با انواع شبکه های کامپیوتری بیشتر آشنا شوید

در این مطلب می خواهیم شما را با انواع شبکه های کامپیوتری بیشتر آشنا کنیم. در جهانی که امروزه در آن زندگی می کنیم با تعدادی شبکه گسترده سروکار داریم، از جمله این شبکه ها می توان به بانک ها ، دانشگاه ها ، ادارات و بسیاری شبکه گسترده دیگر اشاره کنیم . این شبکه ها موجب تسهیل ارتباطات بین افراد می شود تا بتوانند کاربران اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند. هر کدام از این ها با یک نوع شبکه کامپیوتری به خصوصی راه اندازی شده است که در پایین قصد داریم آن ها را به شما معرفی کنیم تا بیشتر با شبکه آشنا شوید. همراه ما باشید.

با انواع شبکه های کامپیوتری بیشتر آشنا شوید

انواع شبکه کامپیوتر

شبکه WAN (Wide Area Network) 

WAN برگرفته از (wide-area network ) ،‌ یک شبکه ارتباطی می باشد که یک محیط وسیع مانند یک استان، شهرستان و یا کشور را تحت پوشش خود قرار می دهد. این شبکه های کامپیوتری دارای مشخصات ویژه ای برای خود هستند که آنها را از یک شبکه محلی متمایز می سازد .

هم چنین یک  WANتشکیل شده از گروهی از  LANها اتصال به هم است که در مناطق گوناگون جغرافیایی پراکنده شده اند و وسیله ای به اسم روتر “Router” ارتباط بین این  LANها را ایجاد می کند. در شبکه های کامپیوتری مبتنی بر TCP/IPروترها آدرس های ذکر شده در  LANو شبکه  WANرا نگهداری می کند.

مزیت های شبکه ی وسیع ( WAN )

محدوده ی تحت پوشش این شبکه های کامپیوتری بیشتر است و ارتباط میان کشورها را ایجاد می کند.

حجم اطلاعات رد و بدل شده در این شبکه ها زیاد است.

سرعت پایین تری نسبت به شبکه ی شهری و محلی دارند.

می تواند شبکه های MAN و LAN را به برای زیر شبکه قبول کند.

جایگاه WAN در مدل مرجع OSI

شبکه های WAN در لایه فیزیکی و لایهdata link مدل مرجع OSI کار می کنند. با بهره گیری از این نوع شبکه های کامپیوتری ، می توان شبکه های موجود در محیط های زیادی و مسافت های طولانی را به همدیگر اتصال کرد.

شبکه های WAN امکانات مورد نیاز برای مبادله بسته های اطلاعاتی و فریم ها میان روترها ، سوئیچ ها و شبکه های محلی را ارائه می کند.

شبکه MAN (Manipulate Area Network)

شبکه شهری یا شبکه MAN ، به شبکه ای می گویند که برای یک شهر طراحی گردیده است و می توان گفت شبکه شهری یا MAN یک شهر را تحت پوشش دارد. برای مثال شبکه شهری، شبکه تلویزیونی کابلی می باشد که در خیلی از شهرها هستند. این شبکه از رشد سیستم های آنتی اولیه می باشد که برای منطق های که گرفتن برنامه های تلویزیونی سخت بود، مورد استفاده قرار می گرفت. در این سیستم های اولیه یک آنتن بزرگ در بالای تپه ای نصب گردیده و سیگنال ها به خانه های مورد نظر می فرستد.

شبکه های  MANمناطق زیادتری را نسبت به شبکه های  LANتحت پوشش قرار می دهند ولی از شبکه های WANکوچک هستند.

شبکه  LAN (Local Area Network)

 شبکه محلی یک شبکه رایانه‌ای می باشد که محدوده جغرافیایی کوچکی مثل یک خانه، یک دفتر کار یا گروهی از ساختمان‌ها را تحت پوشش خود قرار می دهد. در مقایسه با شبکه‌های وسیع (WAN) از مشخصات تعریف‌شده شبکه‌های محلی می‌توان به سرعت خیلی زیادتر آن ها، محدوده جغرافیایی کوچک تر و نداشتن احتیاج به خطوط استیجاری مخابراتی اشاره نمود.

خصوصیات شبکه  MAN

– نسبت به شبکه های محلی پیچیدگی زیادتری دارد

توانایی فرستادن تصویر و صدا

توانایی ایجاد ارتباط میان شبکه های کامپیوتری

خصوصیات شبکه  LAN

از خصوصیات این نوع شبکه ها می توان از سرعت و کارایی بالا و فواصل پایین. در این شبکه ها تعداد کاربرها محدود بوده و شبکه به یک سازمان و یک یا چند ساختمان کنار هم، محدود می شود. برخی از توپولوژی های مرتبط به شبکه های محلی می توان به این موارد اشاره کرد: توپولوژی حلقوی (Ring)، توپولوژی خطی (BUS)، توپولوژی ستاره ای (Star)

 شبکه شخصی (Personal Area Network) PAN

این شبکه هم جزئی از شبکه های کامپیوتری می باشد که برای برقراری ارتباط میان دستگاه های گوناگون  کامپیوتری که محدود به یک شخص می شود. این دستگاه ها احتمال دارد متعلق به فرد مورد نظر باشد یا نباشد. دسترسی به PAN به شکل معمول محدود به چند متر می شود. PAN می تواند برای ارتباط میان چندین وسیله با همدیگر بکار گرفته شود و یا اتصال به یک شبکه سطح بالاتر و اینترنت.

PANها احتمال دارد به BUS کامپیوتر از طریق سیمی اتصال پیدا کنند مثلUSB و Firewire شبکه PAN های بی سیم می توانند از طریق تکنولوژی های بی سیمی مثل IrDA و Bluetoothبرقرار کنند.

شبکه TAN (Tutorial Assistance Network)

شبکه TAN یا شبکه محدود به شبکه ای گفته می شود که از شبکه های خیلی کوچک ، مانند دو،سه یا چهار گره ایجاد شده است.

برای نمونه این نوع شبکه ها می توان گفت که در خانه ها بیشتر رواج است. با کمک این نوع شبکه ها ،اشخاص  خانواده می توانند منابع خود را از جمله چاپگر ، مودم و فایل ها را در بین فرزندان ، رایانه والدین ،و احتمالا هم رایانه کیفی یکی از پدر و مادر در اداره به اشتراک گذاشت.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4٫50 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *