با ویژگی ها و اجزای شبکه بیشتر آشنا شوید

در این مطلب می خواهیم شما را با ویژگی ها و اجزای شبکه بیشتر آشنا کنیم. همان طور که می دانید برای راه اندازی یک شبکه باید اول شما به اجزای شبکه آشنایی داشته باشید تا بتوانید یه شبکه بر حسب نیاز ایجاد کنید و مورد بعد که قصد داریم به ان اشاره کنیم ویژگی های شبکه است اگر می خواهید شبکه ای راه اندازی کنید که امنیت بالایی داشته باشد باید یکسری ویژگی ها منحصر به فردی را در نظر داشته باشید. در ادامه با توضیحات بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

با ویژگی ها و اجزای شبکه بیشتر آشنا شوید - رایان پشتیبان

خصوصیات شبکه

کامپیوتر سرور یکی از اصلی اجزای شبکه کامپیوتری، می باشد. سرور مسئول عرضه خدماتی از قبیل منتقل کردن فایل، سرویس های چاپ و غیره می باشد. با بیشتر کردن حجم ترافیک شبکه، احتمال دارد برای سرور اشکالاتی به وجود آید. در شبکه های بزرگ برای برطرف کردن این مسائل ، از بیشتر شدن تعداد کامپیوترهای سرور استفاده خواهد شد که به این سرور ها، سرور های اختصاصی می گویند. دو نوع متداول این سرور ها عبارتند از File and Print server و Application server. نوع اول یعنی سرویس دهنده فایل و چاپ مسئول عرضه  خدماتی از قبیل ذخیره کردن فایل، پاک کردن فایل و تغییر اسم فایل می باشد که این تقاضا ها را از کامپیوتر های سرویس گیرنده می گیرد. این سرور هم چنین مسئول کنترل امور چاپگر هم می باشد.
زمانی که یک فرد تقاضای دسترسی به فایلی واقع در سرور می فرستد، کامپیوتر سرور نسخه ای از فایل کلی را برای آن فرد می فرستد. به این شکل ترتیب کاربر می تواند به شکل محلی، یعنی روی کامپیوتر خود این فایل را و تغییر دهد.
کامپیوتر سرویس دهنده چاپ، مسئول گرفتن تقاضا های افراد برای چاپ مدارک می باشد . این سرور این درخواست ها را در یک صف می گذارد و به نوبت آنها را به چاپگر می فرستد. اسم این فرآیند Spooling دارد. به کمک Spooling افراد می توانند بدون احتیاج به انتظار برای اجرای فرمان Print به کار برروی کامپیوتر خود ادامه دهند.
Application Server نوع دیگر سرور است. این سرور مسئول بارگذاری نرم افزار های Client/Server و تامین داده های سرویس گیرنده می باشد. سرویس دهنده ها، حجم بسیاری از اطلاعات را در خود قرار می دهند. برای قابلیت بازگردانی سریع و ساده اطلاعات، این داده ها در یک ساختار تعیین شده ذخیره می گردند. موقعی که کاربری تقاضایی را به چنین سرویس دهنده ای می فرستد. سرور نتیجه تقاضای را به کامپیوتر فرد منتقل می کند. برای مثال یک شرکت بازاریابی را در نظر داشته باشید. این کمپانی در نظر دارد تا برای گروهی از کالاهای تازه خود تبلیغ انجام دهد. این کمپانی می تواند برای کم کردن حجم ترافیک، برای کاربران با طیف درآمدهای تعیین شده ای، تنها گروهی از کالاها را تبلیغ کند.
علاوه بر سرور های ذکر شده، در یک شبکه می توان برای خدماتی از قبیل فکس، پست الکترونیک، سرویس های دایرکتوری و … هم سرورهایی داده شود. ولی میان سرور های فایل و Application Server ها اختلافات مهمی است. یک سرور فایل در جواب به تقاضای فرد برای دسترسی به یک فایل، یک ورژن کلی از فایل را برای او می فرستد در حالی که یک Application Server تنها نتیجه های درخواست فرد را برای او می فرستد.

اجزای مهم شبکه

یک شبکه کامپیوتری دارای اجزایی می باشد که برای درک نوع فعالیت شبکه لازم است تا با کارکرد هر کدام از این اجزا بیشتر آشنا شوید. شبکه های کامپیوتری در نگاه کلی دارای 4 بخش می باشند. اصلی ترین بخش یک شبکه، کامپیوتر سرویس دهنده (Server) است. یک سرور در واقع یک کامپیوتر با توانایی ها و سرعت زیاد می باشد. همه ی اجزای دیگر شبکه به کامپیوتر سرور اتصال پیدا می کنند.
کامپیوتر سرور وظیفه اشتراک گذاری منابع فایل، دایرکتوری و … را میان کامپیوترهای سرویس گیرنده بر عهده دارد. مشخصه های کامپیوترهای سرویس گیرنده می تواند خیلی تنوع داشته باشد و در یک شبکه واقعی Client ها دارای آرایش و مشخصه های سخت افزاری گوناگونی می باشند. همه ی شبکه های کامپیوتری دارای قسمت  سومی می باشند که بستر یا محیط منتقل کردن اطلاعات را فراهم می سازد. متداول ترین مکان منتقل کردن در یک شبکه کابل می باشد.
منابع سخت افزاری یا تجهیزات جانبی نظیر چاپگر، هارددیسک، مودم، تجهیزات ورود اطلاعات نظیر اسکند و … تشکیل دهنده قسمت چهارم شبکه های کامپیوتری می باشند. تجهیزات جانبی از طریق کامپیوتر سرور در دسترس همه ی کامپیوترهای واقع در شبکه قرار دارند. شما می توانید بدون آن که چاپگری مستقیماً به کامپیوتر شما اتصال پیدا می کنند، از مدارک خود چاپ بگیرید. در عمل چاپگر از طریق سرور شبکه به کامپیوتر شما متصل است.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of