نگهداری و پشتیبانی از اتاق سرور

نگهداری و پشتیبانی از اتاق سرور

هدف از پشتیبانی و نگهداری اتاق سرور، حفظ اجزای اتاق سرور و اطلاعات آن در وضعیت خوبی از سلامت فیزیکی شبکه است؛ به این معنی که تجهیزات سخت افزاری اتاق سرور، داده‌ها، نرم افزارها و همه سیستم‌های موجود در شبکه در وضعیت ایمنی قرار داده شوند.

 

برخی از تعمیرات اتاق سرور فقط باید یک بار در ماه انجام شوند،

 در حالی که سایر وظایف مربوط به سلامت سرور و تجهیزات شبکه شما باید به صورت روزانه یا هفتگی صورت گیرد.

در زمان راه‌اندازی سرورها، شناسایی و اصلاح هر گونه مشکل مربوط به کابل‌کشی، قرار دادن و پیکربندی تجهیزات مهم است. راه اندازی درست و مناسب می‌تواند از بسیاری از مشکلات رایج جلوگیری کند و در عین حال طول عمر تجهیزات را افزایش دهد.
اتاق‌های سرور باید به گونه‌ای طراحی شوند که محیطی امن و مدیریت شده برای اجرای سرورهای حیاتی فناوری اطلاعات و زیرساخت‌های شبکه فراهم کنند. بعد از طراحی و پیاده سازی اتاق سرور، نوبت به پشتیبانی و نگهداری آن میرسد تا به طور مداوم عملکرد تجهیزات داخل اتاق سرور مورد نظارت و بازرسی قرار گیرند.

نگهداری از تجهیزات اتاق سرور

اکثر سازمان‌ها دارای یک مدیر فناوری اطلاعات یا تیم فناوری اطلاعات هستند که وظیفه آنها نظارت بر سرورهای فناوری اطلاعات و نرم افزارهایی است که در شبکه اجرا میشوند. پشتیبانی از این موارد ممکن است از طریق ترکیبی از ارائه دهندگان متخصص در حوزه‌هایی مانند متخصصان سخت افزاری، میزبانی ابری و امنیت سایبری برون سپاری شود. بنابراین کار با یک تیم خدماتی پشتیبانی شبکه که برای هر مسئله متخصص و کادر فنی ویژه دارند برای شرکت‌ها بسیار منطقی‌تر و مقرون بصرفه‌تر خواهد بود.

اهمیت پشتیبانی و نگهداری از اتاق سرور شبکه

تعمیر و نگهداری اتاق سرور شامل آزمایش‌ها، اندازه‌گیری‌ها، تنظیمات، تعویض قطعات و تمیز کردن آنها به‌طور خاص برای جلوگیری از بروز خطا انجام می‌شود.
مرحله پشتیبانی و نگهداری سخت افزارها شامل آزمایش و تمیز کردن تجهیزات اتاق سرور است درحالیکه منظور از پشتیبانی نرم افزاری به روز رسانی برنامه‌ها و برنامه‌های سرورها به منظور برآورده کردن نیازهای اطلاعاتی در حال تغییر، مانند افزودن عملکردهای جدید است.

چک لیست تعمیر و نگهداری از شبکه عبارتنداز:

ساختمان

✓ وضعیت کف، سقف و دیوارها را بررسی کنید

✓ به دنبال نشتی یا آسیب آب در سقف باشید

✓ اطمینان حاصل کنید که خروجی‌ها به وضوح علامت گذاری شده باشند

✓ مطمئن شوید که اتاق سرور عاری از زباله یا اقلام بزرگ است که می‌تواند خطر آتش‌سوزی یا زمین خوردن را در پی داشته باشد

✓ انجام بازرسی‌ها و درمان‌های معمول آفات

تجهیزات IT

✓ اطمینان حاصل کنید که تجهیزات سخت افزاری فناوری اطلاعات مانند سرورها، تجهیزات ارتباطی و تجهیزات ذخیره سازی در مکان‌های مناسب مطابق با طراحی اتاق سرور قرار داشته باشند

✓ مطمئن شوید که هیچ سیم شلی روی یا بالای کف اتاق سرور وجود نداشته باشد

زیرساخت برق

✓ بررسی کنید و تأیید کنید که Utility Grid به خوبی کار می‌کند

✓ مطمئن شوید که ژنراتورهای پشتیبان در دسترس هستند و از وضعیت خوبی برخوردار هستند

✓ سوئیچ‌های انتقال خودکار (ATS)، منابع تغذیه بدون وقفه (UPS) و واحدهای توزیع برق (PDU) و وضعیت عملکرد آنها را بررسی کنید

زیرساخت‌های خنک کننده

✓ بررسی و تأیید کنید که سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر (CRAC) و سیستم کلی تهویه مطبوع به درستی کار می‌کند

امنیت و ایمنی

✓ قفل‌های در را بررسی کنید، مطمئن شوید که به راحتی باز و بسته می‌شوند

✓ آشکارسازهای دود و مونوکسید کربن را آزمایش کنید و باتری‌ها را حداقل یک بار در سال تعویض کنید

✓ بررسی کنید که همه چراغ ها (داخلی و بیرونی) کار می‌کنند، در صورت نیاز لامپ ها را تعویض کنید

✓ به طور مرتب لیست بازدیدکنندگان را بررسی کنید و سعی کنید تا حد امکان دسترسی به اتاق سرور را محدود کنید

تمیز کردن

✓ وضعیت تمیزی امکانات اتاق سرور را بررسی کنید

✓ مطمئن شوید که تجهیزات سخت افزاری اتاق سرور و خود تاسیسات عاری از گرد و غبار و آلودگی باشد

جهت مشاهده چک لیست اتاق سرور به لینک زیر مراجعه فرمایید:

چک لیست اتاق سرور

روش‌های پشتیبانی و نگهداری از  اتاق سرور

 • تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط
 • تعمیر و نگهداری اصلاحی
 • نگهداری برنامه ریزی شده
 • تعمیرات قابل پیش بینی
 • تعمیر و نگهداری پیشگیرانه
 • پشتیبانی و نگهداری از کل مولد

نگهداری مبتنی بر شرایط (CBM)

تعمیر و نگهداری مبتنی بر شرایط (CBM)، که به اختصار توضیح داده شده است، تعمیر و نگهداری در صورت نیاز است. این تعمیر و نگهداری پس از اینکه یک یا چند نشانگر نشان دهد که تجهیزات اتاق سرور از کار افتاده و یا عملکرد تجهیزات در حال خراب شدن است، انجام میشود.

تعمیر و نگهداری اصلاحی

تعمیر و نگهداری اصلاحی یک کار تعمیر و نگهداری است که برای شناسایی، جداسازی و اصلاح یک عیب در اتاق سرور انجام میشود تا تجهیزات، ماشین یا سیستم خراب شده را بتوان به شرایط عملیاتی در محدوده تحمل یا محدودیت‌های تعیین شده برای عملیات حین سرویس بازگرداند.

تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه برنامه ریزی شده (PPM)، که معمولاً به عنوان تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده (PM) یا نگهداری برنامه ریزی شده شناخته میشود، به هر نوع تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده اتاق سرور برای یک شی یا یک مورد از تجهیزات گفته میشود. این نوع از پشتیبانی به طور منظم در محیط اتاق سرور انجام میشود تا احتمال خرابی آن کاهش یابد. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه در حالی انجام میشود که تجهیزات اتاق سرور هنوز کار می‌کنند و مشکل چندانی ندارند.

تعمیرات قابل پیش بینی

تکنیک‌های نگهداری پیش‌بینی‌کننده (PdM) برای کمک به تعیین وضعیت تجهیزات اتاق سرور به منظور پیش‌بینی زمان انجام تعمیر و نگهداری طراحی شده‌اند. این رویکرد وعده صرفه جویی در هزینه را نسبت به تعمیر و نگهداری پیشگیرانه معمول می‌دهد زیرا وظایف فقط در صورت لزوم انجام میشوند.

نگهداری پیشگیرانه (PM)

مراقبت و سرویس دهی توسط پرسنل به منظور حفظ تجهیزات اتاق سرور در شرایط عملیاتی رضایت بخش با ارائه بازرسی سیستماتیک، شناسایی و اصلاح خرابی‌های اولیه قبل از وقوع یا قبل از تبدیل شدن به نقص‌های اساسی. تعمیر و نگهداری پیشگیرانه معمولاً از دستورالعمل‌های برنامه ریزی شده پیروی می‌کند تا از خرابی تجهیزات اتاق سرور و ماشین آلات جلوگیری کند.. این یک اقدام منظم و روزانه است که روی تجهیزات به منظور جلوگیری از خرابی آنها انجام میشود.

نگهداری کلی مولد

نگهداری کل مولد (TPM) سیستمی برای حفظ و بهبود یکپارچگی تولید و سیستم‌های کیفیت از طریق ماشین آلات، تجهیزات، فرآیندها و کارکنان است که ارزش تجاری را به اتاق سرور اضافه می‌کند.

تعمیر و نگهداری ویندوز

تعمیر و نگهداری ویندوز اتاق سرور یک دوره زمانی است که از قبل توسط کادر فنی تعیین شده است و در طی آن تعمیرات پیشگیرانه که می‌تواند باعث اختلال در سرویس شود انجام میشود.

خرابی اتاق سرور

دوره‌هایی که سیستم اتاق سرور در دسترس نیست. مدت زمان قطع به دوره زمانی اشاره دارد که در آن سیستم اتاق سرور قادر به ارائه یا انجام عملکرد اصلی خود نیست. این معمولاً به دلیل عدم عملکرد سیستم به دلیل یک رویداد برنامه ریزی نشده یا به دلیل تعمیر و نگهداری معمول (یک رویداد برنامه ریزی شده) است.

قطع شدن اتاق سرور

در دسترس نبودن یا کاهش کیفیت سرویس اتاق سرور به دلیل رفتار غیرمنتظره یک سرویس خاص. حوادث و تعمیر و نگهداری هر دو ممکن است باعث قطعی در اتاق سرور شود که منجر به عدم ارائه خدمات کارامد شود.

مدیریت تغییرات اتاق سرور

هدف از مدیریت تغییر اتاق سرور این است که اطمینان حاصل شود که روش‌ها و رویه‌های استاندارد شده برای مدیریت کارآمد و سریع تمام تغییرات برای کنترل زیرساخت اتاق سرور استفاده می‌شوند تا تعداد و تأثیر هر گونه رویداد مرتبط بر سرویس را به حداقل برسانند. مدیریت تغییر می‌تواند از روش‌ها، فرآیندها و رویه‌های استاندارد شده اطمینان حاصل کند که برای همه تغییرات استفاده می‌شوند، مدیریت کارآمد و سریع همه تغییرات را تسهیل می‌کند و تعادل مناسب بین نیاز به تغییر و تأثیرات مضر بالقوه تغییرات را حفظ می‌کند.

نگهداری از  اتاق سرور

چرا رایان پشتیبان را برای مدیریت سرور خود انتخاب کنید؟

رایان پشتیبان خدمات پشتیبانی و مدیریت سرور حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. اگر برنامه‌ای دارید که باید آن را روی سرور اجرا کنید، از رایان پشتیبان بخواهید که سرور را برای شما مدیریت کند. ما هرآنچه را که به آن نیاز داشته باشید به صورت عملی پیاده می‌کنیم.

برخی از دلایل همکاری با رایان پشتیبان برای مدیریت سرور عبارتند از:

 • پرسنل حرفه‌ای
 • تجهیزات فنی مدرن
 • سرویس و نگهداری‌های روزانه و هفتگی
 • تامین امنیت بالای اطلاعات اتاق سرور
 • مسکن در مرکز داده یا اتاق سرور رایان پشتیبان
 • ذخیره سازی و پشتیبان گیری
 • ارائه راه حل‌های بهینه
 • داشتن کادر حرفه‌ای

مدیران سرور رایان پشتیبان به صورت حرفه‌ای برای مدیریت سرورها و پشتیبانی و نگهداری از اتاق سرور آموزش دیده‌اند. از آنجایی که آنها این کار را به طور معمول برای سرورهای شرکت‌های مختلف انجام می‌دهند، تخصص و تجربه بالایی در این زمینه دارند و به راحتی میتوان به آنها اعتماد کرد تا در وقت و هزینه شما نیز صرفه جویی کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.