله باشد، هزینه به ازای هر کاربر به ۱٫۲۹ دلار کاهش می‌یابد.

ابزار Pulseway

Pulseway را می‌توان به عنوان یکی از بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه رایگان و غیر رایگان در نظر گرفت، چرا که داده‌های عملکرد سیستم را به صورت زمان واقعی و در لحظه در اختیار مدیر مجموعه قرار می‌دهد. از این ابزار می‌توانید برای تمام سیستم‌های مک، ویندوز و لینوکس استفاده کنید.

علاوه بر این، استفاده از این ابزار برای تلفن‌های همراه نیز ممکن است؛ بنابراین شما هرکجا که باشید، تنها با اتصال به این برنامه از طریق اینترنت، می‌توانید از نحوه عملکرد تمام دستگاه‌های موجود در شبکه، مطلع شوید.یکی دیگر از مزایای اصلی این ابزار پایش شبکه، امکان استفاده از آن با سایر نرم‌افزارها به صورت همزمان و یک پارچه است. به عنوان مثال، شما می‌توانید از نرم‌افزارهای Kaspersky و Webroot جهت تأمین امنیت این شبکه به همراه این بازار تحلیل و بررسی استفاده کنید.

در صورتی که قصد استفاده شخصی از این ابزار را دارید، نیازی به پرداخت هزینه نیست و ابزار رایگان در اختیارتان خواهد بود. اما در صورتی که به صورت تیمی باید از این ابزار استفاده کنید، بسته به تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه و همچنین پلترفم‌های موجود، هزینه متفاوت خواهد بود.

5 مورد از ابزارهای مانیتورینگ شبکه رایگان و غیر رایگان

ابزار Atera

Atera یکی دیگر از بهترین ابزارهای مانیتورینگ شبکه است که طیف وسیعی از امکانات حرفه ای را در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از این ابزار که مبتنی بر ابر کار می‌کند، شما می‌توانید در لحظه به تمامی رایانه‌ها، فایل‌ها، برنامه‌ها و … دسترسی داشته و در صورت وجود مشکل، سریعاً از آن مطلع شوید.

با توجه به امکاناتی که این ابزار در اختیار شما قرار می‌دهد، دور از انتظار نیست که هزینه استفاده از آن به نسبت سایر ابزارها، کمی بیتشر باشد. شما برای استفاده ماهیانه از Atera باید ۷۹ دلار پرداخت نمایید!

ابزار Netwrix Auditor

Netwrix Auditor یکی از دیگر از ابزارهای موجود جهت پایش شبکه است که دارای امکانات متنوعی بوده و به راحتی با سایر برنامه‌ها جهت عملکرد بهتر همگام می‌شود. گرچه بر اساس بررسی‌های انجام شده، این ابزار دارای نسخه تلفن همراه نبوده و همین مسئله باعث کاربری سخت و مشکل آن می‌شود. امکان استفاده از برنامه‌های Active Directory ، Office 365 ، Windows ، Oracle DB و VMware به همراه این ابزار بدون هیچ مشکلی وجود دارد.

ابزار Panopta

Panopta برای افرادی که در حوزه که به دنبال دردسرهای نصب و راه اندازی نیستند، بسیار مناسب است. با استفاده از کتابخانه عظیمی که برای طراحی این نرم‌افزار در نظر گرفته شده‌است، شما می‌توانید از این ابزار تحت هر شرایطی تنها با چند کلیک، آن را نصب نموده و از داده‌هایی که در اختیارتان قرار می‌دهد، استفاده نمایید. البته، تصور نکنید که راحتی استفاده از این ابزار به معنای عملکرد ضعیف آن است. بلکه نه تنها سرعت بالایی در تحلیل و بررسی داده‌ها دارد، بلکه احتمال اخطار و هشدار بی‌دلیل را نیز به حداقل رسانده‌است. این ابزار دارای نسخه رایگان نیست و دارای دو طرح یکی با قیمت ماهیانه ۶ دلار و دیگری ۱۰ دلار است.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of