برون سپاری خدمات it

برون سپاری خدمات it

برون سپاری یکی از راهکارهای اساسی برای کاهش هزینه های خدمات مورد نیاز در یک مجموعه است. برون سپاری خدمات it هم یکی از این نوع خدمات به شمار می رود. این نوع برون سپاری به نوبه خود دارای انواع مختلفی است و از مزایای فراوانی بهره مند است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

برون سپاری خدمات آی تی، به معنای استفاده از ارائه دهنده های خدمات خارجی برای تحقق بخشیدن به برخی یا تمام عملکردهای IT مورد نیاز یک سازمان یا شغل است. ارائه دهندگان خدمات برون سپاری IT می توانند مسئولیت تمام خدمات مورد نیاز و پشتیبانی کامل را به عهده بگیرند، این سرویس مدیریت کامل نامیده می شود، یا آنها می توانند بخشی از خدمات مورد نیاز را ادامه دهند.

انواع برون سپاری خدماتIT

برون سپاری به دو نوع داخلی یا خارجی تقسیم می شود.  شما قادرید با توجه به انتخاب خود یکی از شرکت های ارائه دهنده این نوع خدمات را برای برون سپاری کارهای خود انتخاب کنید. این شرکت ها حتی می توانند خارج از مرزهای کشور باشند. اما با توجه به اهمیت امنیت به ویژه در خصوص مسائل آی تی توصیه می شود از شرکت های داخلی برای این امر استفاده شود که امکان سوء استفاده را کاهش داده و قابل پیگیری و ارتباط سریع تر هستند.

کدام سرویس های IT برون سپاری می شوند؟

توسعه برنامه، نرم افزار توسعه وب، هاستینگ پشتیبانی، پشتیبانی فنی توسعه، مدیریت پایگاه داده از راه دور، نصب سخت افزار، نرم افزار و  پشتیبانی شبکه ، امنیت شبکه (به طور کلی خدمات شبکه) مهمترین خدمات و مشاغلی هستند که امکان برون سپاری آنها وجود دارد. این امر شرکت ها را قادر می سازد تا هزینه ها را کاهش دهند، بهره وری را افزایش دهند و از تخصص و تجربه بیرون از مجموعه خود استفاده کنند.

برون سپاری امنیت شبکه

نصب و راه اندازی شبکه، اجرای شبکه، طراحی شبکه و بعد از آن امنیت و پشتیبانی شبکه از مواردی است که می توان با برون سپاری علاوه بر بهره بردن خدمات و تخصص مجموعه های ارائه دهنده، برای مجموعه های کوچک هزینه های استخدام نیروهای مقیم در ردیف های شغلی چون متخصص شبکه های کامپیوتری، پشتیبان شبکه را کاهش دهد.

برون سپاری امنیت شبکه

انواع خدمات امنیت شبکه با قابلیت برون سپاری

خدمات امنیت شبکه چه از نوع فیزیکی، اداری و نرم افزاری امکان برون سپاری را دارند که شامل مواردی چون امنیت ایمیل، امنیت وب، حفاظت از داده ها، آنتی ویروس، فایروال، دسترسی کاربران، نصب و به روز رسانی نرم افزارهای امنیت شبکه و مانیتورینگ شبکه، وی پی ان و … جز خدمات مختلف در حیطه امنیت شبکه به شمار می روند. این خدمات توسط شرکت های داخلی ارائه می شوند و امکان برون سپاری به آنها وجود دارد.

فاکتورهای مهمی که باید در هنگام برون سپاری خدمات آی تی در نظر بگیرند؟

یک کسب و کار می تواند کارمندانی در بخش IT را استخدام کند یا از خدمات بیرون از مجموعه برخوردار شود. شرکت های بزرگ تمایل دارند که کارمندانی را برای اداره خدمات IT خود استخدام کنند، اما برای شرکت های کوچک و متوسط​​، برون سپاری خدمات it ارزان تر است. بزرگترین اشتباهی که هر مجموعه می تواند مرتکب شود برون سپاری کورکورانه بدون فکر کردن در مورد پیامدهای آن است. قبل از آنکه یک نهاد، مجموعه ای را برای برون سپاری انتخاب کند، باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

تخصص و تجربه شرکت مدنظر برای برون سپاری

در نظر گرفتن تجربه و مهارت شرکت ارائه دهنده خدمات برون سپاری ضروری است. آیا کارمندان از مهارت، دانش و تخصص مناسبی برخوردار هستند؟ این تیم انتخابی باید متشکل از متخصصان فناوری اطلاعات باشد که مجوز ارائه این خدمات را دارند، از این رو همکاری با شرکت های آماتور در زمینه IT را بهتر است فراموش کنید.

تجهیزات و پشتیبانی

علاوه بر این، شرکتی که شما انتخاب می کنید باید قادر به ارائه خدمات پشتیبان و بازیابی اطلاعات باشد. به طور کلی، شرکت باید بتواند هر گونه مشکلی را در مورد شبکه ها و رایانه های شما حل کند. اگر شرکتی را استخدام کرده اید که نمی تواند خدمات پشتیبانی کامل IT ارائه دهد، مجبور خواهید بود یک مجموعه دیگر را با هزینه اضافی استخدام کنید.

رعایت اصل امانت داری

محرمانه بودن و امنیت اطلاعات  یک مجموعه  و مشتریان آن امری بسیار مهم و حیاتی است. در حقیقت، به دلیل ماهیت کار تیم های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی باید از مجوزهای لازم برخوردار بوده و به اصل امانت داری متعهد باشند. پیش از شروع همکاری هم می توانید محدود کردن با میزان اطلاعاتی که می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند، امنیت خود را تضمین کنید.

مزایای برون سپاری خدمات آی تی

مزایای برون سپاری خدمات آی تی

برون سپاری خدمات IT شما چندین مزیت دارد که در ادامه به آن اشاره خواهد شد:

کاهش هزینه

زیرساخت های قدیمی و نیاز به کارکنان مقیم در یک نهاد یا شرکت، دو محرک و عامل رشد هزینه های خدمات آی تی هستند.  برای کاستن از هزینه می توان بسیاری از کارها و ردیف های شغلی چون متخصص شبکه های کامپیوتری، پشتیبان شبکه و … را برون سپاری کرد. این امر به ویژه برای استارت آپ ها یا مشاغل کوچک که امکان استخدام نیرو به شکل گسترده را ندارند در کاستن از هزینه بسیار مفید است.

افزایش بهره وری درون سازمانی و پیشرفت

با برون سپاری خدمات آی تی به تیم های متخصص نیاز به صرف هزینه برای آموزش نیروهای داخل مجموعه یا تمرکز مدیران بر این مسائل نیست و به همین دلیل بهره وری درون سازمانی و تمرکز افزایش خواهد یافت. همچنین با استفاده از تجربه ارائه دهندگان این نوع خدمات که دارای فاکتورهای لازم باشند، مجموعه ها سریع تر در روند رشد و پیشرفت قرار می گیرند.

سپردن کار به کاردان

همچنین بسیاری از مجموعه در حیطه آی تی فعال نیستند ولی به اینگونه خدمات برای پیشبرد اهداف خود نیاز دارند. با بهره گیری از خدمات برون سپاری it به راحتی این نقطه ضعف قابل پوشش خواهد بود.

پشتیبانی خدمات it به چه معناست؟

در حال حاضر شرکت ها و کسب و کارهای بسیاری در زمینه های گوناگون ساخته شده است و اهداف اقتصادی گوناگونی را از فروش کالاها و یا ارائه خدمات پیگیری می کنند. در سال های اخیر ، به علت پیشرفت تکنولوژی و بیشتر شدن ضریب نفوذ اینترنت در لایه های گوناگون جامعه ، شرکت ها ، سازمان ها ،  و کسب و کارهای مختلف هم در بهره مندی از تکنولوژی های روز بی نصیب نیستند و با اجرای شبکه های کامپیوتری در سازمان خود ، قدمی برای تثبیت و ارتقای برند خود در بازار بر می دارند.

همان گونه که در بخش قبل گفته شد، شرکت ها برای بیشتر کردن راندمان خدمات و رضایتمندی کاربران خود ، می بایست از تکنولوژی های روز استفاده نمایند ولی خیلی از این شرکت ها ، زمان و تخصص لازم برای پیاده کردن شبکه های کامپیوتری در سازمان خود ندارند و به همین علت بدون اینکه از شرایط و مزایای برون سپاری پشتیبانی خدمات it اطلاعی بگیرند ، تصمیم به کارشناس شبکه استخدام می کنند. در بعضی موردها هم مدیران این شرکت ها تمایل دارند پروژه راه اندازی و پشتیبانی شبکه سازمان خود را به یک متخصص شبکه پیمان کار واگذار نمایند و مسئولیت حفظ شبکه را به وی بسپارند.

استفاده نکردن از برون سپاری خدمات it و استخدام متخصص شبکه به وسیله مدیران ، به طور معمول شبکه سازمان را وابسته به یک شخص خواهد کرد و در خیلی از مواقع سازمان را درگیر اشکالات و چالش های به خصوصی می کند. حقوق و دستمزد زیاد، مرخصی های زیاد، نداشتن حرفه و تجربه لازم بعضی از علت هایی می باشند که باعث می شود مسئله برون سپاری شبکه در این شرایط مطرح گردد. شرکت ها و سازمان ها از طریق برون سپاری it می توانند کارهای تخصصی راه اندازی تا پشتیبانی شبکه را به تیم متخصص و باتجربه بسپارند تا علاوه بر کم شدن هزینه ها ، از خدمات شبکه با کیفیت مناسب در راستای حضور پر رنگ در بازار بهره مند شوند.

به چه دلیلی برون سپاری شبکه انجام می دهند؟

در این بخش به علت های مختلف برای برونسپاری نگهداری شبکه سازمان ها اشاره خواهیم کرد:

  • نداشتن منابع در سازمان را می توان نخستین و اصلی ترین دلیل برای برونسپاری it محسوب کرد. فقدان نیروی انسانی حرفه ای ، ندشتن دانش لازم در تامین تجهیزات شبکه و عدم زمان لازم برای انجام امور شبکه ، سبب استقبال برون سپاری پشتیبانی خدمات it شده است.
  • شرکت ها و استارتاپ هایی که به صرفه جویی و کم کردن هزینه های سازمان می اندیشند ، با انواع روش های برونسپاری تلاش می کنند هزینه های بالاسری سازمان خود را کم کند.
  • مدیران سازمان ها با برون سپاری خدمات it می خواهند روی خدمات اصلی خود تمرکز داشته باشند و از پرداختن به اموری که در آن دانش و تجربه ای ندارند اجتناب نمایند.
  • خیلی از سازمان ها در حیطه های کاری غیر مربوط با حوزه کامپیوتر کار می کنند و ضعف بسیاری در قسمت شبکه های کامپیوتری دارند. پس با برون سپاری شبکه تلاش می کنند این ضعف را از بین ببرند و به نقطه قوت سازمان خود تبدیل شوند.
  • شرکت های تازه تاسیس بسیاری هستند که آشنایی ویژه ای با امور غیر مربوط (مثل شبکه های کامپیوتری) با خدمات اصلی خود ندارند و با برون سپاری خدمات it تلاش می کنند با نحوه اجرای این خدمات بیشتر آشنا شوند.
  • خدماتی مثل کابل کشی شبکه ، راه اندازی دوربین مداربسته وغیره از جمله اموری هستند که سازمان ها احتیاجی به استخدام طولانی مدت و تمام وقت پسیو کار شبکه ندارند و پروژه خود را با برون سپاری outsourcing به پایان می رسانند.

سخن پایانی اینکه رایان پشتیبان با توجه به این نیاز ضروری، اقدام به ارائه خدمات کرده و نیازهای شما برای یک برون سپاری مطمئن را برآورده خواهد کرد. در صورت داشتن هرگونه سوال، کارشناسان ما راهنمایی های لازم را ارائه خواهند داد، کافی است به بخش تماس با ما مراجعه کنید و با یکی از راههای ارتباطی درج شده، سوالاتی که در ذهن دارید را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.