اهمیت پایش شبکه چیست؟

مانیتورینگ شبکه یا پایش شبکه یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که بعد از نصب و راه اندازی شبکه ، به منظور نگهداری شبکه و کاهش هزینه‌های کلی شرکت، باید به آن پرداخته شود. گرچه که متأسفانه بسیاری از افرادی که در حال استفاده از خدمات شبکه هستند، با اهمیت و البته ابزار مانیتورینگ شبکه ، آشنایی ندارند. به همین خاطر، در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در خصوص اینکه نظارت بر شبکه یعنی چی و چرا باید انجام شود، در اختیارتان قرار دهیم. همراه ما باشید.

مانیتورینگ شبکه به چه معناست؟

قبل از اینکه به معرفی پایش شبکه و مفهوم آن بپردازیم، بهتر است در ابتدا نگاهی به اهمیت استفاده از شبکه سازی در یک شرکت بپردازیم.

این روزها در بسیاری از شرکت‌ها، در هر مقیاسی، جهت برقراری ارتباط بین بخش‌های مختلف، با بالاترین سطح امنیت و البته کمترین هزینه، شبکه سازی می‌تواند بهترین انتخاب و راه حل باشد. بنابراین، مدیران مجموعه‌ها اگر به دنبال برقراری یک ارتباط مؤثر بین کارمندان، کارمندان و مشتریان و … هستند، می‌توانند از این روش و مزایای آن بهره‌مند شوند. اما مشابه با سایر فناوری‌ها، شبکه سازی نیز اگر به درستی انجام نشود و یا در حین کار با مشکلی روبه‌رو شود، احتمال اینکه خسارت جبران‌ناپذیری به مجموعه وارد شود، وجود دارد. به همین خاطر، مجموعه‌ها باید همواره در حال انجام مانیتورینگ شبکه و یا نظارت بر شبکه باشند. چرا که:

مانیتورینگ شبکه به فعالیتی گفته می‌شود که طی آن، رفتار کلیه سیستم‌ها، ترافیک ورودی و عملکرد سرورها مورد بررسی قرار می‌گیرد. در نتیجه، با استفاده از ابزار مانیتورینگ شبکه ، می‌توان به موقع از مشکلات موجود در شبکه و یا مشکلات احتمالی مطلع شده و تصمیمات لازم را اتخاذ نمود.

مانیتورینگ شبکه

چرا به مانیتورینگ شبکه احتیاج دارید؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، بسیاری از افراد از لزوم اجرای پایش شبکه مطلع نیستند. به عبارت دیگر، بسیاری از مدیران باید در نظر داشته باشند که اگر شبکه در حال کار است، لزوماً به این معنی نیست که همه چیز همان‌طور که باید اجرا شود، پیش می‌رود.

به همین خاطر می‌توان گفت که نظارت بر شبکه، جهت بهینه‌سازی عملکرد و امنیت شبکه الزامی است. بنابراین، اگر می‌خواهید از مزایای زیر بهره‌مند شوید، به فکر استفاده از یک ابزار مانیتورینگ شبکه باشید:

دریافت هشدارهای فوری

در گذشته برای نظارت بر شبکه از روش‌های سنتی استفاده می‌شد. همین مسئله باعث می‌شد که نیاز به یک نیروی انسانی جهت بررسی شبکه همواره وجود داشته باشد. در نتیجه احتمال این‌که برای تصمیم‌گیری و تصحیح عملکرد سیستم دیر شود، وجود داشت. اما این روزها با استفاده از ابزارهای متنوعی که ارائه شده‌اند، شما در لحظه از خطا و اخطاری‌های موجود در شبکه مطلع شده و سریعاً اقدام می‌کنید.

شناسایی نحوه عملکرد شبکه

با توجه به اینکه در هر شبکه‌ای از تجهیزات مختلفی استفاده شده است، شناسایی الگوی رفتاری هریک اهمیت زیادی دارد. شما با استفاده از نظارت بر شبکه می‌توانید از نحوه عملکرد هر یک از تجهیزات مطلع شده و در صورتی که یکی از آن‌ها به صورت بهینه عمل نمی‌کند، سریعاً به فکر راه حلی باشید.

به حداقل رساندن از دست دادن داده‌ها

یکی از اهداف شبکه سازی در مجموعه‌ها، حفظ داده‌های مجموعه در سرورهای امن است. اما گاهی اوقات به دلیل اختلالاتی که در شبکه ایجاد می‌شود، احتمال اینکه داده‌های ذخیره شده از دست روند، وجود دارد.

مانیتورینگ شبکه چیست

معیارهای مانیتورینگ شبکه چیست؟

انتخاب معیارهای مانیتورینگ شبکه درست به اندازه اجرای مانیتورینگ شبکه اهمیت دارد. خوشبختانه برای پایش شبکه، بسته به نیازتان، می‌توانید معیارهای مختلفی تعین کنید. مهم‌ترین معیارهایی که برای مانیتورینگ شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند، عبارت هستند از:

پهنای باند شبکه

اگر می‌خواهید بدانید همه چیز در شبکه شرکت شما تا چه اندازه روان و بدون مشکل کار می‌کند، باید پهنای باندی که توسط مجموعه مورد استفاده قرار می‌گیرد را بررسی کنید. برخی مواقع ممکن است یک دستگاه حجم زیادی از پهنای باند را به خود اختصاص داده باشد و مانع از عملکرد درست مابقی شود.

عملکرد برنامه‌های شبکه

برای اجرا و راه اندازی شبکه نیاز به استفاده از برنامه‌های مختلف در مجموعه‌های متفاوت است. عملکرد هر یک از این برنامه در عملکرد نهایی سیستم تأثیر به سزایی دارد. به همین خاطر، بسته به تعداد و اهمیت هریک از برنامه‌های موجود در شبکه، بهتر است سرعت پاسخ برنامه‌ها و سرویس‌های مبتنی بر ابر را همواره بسنجید.

عملکرد سرور شبکه

سرورهای ایمیل، وب، DNS و سایر موارد اصلی معیارهای اصلی در کار شما هستند ، بنابراین اطلاع از نحوه عملکرد هریک از آن‌ها، در هر شرکتی ضروری است.

پیکربندی شبکه

در ساختار هر شبکه‌ای تعدادی تلفن‌های همراه ، دسکتاپ و سرور وجود دارد که نظارت بر هریک از آن‌ها ضروری است. خوشبختانه برخی از ابزارهای مانیتورینگ شبکه به صورت خودکار هر دستگاهی که وارد شبکه شده و یا خارج شود را شناسایی می‌کند. برخی از این ابزارها به اندازه‌ای پیشرفته هستند که اطلاعات دقیقی شامل نوع دستگاه، موقعیت فیزیکی و IP آدرس در اختیار جهت نیازهای بعدی در اختیار شما قرار می‌دهند.

آیا پایش شبکه برای هر سیستمی قابل اجرا است؟

مانیتورینگ شبکه برای تمامی انواع شبکه‌ها، از هر نوعی و در هر مقیاسی قابل اجرا است. بنابراین می‌توان گفت برای هر شبکه با هر میزان پیچیدگی، یک سیستم نظارتی وجود دارد. برخی از رایج‌ترین انواع شبکه عبارت‌اند از: شبکه بی‌سیم یا سیمی ، شبکه شرکتی ، VPN و ارائه دهنده خدمات WAN. سایر پروتکل‌هایی که اخیراً به شبکه‌ها اضافه شده و موجب افزایش پیچیدگی شبکه‌ها شده‌اند، عبارت هستند از: VoIP ، VOD، IPTV و … . اما در حال حاضر با توجه به پیشرفتی که حوزه فناوری ایجاد شده است، نظارت بر هیچ یک از این سیستم‌ها، غیر ممکن نیست.

61 views

 

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of