طراحی شبکه های کامپیوتری - آنچه که قبل از نصب و راه اندازی شبکه باید بدانید

طراحی شبکه های کامپیوتری

طراحی شبکه های کامپیوتری به روش‌های مختلف بسته به نیاز و گستردگی مجموعه به روش‌های مختلفی قابل انجام است. اما در میان این روش‌های مختلف، کدام یک برای یک مجموعه مناسب است؟ قبل از نصب و راه اندازی شبکه ، برای طراحی شبکه باید به چه مواردی توجه کرد؟ پاسخ به این سوالات، تأثیر چشمگیری در نتیجه نهایی اجرای شبکه دارد. چرا که طراحی شبکه اولین و مهمترین گامی است که قبل از نصب و راه اندازی شبکه باید به آن توجه شود.

مراحل طراحی شبکه های کامپیوتری

تشخیص و تعیین نیاز مشتری و تجهیزات شبکه

طراحی شبکه های کامپیوتری با جمع‌آوری اطلاعات از مشتری آغاز می‌شود. برای انجام این کار و کسب اطلاعات مورد نیاز، شما باید در چندین جلسه با کارفرما شرکت کرده و با مهندسین و مدیران هر بخش به صورت مجزا صحبت کنید. در این صورت شما به عنوان طراح شبکه در یک شرکت خدمات شبکه در تهران یا سایر شهرهای ایران، به راحتی می‌توانید نیاز هر بخش را به منظور عملکرد بهتر شناسایی کنید.

پس اگر یک طراح شبکه هستید، در جلسات مشاوره حتماً به موضوعات زیر بپردازید:

  • اهداف کارفرما از اجرای شبکه در مجموعه. (کاهش هزینه، بهبود کیفیت سرویس دهی، اضافه کردن سرویس جدید)
  • شناسایی و تعیین برنامه‌ها و خدماتی که باید از طریق شبکه اجرا شوند.
  • تعیین محدودیت‌های مجموعه به منظور نصب و راه اندازی شبکه؛ بودجه اولیه جهت راه اندازی و پشتیبانی شبکه

بعد از آنکه اطلاعات لازم در رابطه با هریک از موارد گفته شده را کسب کردید، نوبت به آن می‌رسد که میزان اهمیت و تأثیرگذاری هر یک را در طراحی شبکه های کامپیوتری تعیین کنید. به عنوان مثال، کیفیت پشتیبانی و پاسخگویی به مشتری مهم‌تر است یا ارسال ایمیل به آنها؟! با انجام این کار متوجه خواهید شد که کدام یک از برنامه‌های موجود در شبکه نیاز به پهنای باند بیشتری داشته و باید به بهترین شکل ممکن در دسترس باشند.

از طرف دیگر، محدودیت‌های هر سازمان را هنگام طراحی شبکه کامپیوتری باید جدی گرفت. چرا که گاهی اوقات محدودیت‌های مالی و زمانی باعث می‌شود، اصولی که شما برای طراحی باید در نظر داشته باشید، متفاوت از سایر تجربه‌هایتان باشد.

طراحی شبکه های کامپیوتری - آنچه که قبل از نصب و راه اندازی شبکه باید بدانید

طراحی توپولوژی شبکه و راه حل‌ها

در مرحله دوم از طراحی شبکه های کامپیوتری، باید در از میان انواع شبکه های کامپیوتری از نظر نحوه اتصال و گستردگی، یکی را انتخاب کنید. در میان انواع توپولوژی های شبکه های کامپیوتری ، بهترین انتخاب مربوط به گزینه ای است که شما بتوانید از طریق آن با کمترین هزینه، شبکه ای با عملکرد بهینه طراحی کنید. برای آنکه بهترین انتخاب را برای نحوه اتصالات شبکه داشته باشید، بهتر است قبل از انتخاب تجهیزات سخت‌افزاری شبکه، تعیین کنید که چه برنامه‌هایی باید در شبکه اجرا شوند و هرکدام چه خصوصیاتی دارند. با انجام این کار مطمئن خواهید شد که تجهیزات سخت‌افزاری مورد نیاز شبکه را انتخاب کرده‌اید.

برنامه اجرای شبکه را تعیین کنید

در مرحله سوم، باید تعیین کنید که اجرای هر بخش چگونه انجام می‌شود و هر کدام به چه مقدار زمان نیاز دارند. در صورتی که برنامه مدون و مرحله به مرحله ای داشته باشید، می‌توانید در صورت ایجاد مشکل در هر مرحله، تنها بخش مورد نظر را مجدداً بررسی کرده و تغییرات لازم را اعمال نمایید.

قبل از نهایی کردن طراحی شبکه به صورت آزمایشی آن را اجرا کنید

برای آنکه مطمئن شوید همه چیز همان‌طور که باید انجام شده‌است، بهتر است قبل از تکمیل و نهایی کردن طرح، یک بار به صورت آزمایشی آن را اجرا کنید. با انجام این کار، نه تنها متوجه مشکلات و باگ‌های موجود می‌شوید، بلکه می‌توانید از نظر کارفرما مطلع شده و در صورت نیاز، تغییرات لازم را اعمال کنید. به خاطر داشته باشید که نه تنها در طراحی شبکه های کامپیوتری، بلکه در هر زمینه ای ممکن است همه چیز همان‌طور که فکر می‌کنیم پیش نرفته و نیاز به انجام برخی از اصلاحات باشد. پس چه بهتر که به موقع متوجه ایرادات شده و سریعاً به فکر راه حل باشیم.

طراحی شبکه های کامپیوتری - آنچه که قبل از نصب و راه اندازی شبکه باید بدانید

رشد احتمالی سازمان را در نظر بگیرید

طراحی شبکه های کامپیوتری باید کاملاً انعطاف‌پذیر و قابل توسعه انجام شود. هیچ‌کس نمی‌داند که در ۵ سال آینده چه اتفاقی برای یک سازمان خواهد افتاد. امکان دارد که تعداد کارمندان و خدماتی که مجموعه ارائه می‌دهد، بیشتر شده یا کاهش پیدا کند؛ بنابراین بهتر است که در طراحی شبکه توسعه احتمالی سازمان را در نظر بگیرید. به گونه ای که با کمترین هزینه، تغییرات مورد نیاز اعمال شوند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی مهمترین اصولی که هنگام طراحی شبکه های کامپیوتری باید در نظر داشت پرداختیم. لازم است ذکر شود که از بین مراحل گفته شده، تشخیص خواسته مشتری اهمیت زیادی دارد. چرا که اگر شما بهترین طراح شبکه هم باشید ولی موفق به اجرای طرح مد نظر وی نشوید، در کارتان موفق نخواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *