با انواع کابل شبکه بیشتر آشنا شوید

در این مطلب می خواهیم شما را با انواع کابل شبکه بیشتر آشنا کنیم . برای اینکه بتوانید یک شبکه را راه اندازی کنید باید اطلاعات لازم را در مورد کابل ها داشته باشید چرا که با دانشتن این اطلاعات بر حسب نیاز و سرعتی که مورد نباز شما است می توانید از کابل ها استفاده کنید که ما در اینجا سعی رده ایم برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع کابل ها توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

با انواع کابل شبکه بیشتر آشنا شوید

تعریف کابل شبکه

رابطه بین دستگاه ها درشبکه کابل شبکه است که تنها قابلیت منتقل کردن صفر و یک که همان جریان و ولتاژالکتریکی می باشد را دارد.به کابل شبکه کابل اترنت یا کابل LAN هم گفته می شود. درشبکه های محلی برای منتقل کردن و فرستادن داده ها و اطلاعات از کابل استفاده می شود، که برای اینکار احتیاج به بعضی از مرحله های نرم افزاری و سخت افزاری گذرانده شود؛ از جمله دسته بندی کردن داده ها و کد گذاری آنها. هم چنین مبدا و مقصد اطلاعات تعیین گردد تا در پایان به یک داده که توانایی منتقل کردن و فرستادن را داشته باشد مبدل شود، کابل شبکه به شکل های گوناگونی مثل فیبر نوری ، کابل کواکسیال، و هم چنین زوج به هم تابیده می باشند. کابل شبکه زوج به هم تابیده هم در حال حاضر در ایران برای مصارف خانگی بکار گرفته می شود. به علت قیمت زیاد فیبر نوری، این کابل ها در امور نظامی و گسترده تر به کار گرفته می شوند و هم چنین به علت انعطاف پذیر نبودن و محدود بودن اندازه کابل در کابل کواکسیال، دیگر این کابل کاربردی ندارد.
کمپانی دت وایلر یک روش جدید، مثل فیبر به خانه معرفی نموده که در حال حاضر در کشورهای اروپایی برای زیادکردن سرعت شبکه کاربرد دارد. در 2 طرف کابل شبکه می بایست از سوکت (Jack Registered) RJ45 استفاده شود. کابل شبکه به کمک سوکت RJ45 به کارت  LAN بقیه دستگاه ها اتصال داده می شود.

پچ کورد یا پچ کابل

یک ماژول آماده می باشد که در 2 سمت آن سوکت RJ45 اتصال پیدا کرده است. پچ کورد ((Coard Patch یا پچ کابل Cable Patch )) در اندازه و کلاس های گوناگون در بازار وجود دارد.

ساختار کابل شبکه

بخش های مهم کابل Lan از قسمت های پایین تولید شده است:
به شکل عادی روکش محافظ کابل را از جنس PVC یا LSZH درست می کنند، البته در کابل های LAN کمپانی دت وایلر از LSOH مورد استفاده قرار می گیرد. هر کابل از 8 سیم یا 4 زوج سیم از جنس مس ایجاد شده است. در هر کابل از جدا کننده های، 4 زوج سیم بهره گیری می شود. در برخی از کابل های LAN، طبق نوع کابل، موردهای دیگری هم در تشکیل کابل سهیم می باشند. از جمله: فویل، سیم ارت، شیلد، روکش PE در کابل های ویژه فضای باز، محافظ Armored Steel دقت داشته باشید که در هر کابل، بر حسب نوع استفاده از آن، احتمال دارد از همه یا برخی از مورد های بالا در آن وجود دارد

از لحاظ شکل ساختاری کابل های LAN به 2 گروه تقسیم بندی می شوند:

UTP -1 که مخفف Unshielded Twisted-Pair می باشد
STP -2 که مخفف shielded Twisted-Pair می باشد

شکل کابل شبکه UTP

این کابل دارای 3 بخش ویژه، محافظ یا روکش، 8 تا سیم یا 4 زوج سیم به هم تابیده که جنس آنها از مس است و 4 زوج جدا کننده ( کابل های 6 cat به بالا) است.

شکل کابل شبکه STP

به جز 3 بخش مهم، بر حسب مدل کابل دارای فویل، شیلد و سیم ارت می باشد. علت کاربرد این مورد های اضافه در کابل LAN محافظت اطلاعات از EMI hsj. معنی EMI نویز یا اثرات القایی خارجی می باشد.

انواع کابل های LAN بر حسب لایه های محافظ در قبال اثرات القایی EMI یا بیرونی

کابل UTP که از 4 زوج بهم تابیده ساخته شده است.
کابل FTP/U که از 4 زوج بهم گره خورده + یک لایه فویل دور هر زوج ساخته شده است.
کابل UTP/S که از 4 زوج بهم تابیده + یک لایه شیلد بافته شده دور 4 زوج ساخته شده است.
کابل UTP/F که از 4 زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور 4 زوج ساخته شده است.
کابلFT/Sکه از 4 زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه شیلد دور 4 زوج ساخته شده است.
کابل UTP/SFکه از 4 زوج بهم تابیده + یک لایه فویل و شیلد دور 4 زوج ساخته شده است.
کابل FTP/F که از 4 زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل دور 4 زوج ساخته شده است.
کابلFTP/SFکه از 4 زوج بهم تابیده + یک لایه فویل دور هر زوج + یک لایه فویل و شیلد دور 4 زوج ساخته شده است.
به جز اثرات القایی بیرونی یا نویزها، عامل های فیزیکی و محیطی هم خواهند توانست موجب مشکلات و صدماتی برای کابل شبکه (LAN) شود.

محیط هایی که احتمال دارد که از کابل شبکه استفاده شود:

درون داکت، ترانک، لوله های PVC فلزی یا پلاستیکی به شکل دفنی، یعنی پس از سوراخ کردن زمین بطور مستقیم داخل خاک قرار گرفته می شوند و یا داخل کانال یا لوله قرار می گیرند و بعد روی آن خاک می ریزند.

به شکل عادی جنس پوشش کابل شبکه PVC، Indoor یا LSZH می باشد و این کابل بر اثر عامل های فیزیکی مثل : گرمی هوا، آب،
سردی هوا، گرد و خاک، ضربه خوردن، نور خورشید، کشیده شدن و … آسیب می بینند و با گذشت زمان، کهنه و بدون استفاده می شوند.
کابل شبکه Outdoor ،یک پوشش اضافه برای محافظت از کابل در مقابل عامل های فیزیکی که موجب صدمه دیدن آن می شوند، دارد. از کابل شبکه outdoor می توان به 2 شکل دفنی و غیر دفنی استفاده نمود. در حالت غیر دفنی دارای یک پوشش PE سیاه رنگ می باشد ولی در شکل دفنی به جز پوشش PE سیاه رنگ، دارای یک لایه محافظ Armorded Steel و یک لایه سم که مانع از صدمه دیدن کابل از طریق حیواناتی نظیر موش که جونده می باشند، است.

رنگ کابل های شبکه 8 سیم (4 زوج)

این کابل ها دارای 4 رنگ مهم و 4 رنگ فرعی می باشند.

رنگ های اصلی : نارنجی و قهوه ای و سبز، آبی،
رنگ های فرعی: ترکیب رنگ اصلی و فرعی با هم یعنی سفید آبی، سفید سبز،سفید نارنجی و سفید قهوه ای
رنگ های اصلی برای ارسال سیگنال های مثبت به کار گرفته می شوند و رنگ های فرعی برای ارسال سیگنال های منفی به کار گرفته می شوند.
ترکیب یکی از رنگ های اصلی با یک رنگ فرعی با همدیگر یک زوج تولید می کنند. مثلا رنگ آبی و رنگ سفید آبی، یک زوج می باشند.

روش هایی برای پایین آوردن نویز

1 -به هم تابیده شدن سیم های زوج در یک کابل شبکه برای کم کردن اثرات نویز
2 -کشیدن یک پوشش (روکش) کلی بر روی همه ی سیم ها برای حفاظت کردن از سیگنال ها در برابر اثرات القایی( نویز) بیرونی
3 -شیلد کردن کابل ها (2 به 2 زدن روکش سیم ها) برای حفاظت از سیگنال ها در برابر اثرات القایی(نویز) درونی
4 – بکار بردن جدا کننده پلاستیکی (web cross) در کابل ها.

نحوه فرستادن داده ها با کابل شبکه

برای ارسال اطلاعات با کابل شبکه از 2 زوج سیم ( 1 زوج سیم برای ارسال اطلاعات و یک زوج برای دریافت  اطلاعات ) و پهنای باند تا 100 مگابایت پشتیبانی می شود. ولی چنان چه تمیل داشته باشیم برای پهنای باندی تا 1000مگابایت در ثانیه به بالا استفاده کنیم از 4 زوج سیم (2زوج سیم برای فرستادن و 2 تا برای گرفتن مورد استفاده قرار می گیرد.)

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of