برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

در اینجا سعی داریم در مورد برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات برای شما توضیحاتی را ارائه کنیم . و اینکه برون سپاری فناوری اطلاعات چه مزیت ها و معایبی دارد از این رو ما شما می توانید با مطالعه این مطلب به اطلاعات لازم را در این زمینه کسب نمایید.

در ادامه همچنان با شرکت رایان پشتیبان ارائه دهنده انواع خدمات شبکه و پشتیبانی شبکه، خدمات کامپیوتر و پشتیبانی کامپیوتر، نگهداری شبکه، خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری و انواع قراردادهای پشتیبانی شبکه و نگهداری کامپیوتر همراه باشید.

برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

به علت نقش اصلی که برون سپاری در بیشتر کردن رشد و انعطاف پذیری سازمان ها دارد توجه خیلی از پژوهش گران را به خود جلب کرده است و از آنجایی که سیستم های اطلاعاتی (Iss) اثر مهمی در کسب مزیت رقابتی و دستیابی به فناوری های نوین و توسعه یافته دارند خیلی از سازمان ها اقدام به برون سپاری آن کرده اند نیروهای رقابتی موجب فشارهای زیادی بر سازمان ها از جمله شرکت های فناوری اطلاعات خواهند شد از این رو برون سپاری می تواند به عنوان راهکاری برای کم شدن این فشارها و هم رشد عملکرد آن ها به شما رفت . علاوه بر مزیت هایی که برونسپاری سیستم های اطلاعاتی در پی دارد نباید مانعی که در سر راه آن است را هم از نظر دورنگاه داشت.

چه شرکت های اقدام به برون سپاری می کنند

در حال حاضر خیلی از شرکت‌ها، سازمان‌ها ، مؤسسات، و وزارت خانه‌های دولتی و خصوصی اقدام به برون سپاری امور و خدمات گوناگون خود مخصوصاً خدمات پشتیبانی خود نموده اند و این موضوع در قسمت فناوری اطلاعات زیادتر از دیگر قسمت ها به چشم می‌خورد. از آنجایی که طراحی تا اجرا و پیاده‌سازی فناوری اطلاعاتی دارای مراحل زیاد و پیچیده است، برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها بنا به علت های زیادی از جمله نداشتن توانایی و حرفه ، خدمات فناوری اطلاعات خود را به شرکت‌های خارجی می‌سپارند.

موانع برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

برون سپاری فناوری اطلاعات، فرآیند منتقل کردن عملیات مرکز کامپیوتر سازمان، شبکه‌های ارتباطی از راه دور و یا توسعه برنامه‌های کابردی به تأمین‌کننده‌ای در بیرون از سازمان گفته می‌شود. برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات دارای منافع و چالش‌هایی می باشد که اصلی ترین مزیت های آن از دیدگاه همکارانش، منافع مالی، فنی، منابع انسانی، مدیریتی، کیفیت و انعطاف‌پذیری است. در مقابل، دیگر محدودیت‌های بسیاری که برای برون سپاری، قائل هستند. یک دلیل برای وجود نظرات مخالف این است که خیلی از منافع برون سپاری، نا مشخص بوده یا در بلندمدت، بدست می‌آیند. از جمله معایب برون سپاری فناوری اطلاعات که در این تحقیق در نظر گرفته شده است را می‌توان به این موردها اشاره نمود: موانع نیروی انسانی، محیطی، تکنولوژیکی، فرآیند و محصول،سازمانی و موانع مرتبط به قراردادها و موارد حقوقی.

از آنجاییكه برون سپاري پروژه‌هاي فناوري اطلاعات در ايران رو به رشد است و اين مورد توجه به ريسك‌ها در اين حوزه را قبل از پيش نمايان خواهد کرد، هدف این پژوهش شناسایی اصلی ترین موانع برون سپاری فناوری اطلاعات پیش روی بانک‌ها با خواندن ادبیات مربوطه و بعد اولویت‌بندی آن ها با استفاده از روش فریدمن است. موراد شناسایی شده در 6 گروه اصلی و 33 مانع است که با بهره گیری از پرسشنامه‌ای که با انداره های لیکرت تهیه می شود، در اختیار کارکنان واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه تعاون قرار خواهند گرفت و از بین 46 پرسشنامه توزیع شده 42 پرسشنامه بی‌نقص گرد آوری شده که با بهره گیری از روش فریدمن این موانع رتبه‌بندی می شوند.

با در نظر داشتن رتبه‌بندی به وجود آمده موانع شناسایی شده به ترتیب مهم بودن آنها عبارتند از: موانع تکنولوژیکی،موانع فرآیند و محصول، موانع نیروی انسانی و موانع محیطی، موانع مربوط به قراردادها و موارد حقوقی، موانع سازمانی. هم چنین برای نرمال بودن داده‌ها از آزمون کولموگروف اسکیرنوف و از ضریب همبستگی پیرسون برای همبستگی میان متغیرهای تحقیق و برای مشخص کردن روایی سازه متغیرها از تحلیل عاملی تأییدی استفاده گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *