طراحی شبکه های کامپیوتری

طراحی شبکه های کامپیوتری

در قرن بیست و یکم که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است، مجموعه ها و سازمان ها هم با توجه تغییرات ایجاد شده در سبک کار و زندگی، برای اینکه از آخرین تکنولوژی ها جا نمانند می بایست پا به پای آن رو به جلو حرکت کنند. یکی از مهم ترین تکنولوژی های امروزه که در زندگی و سرعت کار ما هم تاثیر بسزایی دارد، شبکه است. منظور از شبکه، شبکه های کامپیوتری است. با اتصال رایانه ها به هم و ایجاد بستری مشترک با یکدیگر یا در اصطلاح شیر، می توان سرعت انجام امور و انتقال داده ها که همگی بصورت کاملا دستی در گذشته انجام می شد را افزایش چشمگیری داد. هدف از ایجاد یک شبکه، تسهیل در ارتباطات و به اشتراک گذاری داده هاست. برای برپایی یک شبکه کارآمد و به روز، نیاز به امری است که طراحی شبکه های کامپیوتری نام دارد.
پیش از ایجاد یک شبکه جدید، می باسیت طرح و برنامه ای برای اجرای آن داشت که این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در صورت فقدان طرح در هنگام اجرا و عملکرد، شبکه قطعا دچار مشکلات مختلفی خواهد شد. همچنین شبکه هایی که قبل از اجرایی شدن، طراحی نشده اند، قابلیت گسترش زیادی را دارا نخواهند بود. طراحی مناسب سبب می شود تا شبکه قابل اعتماد، قابل گسترش و مقرون به صرفه باشد و مشکلات پیچیده طراحی شبکه را برای ما آسان تر و مدیریت پذیرتر نماید. مشکلات در قسمت های مختلف تقسیم می شوند و اینکار به طراح شبکه کمک می کند تا با بهینه سازی سخت افزار و نرم افزار شبکه، وظایف خود را انجام دهد. زمانی که طراحی شبکه مورد بحث قرار می گیرد دسته بندی شبکه براساس تعداد دستگاه های تحت سرویس کمک زیادی را در طراحی انجام خواهد داد، طراحی شبکه به اندازه و نیاز سازمان بستگی زیادی دارد. به طور مثال بستر مورد نیاز برای یک شبکه کوچک با تعداد محدودی دستگاه نسبت به یک شبکه بزرگ با تعداد قابل توجهی دستگاه بسیار متفاوت تر می باشد که در آن المان زیادی در زمان طراحی شبکه باید در نظر گرفته شود.
طراحی شبکه های کامپیوتری معمولا بصورت لایه لایه انجام می شود و هر کدام از این لایه ها وظایف خود را بر عهده دارند. طراحی لایه ای مزایای بسیاری دارد و هر دستگاه در هر لایه وظیفه و عملکرد مشخصی دارد. این انعطاف پذیری و سازگاری باعث می شود این مدل بسیار بسیار قابل گسترش گردد، همچنین در صورت نیاز می توان از سرویس ماژول های مختلف در لایه های مختلف بهره مند شد که قابلیت های مانند ایجاد امنیت، استفاده از تقسیم بار و غیره را در اختیار طراح قرار می دهد.

طراحی شبکه های کامپیوتری چگونه انجام می شود

قبل از هر چیز باید محیطی را که باید برای آن , شبکه طراحی کنید بشناسید و قبل از هر اقدامی مشخص شود که قرار است به چه چیزی برسید و به دنبال چه هدفی هستید. شبکه به خودی خود چیزی نیست مگر یک زیرساخت ارتباطی و نبایستی بدون درک از یکایک کاربردها، ویژگی ها و نیازهای آن هیچ طرحی را پیشنهاد داد. دانستنی های تئوریک از تکنولوژی شبکه در کنار تجربه عملی از شبکه و شرایط حاکم بر محیطهای واقعی، به یک طرح قابل پیاده سازی منتهی خواهد شد، تجربه صرف یا دانش بدون تجربه به تنهایی کفایت نمی کند.
طراحی شبکه های وسیع و پیچیده را نمی توان بر روی کاغذ مدل کرد یا از مدلهای پیشنهادی دیگران استفاده نمود. پیشنهاد آن است که در طراحی کلان شبکه مدل پیشنهاد بدهید ولی در طراحی تفصیلی به مدل سازی صرف اکتفا نکرده و به بررسی های پیاده سازی دقیق بپردازید. طرحهایی که صرفا بر روی کاغذ هستند پس از پیاده سازی اشکالات خود را هویدا می کنند.
پس از پیاده سازی و تحویل یک شبکه , هزینه های ماهانه آن و هزینه های پشتیبانی (تعمیر و نگهداری) آن شروع می شود. بایک طراحی خوب می توان هر دوی این هزینه ها را (که گاه می تواند کمر شکن باشد) کاهش داد. به عنوان مثال شاید بتوان با صرف هزینه بیشتر (برای کابل کشی یا نصب لینکهای بی سیم) از خطوط WAN در طرح شبکه صرفنظر کرد. از طرفی یک طراحی خوب می تواند از تعداد نفرات لازم برای گروه پشتیبانی بکاهد.
از ارائه طرحهایی که صرفا بر مبنای تولیدات یک شرکت خاص تدوین می شوند خودداری کنید. برخی از طراحان محتاط سعی میکند فقط بر محصولات و راهکارهای یک شرکت خاص و راهکارهای پیشنهادی آن تکیه کنند. این دیدگاه می تواند گزینه های بهتر، کم هزینه تر و کار آمد تر را از طرح نهایی پس بزند. همیشه باید ساده ترین و کار آمدترین راهکار را ارائه کرد، خواه مبتنی بر محصولات یک شرکت و خواه تلفیقی از تولیدات مختلف باشد.
نبایستی طراحی صرفا بر اساس قواعد صلب و قوانین عمومی شبکه صورت بگیرد. طرح نهایی بایستی مطالبات نهایی خود را به شایستگی برآورده کند، حتی اگر مجبور باشید، برخی از قواعد رایج را زیر پا بگذارید. از سخت افزار و نرم افزاری در طرح شبکه خود بهره بگیرید که امتحان خود را پس داده باشند. تخطی از این اصل صرفا با توجیه کافی و در نظر گرفتن مخاطرات جانبی آن منطقی است.
اگر یک طراحی شبکه های کامپیوتری به درستی انجام نشده باشد یا از اصول کلی طرح عدول شده باشد, اضافه کردن یک ابزار جدید به شبکه یا اشکال زدایی آن، خود در حد یک پروژه طراحی وقت می گیرد. بدین ترتیب عدم وجود یک طراحی صحیح یا عدول از مفاد طرح باعث خواهد شد صدها بار در حد یک طراحی شبکه وقت تلف شود!
نباید طراحی کل یک یک شبکه را بدست یک فرد واحد بسپارید حتی اگر بسیار ماهر و حرفه ای باشد. طراح یک شبکه درگیر مسائل بسیار متعدد و گسترده است و در چنین فرآیندی بایستی بین اولویتهای مختلف تعادل ایجاد گردد و پارامترهای زیادی سبک و سنگین شود.در چنین وضعیتی وجود دیدگاههای متفاوت و تضارب آرا احتمال خطا را پایین می آورد. هر کسی از منظر دید خود پارامترهای فنی و غیر فنی یک محیط را می بیند و مجموعه این دیدگاه ها به یک طرح جامع و دقیق تر منتهی خواهد شد. البته تشکیل یک کمیته بزرگ برای طراحی شبکه نیز صحیح نیست چرا که تفرق آرا و گستردگی دیدگاهها موجب آن می شود که نتوان طرح را جمع کرد و به همگرایی رسید . در تیم طراحی باید تعداد انگشت شماری از مهندسین خبره و مجرب حضور داشته باشند. شرکت رایان پشتیبان با در اختیار داشتن تیم مجرب و متخصص، آماده ارائه خدمات طراحی شبکه های کامپیوتری به شما عزیزان می باشد.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of