متخصص شبکه

متخصص شبکه

همه‌ چیز درباره متخصص شبکه

در دنیای شبکه و اینترنت امروزه متخصص شبکه و کارشناسی این رشته تبدیل به یکی از پردرآمدترین مشاغل شده است. این رشته بازار بسیار خوبی در ایران دارد و از آنجایی که تعداد متخصصان در این رشته کم است می‌توانید جایگاه بسیار خوبی را کسب کنید.

در کنار متخصصین شبکه معماران شبکه نیز وجود دارند که می‌توانند در یک گروه فعالیت کنند تا بهترین نتیجه را به ارمغان بیاورند. شاید فکر کنید حوزه فعالیتی متخصص شبکه با یک معمار شبکه یکسان است؛ اما سخت در اشتباهید. یک متخصص یا کارشناس شبکه به عنوان یک راهنما و حل کننده مشکلات شبکه پا به میدان می‌گذارند.

در حالی که معماران شبکه تنها مسئولیت ارتقا یا راه‌اندازی سخت‌افزارها و نرم‌افزارها را دارند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی نیاز به استخدام متخصص شبکه افزایش یافته و هر شرکتی جهت حفظ داده‌ها و افزایش امنیت باید اقدام به استخدام متخصص شبکه نماید. در ادامه این مقاله قصد داریم به مواردی همچون تعریف کلی متخصص شبکه و وظایف آن بپردازیم.

اگر قصد استخدام متخصص شبکه را دارید پیشنهاد می‌کنیم جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با شماره ۰۲۱۲۶۷۶۳۱۶۶ تماس بگیرید. رایان پشتیبان با بیش از ۲۰ سال فعالیت گسترده در زمینه IT و شبکه‌های کامپیوتری می‌تواند بهترین خدمات را به شما ارائه کند.

وظایف متخصص شبکه

شما در هر کجای دنیا در هر حوزه‌ای مشغول به کار باشید، نیاز به یک متخصص و پشتیبانی شبکه حرفه‌ای نیاز دارید. متخصصان شبکه با تجربه و دانشی که دارند از بروز مشکلات مختلف و اختلال‌های شبکه جلوگیری می‌کنند تا سیستم‌های شما از آسیب دور باشند. با استخدام یک کارشناس شبکه دیگر نگرانی‌های از دست دادن داده‌ها و بروز اختلالات شبکه را نخواهید داشت. یک متخصص شبکه در رشته شبکه و نرم‌افزار زیر رشته شبکه‌های کامپیوتری تحصیل کرده و به تمامی امور راه‌اندازی و نگهداری شبکه تسلط کاملی را دارد. وظایف یک متخصص یا کارشناس شبکه به شرح زیر می‌باشد:

 • اولین و مهم‌ترین وظیفه یک متخصص شبکه طراحی آن است که با توجه با نیاز و خواسته مشتری باید آن را پیاده سازی کند. علاوه بر آن قبل از پیاده سازی باید مکان را به طور کامل بررسی کند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری نماید.
 • دومین مورد از وظایف کارشناس شبکه نصب و راه‌ اندازی شبکه است. بعد از اینکه طراحی شبکه را با توجه به نیاز مشتری صورت گرفت، باید وارد مرحله دوم که کابل‌کشی و نصب و راه‌اندازی شبکه است بپردازید. هزینه مورد نیاز برای این مرحله با توجه به روش ایجاد شبکه و نوع کابل‌ها محاسبه می‌شود.
 • سومین وظیفه این افراد نظارت، تحلیل و بررسی امور صورت گرفته می‌باشد. به این عمل مانیتورینگ شبکه میگویند که با به‌کارگیری ابزارهای خاص این کار شروع به عیب‌یابی شبکه می‌کنند. مانیتورینگ شبکه را می‌توان به دو صورت مراجعه حضوری یا غیرحضوری صورت بگیرد و به بررسی مشکلات پرداخت.
 • چهارمین مورد از وظایف یک متخصص شبکه ایجاد امنیت در لایه‌های مختلف شبکه و زیرساخت‌های آن است. امینت از مهم‌ترین وظایف یک کارشناس شبکه است؛ زیرا حفظ داده‌ها و اطلاعات برای شرکت‌ها و سازمان‌ها بسیار حائز اهمیت است. برای بررسی امنیت یا افزایش سطح ایمنی این کار با استفاده از چند نرم‌افزار صورت می‌گیرد که می‌توانید انواع بدافزارها یا ویروس‌های موجود در شبکه را بررسی و از تخریب سیستم‌ها جلوگیری کنید. یک متخصص امنیت شبکه با به‌کارگیری ابزارهای حرفه‌ای این حوزه وظیفه دارد تا از ورود هکرها یا انواع بدافزارها به سیستم‌های شرکت جلوگیری کند. این بخش از فعالیت متخصص شبکه بسیار حساس بوده و بهتر است فردی با تجربه را جهت انجام امور امنیتی استخدام کنید.
 • پنجمین وظیفه متخصص شبکه آپدیت و به‌روزرسانی انواع تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سیستم‌های کامپیوتری می‌باشد. شاید فکر کنید که تنها نرم‌افزارها هستند که نیاز به به‌روزرسانی‌های پی‌درپی دارند؛ اما کاملاً در اشتباه هستید. همان‌قدر که نرم‌افزارها و به‌روز بودن آن‌ها اهمیت دارد، سخت‌افزارهای سیستم شبکه های کامپیوتری به ارتقا و به‌روزرسانی نیاز دارند. با گذشت زمان قطعات سخت‌افزاری کامپیوتری ممکن است آسیب‌هایی ببیند یا دچار نقص‌هایی شود. به همین دلیل باید به صورت دوره‌ای بررسی شوند و قبل از خراب شدن وضعیت آن را بهبود دهید.

مهارت‌ هایی که یک متخصص شبکه باید در آن حرفه‌ای عمل کند!

در علم و تکنولوژی مهم‌ترین اصل موفقیت ارتقا و به‌روز بودن دانش فرد است. این علم روزبه‌روز در حال تغییر بوده و در سراسر جهان در حال دستیابی به یک علم یا تکنولوژی جدید هستند.

در حوزه شبکه و امنیت هم همینطور هست و یک متخصص شبکه موظف هست تا اطلاعات خود را به‌روز نگه دارد و دائم به دنبال کسب دانش بیشتر باشد. علوم کامپیوتر علمی بی پایان است؛ پس در این دریای علم بی پایان شما باید هرروزه به دنبال یادگیری باشید تا سطح مهارتی و دانشتان افزایش پیدا کند. در ادامه می‌خواهیم به مهارت‌های اصلی و پایه یک متخصص شبکه بپردازیم.

 • اولین و ابتدایی‌ ترین مهارت یک متخصص امنیت شبکه تسلط به سیستم‌عامل لینوکس می‌باشد.
 • آشنایی با نرم‌افزار مدیریت دسترسی مثل Tivoli و Citrix Hot
 • تسلط به نرم‌افزارهایی مثل cisco systems cisco works
 • یک متخصص شبکه باید تسلط کاملی به دوره Network+ داشته باشد.
 • گذراندن دوره‌هایی همچون CCNA و CCNP و A+ موجب افزایش سطح مهارتی متخصص شبکه می‌شود. به جرئت می‌توان گفت فردی که این دوره‌ها را گذرانده باشد تسلط کاملی به این حوزه دارد و تنها با کسب تجربه می‌تواند به مهارت‌ها و دانش خود جهت دهد.

یک کارشناس شبکه در چه حوزه‌هایی می‌تواند کار کند؟

کارشناسان شبکه می‌توانند در حوزه‌ های:

 1. ادمین شبکه (Network Administrator)
 2. متخصص شبکه (Network Specialist)
 3. مهندس شبکه (Network Engineer)
 4. تحلیلگر (Network Analyst)
 5. تکنسین شبکه (Network Technician)
 6. معمار شبکه (Network Solutions Architect)
 7. مدیر شبکه (network manager)

فعالیت کنند. شما با توجه به مهارت و علاقه خود می‌توانید در چنین شاخه‌هایی فعالیت کنید. متخصص شبکه جز پرکاربردترین شاخه رشته شبکه و امنیت است که بسیاری از شرکت‌ها یا کسب‌وکارها به آن نیاز دارند.

درآمد متخصص شبکه در ایران چقدر؟

یکی از پرتکرارترین سؤالات افرادی که قصد تحصیل در این رشته یا کارشناسان شبکه هستند مربوط به درآمد است. داشتن سابقه و رزومه‌ای درخشان تأثیر بسیاری را روی درآمد ماهیانه شما خواهد داشت. برای مثال یک متخصص شبکه تازه‌کار بین ۳ الی ۶ میلیون خواهد بود. در مقابل اگر شما بین ۵ الی ۱۰ سال سابقه کاری داشته باشید حقوق ماهیانه شما با توجه به حوزه فعالیتی‌تان بین ۸ الی ۲۰ میلیون تومان می‌باشد. به این ترتیب نتیجه می‌گیریم داشتن رزومه رابطه مستقیمی با درآمد شما خواهد داشت.

استخدام متخصص شبکه

کسب‌وکاری راه‌اندازی کردی و نیاز به متخصص شبکه داری؟ دنبال یک شرکت یا فردی با تجربه هستی تا بهترین نتیجه رو از داشته باشی؟ رایان پشتیبان با بیش از ۲۰ سال فعالیت حرفه‌ای در زمینه IT و شبکه امنیت می‌تواند به شما در این مسیر کمک کند. ما این افتخار را داشته‌ایم تا با سازمان‌ها و شرکت‌های بسیار بزرگی همکاری کنیم با مشاهده سوابق شرکت رایان پشتیبان می‌توانید اطمینان کاملی را بدست آورید. با توجه به سابقه کاری و فعالیتی که در این حوزه داشته‌ایم توانسته‌ایم به عنوان یک شرکت فعال در زمینه خدمات شبکه و پشتیانی کامپیوتری در سطح کشور حضور یابیم. برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر از استخدام متخصص شبکه با شماره ۰۲۱۲۲۳۴۰۴۷۶ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.